Reklama

Niedziela Świdnicka

Wyobraźnia miłosierdzia

Wierni z trzech parafii diecezji świdnickiej wspomogli Dom Pomocy Społecznej w Świebodzicach, przeznaczony dla chłopców niepełnosprawnych intelektualnie, prowadzony przez Zgromadzenie Sióstr Szkolnych de Notre Dame.

Niedziela świdnicka 16/2021, str. I

Par. św. Jerzego, Wałbrzych

Wśród darczyńców byli parafianie i duszpasterze z wałbrzyskiej parafii na Białym Kamieniu

Wśród darczyńców byli parafianie i duszpasterze z wałbrzyskiej parafii na Białym Kamieniu

Jak pisał święty papież Jan Paweł II: „W naszej epoce wiele jest bowiem potrzeb, które poruszają wrażliwość chrześcijan”. Takiej wyobraźni w ostatnich tygodniach nie zabrakło wiernym i duszpasterzom z par. św. Brata Alberta Chmielowskiego w Świebodzicach, św. Jerzego i Matki Bożej Różańcowej w Wałbrzychu oraz św. Andrzeja Boboli w Świdnicy. Te wspólnoty parafialne, realizując orędzie o Bożym miłosierdziu, podjęły dzieło wsparcia najbardziej potrzebujących, będące wypełnieniem Chrystusowego przykazania miłości.

Jak pomagać?

Reklama

Choć Katechizm Kościoła Katolickiego wymienia katalog uczynków miłosierdzia względem duszy i ciała, które podejmują chrześcijanie, aby pomagać bliźnim, takie jak: „głodnych nakarmić, spragnionych napoić, nagich przyodziać, podróżnych w dom przyjąć, więźniów pocieszać, chorych nawiedzać, umarłych grzebać”, dziś wobec nowych rodzajów ubóstwa materialnego i duchowego, to nie wystarcza. Trzeba szukać nowych form niesienia pomocy zagubionym, bezradnym, odrzuconym, niezrozumianym, przegranym, obcym. „Potrzebna jest nowa wyobraźnia miłosierdzia” – jak pisał św. Jan Paweł. Przed pandemią wiele przyparafialnych grup młodzieżowych wraz z duszpasterzami odwiedzało domy dziecka, ośrodki opieki nad niepełnosprawnymi, terminalnie chorymi, czy seniorami. Dziś do takich spotkań dochodzi niezwykle rzadko. Jak więc pomóc potrzebującym?

Gest obdarowania

Z takim zapytaniem zwrócił się ks. Wojciech Oleksy duszpasterz ze Świebodzic do miejscowych Ubogich Sióstr Szkolnych de Notre Dame, które prowadzą ośrodek dla chłopców niepełnosprawnych intelektualnie. Siostry z radością odpowiedziały, że przyjmą każdą pomoc w ramach jałmużny wielkopostnej, jednak jeżeli to możliwe to zwracają się z prośbą, aby ofiarowane dary można było wykorzystać w dłuższym terminie. – Takie kryterium najlepiej spełniają środki czystości, więc o nie poprosiłyśmy – mówiła s. Monika Wijas, dyrektorka domu.

– Parafialnie na prośbę wsparcia Domu Pomocy Społecznej dla Dzieci odpowiedzieli bardzo pozytywnie i hojnie. Przez cały marzec przynosili chemiczne środki czystości, które po Niedzieli Palmowej przekazaliśmy siostrom. Dary wypełniły dwa samochody osobowe – relacjonuje dla Niedzieli Świdnickiej wikariusz z par. św. Brata Alberta, dodając, że ofiarowane dary nie są zwykłą filantropią czy gestem litości wobec ubogich. – Głęboko wierzę, że jest to znak braterstwa i miłości w Chrystusie. Wyobraźnia miłosierdzia pozwala dostrzec w człowieku potrzebującym bliźniego i sprawia, że udzielona pomoc staje się gestem wzajemnego obdarowania. Być może przebywające w ośrodku dzieci, ich niepełnosprawność połączona z Męką Chrystusa, wypraszają nam niezliczone łaski u Boga – podsumował ks. Oleksy.

2021-04-14 07:27

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nie boją się dawać świadectwa

2021-09-25 15:05

[ TEMATY ]

Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza

Karolina Krasowska

Mężczyźni podczas Eucharystii

Mężczyźni podczas Eucharystii

Słowa św. Jana Pawła II „Nie bójcie się dawać świadectwa” były hasłem IX Pielgrzymki Mężczyzn do Międzyrzecza. 25 września do Kolebki Chrześcijaństwa i Polskości przybyli mężowie, ojcowie, synowie, dziadkowie oraz kapłani

Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Międzyrzecza to była propozycja dla tych, którzy "Nie boją się dawać świadectwa". Spotkanie rozpoczęło się na międzyrzeckim Zamku Piastowskim powitaniem uczestników. Były pieśń „Bogarodzica", okolicznościowe przemówienia, wspólna modlitwa, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość, salwy honorowe, pieśń „Rota". Dr hab. Grzegorz Kucharczyk wygłosił  wykład zatytułowany„Zachować dziedzictwo Narodu Ochrzczonego. Nauki z historii” oraz „Nowe czasy, nowe zadania”. Z Zamku mężczyźni przemaszerowali do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, gdzie odbyła się Msza św. pod przewodnictwem pasterza diecezji bp. Tadeusza Lityńskiego z homilią bp. Henryka Wejmana ze Szczecina.

CZYTAJ DALEJ

Jak naprawdę jest w czyśćcu? Poznaj kilka wizji od św. Faustyny!

2021-09-24 09:24

[ TEMATY ]

duchowość

czyściec

stock.adobe.com

Każdy z nas ma chwile, w których zadaje sobie pytanie: co będzie po śmierci? Od razu niebo, a może najpierw czyściec? Jeśli tak, to jak tam jest? To aż tak bolesna rzeczywistość? Poznaj kilka cytatów z Dzienniczka św. Faustyny mówiących o wizji czyśćca.

Ujrzałam Anioła Stróża, który mi kazał pójść za sobą. W jednej chwili znalazłam się w miejscu mglistym, napełnionym ogniem, a w nim całe mnóstwo dusz cierpiących. Te dusze modlą się bardzo gorąco, ale bez skutku dla siebie, my tylko możemy im przyjść z pomocą. Płomienie, które paliły je, nie dotykały się mnie. Mój Anioł Stróż nie odstępował mnie ani na chwilę. I zapytałam się tych dusz, jakie ich jest największe cierpienie? I odpowiedziały mi jednozgodnie, że największe dla nich cierpienie to jest tęsknota za Bogiem. Widziałam Matkę Bożą odwiedzającą dusze w czyśćcu. Dusze nazywają Maryję „Gwiazdą Morza”. Ona im przynosi ochłodę. Chciałam więcej z nimi porozmawiać, ale mój Anioł Stróż dał mi znak do wyjścia. Wyszliśmy za drzwi tego więzienia cierpiącego. [Usłyszałam głos wewnętrzny], który powiedział: Miłosierdzie moje nie chce tego, ale sprawiedliwość każe (Dz. 20).

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: wystrzegajmy się zamknięcia w małych grupkach

2021-09-26 12:36

[ TEMATY ]

Franciszek

youtube.com/vaticannews

Przed zamykaniem się w małych, ekskluzywnych grupkach przestrzegł Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielną modlitwą „Anioł Pański”.

Papież nawiązał do fragmentu Ewangelii (Mk 9, 38-41), czytanego w 26 niedzielą zwykłą roku B, w którym mowa o tym, że uczniowie zabraniali pewnemu człowiekowi wypędzania złych duchów w imię Jezusa. Pan zachęca ich, aby nie stawiali przeszkód tym, którzy czynią dobro i wzywa do czuwania nad własnym sercem, aby nie ulegli złu i nie gorszyli innych – wskazał Franciszek.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję