Reklama

Czy wiecie, że...

Niedziela Ogólnopolska 17/2021, str. 31

Wikipedia.org

...w bazylice w Saint Louis (USA) znajduje się jedna z największych kompozycji mozaik sakralnych na świecie? Ich montaż rozpoczęto w 1912 r., a zakończono po 76 latach. Niektórzy z rzemieślników przy układaniu misternej dekoracji spędzili większość swojego zawodowego życia. Mozaiki składają się łącznie z 41,5 mln filigranowych, wielobarwnych elementów (tessera) i zajmują imponującą powierzchnię 7700 m2. Przedstawiają sceny ze Starego i Nowego Testamentu oraz sceny z życia św. Ludwika IX, patrona bazyliki i miasta. Ogromne sklepienia świątyni podkreślają monumentalność mozaik i wydobywają z nich blask, a zarazem dostojną piękność. Jakby nie dość było kunsztownych i zapierających dech w piersiach ornamentów zdobiących wnętrze świątyni, to w jej podziemiach znajdziemy muzeum poświęcone mozaikom sakralnym.

Obok bazyliki od 1999 r. stoi rzeźba autorstwa polskiego artysty. Przedstawia ona anioła w otoczeniu trójki dzieci, którym rzeźbiarz nadał rysy latynoskie, azjatyckie i europejskie. Statua symbolizuje harmonię, pokój i sprawiedliwość rasową. To niejedyny polski akcent. W 1997 r. papież Jan Paweł II nadał świątyni tytuł bazyliki katedralnej, a 2 lata później osobiście odwiedził to miejsce.

Archidiecezja Saint Louis, ze względu na swoje kluczowe znaczenie dla rozwoju administracji kościelnej na środkowym zachodzie Stanów Zjednoczonych, często jest nazywana „Rzymem zachodu”. >>n

2021-04-20 11:14

Ocena: +9 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Co naprawdę świętujemy?

W Boże Narodzenie warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań: Dlaczego Syn Boży stał się człowiekiem? Po co nastąpiło Wcielenie? Po co żłóbek i kolędy?
Po co przygotowania i karp, i choinki?

W wyznaniu wiary mówimy: „On to dla nas, ludzi, i dla naszego zbawienia zstąpił z nieba. I za sprawą Ducha Świętego przyjął ciało z Maryi Dziewicy”. Jezus przychodzi do człowieka, staje się człowiekiem dla nas i dla naszego zbawienia, abyśmy mieli uczestnictwo w życiu Bożym. Słowo stało się ciałem, aby nas zbawić, to znaczy, aby nas zjednoczyć z Bogiem, aby dać nam możliwość zamieszkania z Nim w wieczności, co więcej – abyśmy mogli lepiej wniknąć w Bożą miłość.

CZYTAJ DALEJ

Św. Leokadia

[ TEMATY ]

św. Leokadia

Sitomon/pl.wikiedia.org

Krypta św. Leokadii w Oviedo

Krypta św. Leokadii w Oviedo

9 grudnia przypada wspomnienie Leokadii z Toledo (zm. ok. 304) – dziewicy, męczennicy i świętej Kościoła katolickiego.

CZYTAJ DALEJ

Papież: Kościół i społeczeństwo muszą wysłuchać ludzi pracy

2022-12-09 15:12

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

„Proszę, pozbądźcie się wszelkich form wyzysku” – mówił papież do członków Chrześcijańskiego Ruchu Pracowników. To włoska organizacja poświęcona wprowadzaniu Ewangelii i udzielaniu wsparcia w sferach życia dotyczących zatrudnienia. Franciszek podkreślił, jak ważne jest obecnie dążenie do nawrócenia oraz wzajemne wspieranie się w tych kwestiach.

Ojciec Święty przyjął członków zrzeszenia na specjalnej audiencji. Zauważył, że powstała w latach 70. XX w. organizacja wciela w życie ducha Soboru Watykańskiego II. Zaznaczył, że obecny czas wielu zmian wymaga od nas wszystkich wysiłku w celu budowania lepszej przyszłości. Dlatego zaproponował „szczególne zobowiązanie w odniesieniu do pracy”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję