Reklama

Niedziela Świdnicka

Strzegomskie Bractwo Józefowe

Rok św. Józefa to nie tylko budzenie na nowo świadomości wiernych o sprawiedliwym mężu Maryi, ale także szczególna troska o te osoby, które już od wielu lat żyją duchowością opiekuna Świętej Rodziny.

Niedziela świdnicka 16/2021, str. VIII

Krystyna Smerd

Zaufanie Bogu to początek pięknej drogi na wzór św. Józefa – mówił ks. Adrian Fajkowski

Zaufanie Bogu to początek pięknej drogi na wzór św. Józefa – mówił ks. Adrian Fajkowski

Tego rodzaju troskę w ostatnich tygodniach można było dostrzec w parafii świętych Piotra i Pawła w Strzegomiu, gdzie nie tylko zawierzono św. Józefowi miejscową wspólnotę, ale także duszpasterze podkreślili rolę Bractwa św. Józefa, które od blisko 20 lat funkcjonuje przy bazylice.

W służbie Kościołowi

Wyrazem troski o sferę duchową była Msza św. sprawowana w intencji członków i sympatyków bractwa, którzy nie boją się angażować w oprawę liturgiczną Eucharystii.

Reklama

W prezbiterium stanęli do posługi: Bronisław Kuleba, Wacław Szymański, Jerzy Padukiewicz, Józef Stawnicki, Marian Wojciów, Stanisław Szałecki, Dariusz Zajadły, Janusz Repelowski. W pierwszych ławkach wraz z nimi modlili się członkowie ich rodzin i pozostali parafianie. – Dzisiejsze spotkanie jest niewątpliwie dobrą okazją, aby podziękować troszczącym się od lat o porządek i czystość w bazylice i wokół niej, a szczególnie: Józefie Domińskiej, prowadzącej sklepik oraz Józefowi Wełnie – mówił ks. prał. Marek Babuśka, podkreślając radość z działalności w parafii zawsze starannie przygotowanych do posługi członków Bractwa św. Józefa. Przypomniał, że już za rok obchodzić będziemy 20-lecie posługiwania bractwa w parafii. – Nasza modlitwa jest dziś tym głębsza i serdeczniejsza, że zebraliśmy się na tej Mszy św. dziękczynnej w roku św. Józefa, ale i roku Świętej Rodziny – mówił ksiądz proboszcz.

Zaufać jak św. Józef

Homilię wygłosił wikariusz ks. Adrian Fajkowski. – Nierzadko w naszym życiu wszystko nagle się zmienia, a tak było w życiu św. Józefa. Jako człowiek sprawiedliwy dał sobie czas i nie postąpił emocjonalnie, kiedy dowiedział się, że Maryja jest w stanie błogosławionym – mówił kapłan, podkreślając, że warto zadać sobie pytanie, w jakim stopniu każdy z nas, przyzywając trudną sytuację życiową, jest w stanie odważnie rozpoznać swój problem. – Czy dajemy sobie czas, aby wszystko rozważyć i nikogo przy tym nie skrzywdzić? Czy w swoich decyzjach i pragnieniach, planach patrzymy na dobro swoich bliskich, męża, żony dzieci? Czy szukamy tylko swojego dobra? – pytał.

– Zdolność św. Józefa do przyjmowania Bożych pouczeń była czysta i wielka, jak jego miłość. Radą dla nas niech będzie postawa świętego, który nie patrzył na swoje dobro – podkreślał ks. Adrian. – Bóg chce dzisiaj powiedzieć i do nas, że jeśli zawierzymy Mu, to wyprowadzi nas z każdego kryzysu, że znajdziemy dobrą dla nas odpowiedź, dzięki modlitwie. Nie bójmy się zatem zaufać Bogu. Z nim jesteśmy silni i zdolni rozwiązać każdy problem – prośmy, więc św. Józefa opiekuna rodzin, by nauczył nas ufać Bogu – podsumował ks. Fajkowski.

Męskie bractwo

Przypomnijmy, że przynależący do strzegomskiego bractwa mężczyźni, poprzez swoją pobożność i uczynki miłosierdzia naśladują św. Józefa Oblubieńca, troszcząc się o dobro rodzin. Gromadząc się w kościele lub w domu na osobistych modlitwach rozwijają kult troskliwego obrońcy Chrystusa. Widocznym znakiem przynależności do tej grupy modlitewnej są szaty: długi filetowy płaszcz oraz pelerynka, beret w kolorze bordo, a także medalion.

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Koncert "Abba Ojcze" pod patronatem "Niedzieli" z Feniksem 2021!

2021-09-26 07:41

[ TEMATY ]

koncert

Feniks

Łukasz Krzysztofka /Niedziela

Uroczysta gala wręczenia nagród Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks 2021 odbyła się w sobotę w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie. Nagrodę główną otrzymał ks. prof. Jerzy Szymik, teolog i poeta, profesor nauk teologicznych. Wśród nagrodzonych w tym prestiżowym plebiscycie znalazły się TVP S.A. i Klasztor Jasnogórski za widowisko muzyczne "Abba Ojcze - Pielgrzymi śpiewają ulubione piosenki Jana Pawła II", który odbył się w 2020 r. pod patronatem "Niedzieli"

Podczas gali wyróżnienie zdobyła również książka "Selfie smartfonem Boga" naszego redakcyjnego kolegi Damiana Krawczykowieskiego. 

CZYTAJ DALEJ

Odnaleziono listy więźniów niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci

2021-09-24 12:39

[ TEMATY ]

obóz koncentracyjny

Muzeum Dzieci Polskich- ofiar totalitaryzmu

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto

Wstrząsające listy dzieci więzionych w niemieckim obozie koncentracyjnym na terenie Litzmannstadt Ghetto i znaleźli badacze z Muzeum Dzieci Polskich Ofiar Totalitaryzmu - poinformowano na piątkowej konferencji prasowej w Łodzi.

Kilka dni temu, badając dokumenty w prywatnych zbiorach historycy znaleźli osiem listów najmłodszych więźniów niemieckiej III Rzeszy - podali pracownicy Muzeum Dzieci Polskich - Ofiar Totalitaryzmu w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

W niedzielę 26 września obchodzimy 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy

2021-09-26 10:41

[ TEMATY ]

uchodźcy

migranci

AFPPHOTO/NIKOLAY DOYCHINOV/East News

„Dzisiaj Kościół jest wezwany do wyjścia na ulice peryferii egzystencjalnych, aby leczyć zranionych i szukać zagubionych, bez uprzedzeń i lęku, bez prozelityzmu, ale w gotowości do poszerzenia swojego przybytku, aby móc przyjąć wszystkich” – napisał papież Franciszek w orędziu na tegoroczny, 107. Światowy Dzień Migranta i Uchodźcy.

„Zamknięte i agresywne nacjonalizmy (por. Fratelli tutti, 11) oraz radykalny indywidualizm (por. tamże, 105) rozbijają czy też dzielą nas, zarówno w świecie, jak i w obrębie Kościoła. A najwyższą cenę płacą ci, którzy najłatwiej mogą zostać innymi: cudzoziemcy, migranci, zmarginalizowani, ci, którzy mieszkają na peryferiach egzystencjalnych” – czytamy w orędziu. „Do wszystkich mężczyzn i kobiet na świecie kieruję mój apel, abyśmy (…) odbudowali rodzinę ludzką, by razem tworzyć naszą przyszłość sprawiedliwości i pokoju, upewniając się, że nikt nie zostanie wykluczony. (…) jeśli tylko tego chcemy, możemy przekształcić granice w uprzywilejowane miejsca spotkania, gdzie może rozkwitnąć cud coraz większego my” – zaapelował Ojciec Święty.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję