Reklama

Kościół nad Odrą i Bałtykiem

Pasterz, który oddał życie za owce

Świadectwo życia i męczeństwo ks. Paula Sawatzke, powinno być dla nas mobilizacją do odważnego wyznawania wiary i wierności Bogu.

Niedziela szczecińsko-kamieńska 16/2021, str. V

Archiwum prywatne

Ks. Paul Sawatzke

Ks. Paul Sawatzke

Ksiądz Paul Sawatzke był pierwszym proboszczem parafii Jesionowo w latach 1935-45. W lutym 1945 r. zginął śmiercią męczeńską, zastrzelony przez jednego z plądrujących okolicę żołnierzy Armii Czerwonej, podczas pełnienia obowiązków duszpasterskich. Według danych historycznych i świadectwa pewnej kobiety, która była na pogrzebie księdza, został on pochowany na miejscowym cmentarzu w czerwonym płaszczu, na dowód, na wzór zakrwawionego Martyra – świadka-męczennika.

Heroizm i obrona wartości

Był kapłanem pochodzenia niemieckiego, który występował w obronie godności kobiet i dzieci. Bronił je przed nieludzkim traktowaniem i ukrywał w kościele parafialnym, a także na plebanii w Jesionowie. W obecnych czasach należy przypominać takich bohaterskich kapłanów. Wielu z nich – według uznania ludzi – to męczennicy za wiarę. Nie wolno ich wykluczać z naszych dziejów. To kapłani, którzy w heroiczny sposób zrealizowali przykazanie miłości Boga i bliźniego, a tym samym wpisali się w nasze dzieje. Ksiądz Paul Sawatzke jest jednym z nich. To piękny przykład ale również i zadanie, które trzeba podjąć i wypełnić przede wszystkim dla dobra przyszłych pokoleń. Męczeństwo to najwyższy stopień miłości. „Nikt nie ma większej miłości, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” (J 15, 13).

Reklama

Ksiądz Sawatzke nie jest jeszcze wyniesiony na ołtarze, ale dla jedynego żyjącego świadka Franza von der Heide, którego ks. Paul ochrzcił, przygotował do Pierwszej Komunii św. i udzielił sakramentu Eucharystii w kościele parafialnym w Jesionowie, również dla kobiet z Oldenburgu, które dały świadectwo męczeństwa ks. Paula, a także dla miejscowych parafian, jest on męczennikiem za wiarę.

Pamięć

24 lutego 2018 r. w Jesionowie z udziałem władz wojewódzkich, powiatowych i samorządowych, oraz licznej rzeszy wiernych, na mocy uchwały Rady Gminy Przelewice z 26 września 2017 r., odsłonięto Skwer ks. Paula Sawatzke. Jest to nazwa symboliczna. Odsłonięta została również pamiątkowa tablica przy plebani w Jesionowie. Zostały na niej umieszczone słowa: „Ksiądz Paul Sawatzke – pierwszy proboszcz parafii Chrystusa Króla w Jesionowie w latach 1935-45, zginął śmiercią męczeńską zastrzelony przez żołnierzy Armii Czerwonej broniąc godności kobiet i dzieci. Pasterz wierny i cierpiący, zasłużony w służbie człowiekowi. W dowód pamięci i dla potomnych”.

Z okazji 76. rocznicy śmierci ks. Paula Sawatzke, 28 lutego 2021 r. w kościele parafialnym w Jesionowie została odprawiona Msza św. celebrowana przez obecnego proboszcza ks. Adama Polanowskiego, który w homilii ukazał wielkość kapłana – męczennika. Powiedział m.in. – Ksiądz Paul oczekuje od nas autentycznej realizacji przykazania miłości Boga i bliźniego w naszym codziennym życiu. Jego męczeństwo powinno nas wszystkich mobilizować do tego, by być dla drugich. Takim jestem człowiekiem – jakim jestem dla innych!

Podążajmy drogą miłości

Czas pandemii w szczególny sposób zobowiązuje wszystkich, by być dla drugich. „I wszystko psu na budę bez miłości” (ks. Jan Twardowski). Miłość i nienawiść. Dwa przeciwstawne bieguny, które dzisiaj są bardzo widoczne w naszej Ojczyźnie. Co wybierzesz? Którą drogą pójdziesz?! Jest jedyna droga, która zawsze doprowadzi człowieka do Boga, do bliźniego i do szczęśliwej wieczności. Jest to droga pewna i bezpieczna, a przede wszystkim trudna i wymagająca, dlatego dzisiaj jest przez wielu wyśmiewana i odrzucana. To droga miłości. Pójdziesz nią?!

2021-04-14 07:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Posiedzenie Rady Kardynałów

2021-09-22 17:15

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Rada Kardynałów

Vatican News

Wczoraj po południu odbyło się, w formie zdalnej, posiedzenie Rady Kardynałów. Papież Franciszek przedstawił refleksję na temat otwarcia prac najbliższego Synodu o synodalności.

Po zapoznaniu się z dwoma jego wystąpieniami uznanymi za kluczowe dla przemyśleń na następny synod, z 2015 r. z okazji 50. rocznicy ustanowienia Synodu Biskupów oraz skierowanej do wiernych diecezji rzymskiej w ubiegłą sobotę, Papież dał jasno do zrozumienia, że sednem refleksji nie jest jedynie pogłębienie tego czy innego tematu. Celem jest nauka takiego sposobu przeżywania Kościoła, które naznaczone jest na wszystkich poziomach wzajemnym słuchaniem i postawą duszpasterską, zwłaszcza w obliczu pokus klerykalizmu i sztywności. Wystąpienia różnych kardynałów dotyczyły niektórych aspektów, które sprawiają, że synodalność jest szczególnie potrzebna aby przezwyciężyć sekciarstwo i partykularne

CZYTAJ DALEJ

Akt oskarżenia za znieważenie wizerunku Matki Boskiej

2021-09-22 15:06

[ TEMATY ]

Matka Boża

profanacja

Uczestnik demonstracji publicznie znieważył przedmiot czci religijnej poprzez przedstawienie go w sposób posiadający wyraźne konotacje seksualne. Mężczyzna miał na sobie koszulkę z obustronnym nadrukiem przedstawiającym obraz Matki Boskiej Częstochowskiej z bananem umieszczonym w ustach. Dodatkowo, wizerunek zestawiony był z logotypem ruchu LGBT.

Prawnicy Ordo Iuris reprezentują w tym postępowaniu oskarżycieli posiłkowych – byłą radną Annę Kołakowską oraz pedagoga i muzyka dr. Andrzeja Kołakowskiego. Zdaniem Instytutu, ocena wspomnianych czynów jest jednoznaczna - podlegają one odpowiedzialności karnej. W świetle orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka, wolność słowa wiąże się z odpowiedzialnością, także z poszanowaniem wolności wyznania. Z uwagi na pojawiających się naśladowców, kolejne akty profanacji czy inne przejawy dyskryminacji oraz szydzenia z katolików, podjęcie adekwatnej reakcji karnej jest niezbędne.

CZYTAJ DALEJ

Jak modlić się na Mszy św.?

2021-09-22 16:36

[ TEMATY ]

dominikanie

Letnia Szkoła Duchowości Chrześcijańskiej

MJscreen

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Wykłady o. Jurczaka można było śledzić online.

Dominikanin o. dr Dominik Jurczak OP przez 3 dni wyjaśniał, jak modlić się na Mszy św.

II edycja Letniej Szkoły Duchowości Chrześcijańskiej pod hasłem: „Jak modlić się na Mszy św.?” odbyła się w parafii w Ustroniu Hermanicach w dniach od 29 do 31 sierpnia. Uczestniczono w niej również online.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję