Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Polichromia po latach starań

Pan Jezus i 12 Apostołów – to nowa polichromia w kościele św. Mikołaja w Targoszycach. Została namalowana w prezbiterium, na ścianach i suficie.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. V

[ TEMATY ]

polichromia

Piotr Lorenc/Niedziela

Bp Grzegorz Kaszak poświęca nową polichromię

Bp Grzegorz Kaszak poświęca nową polichromię

Nową polichromię poświęcił podczas uroczystej Eucharystii, w pierwszy dzień świąt Zmartwychwstania Pańskiego, bp Grzegorz Kaszak. Polichromia ta ma przede wszystkim ewangelizować wiernych.

– Kilka lat temu padła ze strony parafian propozycja, by wrócić do dawnej malatury kościoła. Pomysł wydawał się ciekawy, ale trzeba było lat, by został zrealizowany. Kiedy obejmowałem parafię, w lipcu 1989 r., malowidła były zniszczone, strop w rozsypce. Konserwator wydał wówczas zakaz jakichkolwiek zmian. Coś z tym jednak trzeba było zrobić. Pojechałem z przedstawicielami rady parafialnej do Krzeszowic, do artysty, który był autorem poprzedniej polichromii, i uzyskałem od niego zgodę na przemalowanie kościoła, bo malatura, jak się okazało, nie była wcale zabytkowa. Wtedy odnowiliśmy ubytki w ścianach i stropie i pomalowaliśmy kościół w jednym odcieniu. I tak regularnie, co 5 lat odnawiamy ściany naszej świątyni – wyjaśnia proboszcz parafii ks. kan. Janusz Rakoczy.

Podczas wizyty kolędowej w latach 2016-18 wierni dopytywali ks. Rakoczego, kiedy pojawi się nowa malatura kościoła. – Po konsultacjach z radą parafialną postanowiłem wyjść naprzeciw oczekiwaniom parafian i tchnąć nowego ducha w mury świątyni. Na początek zaproponowałem pomalowanie prezbiterium. Ale jak to bywa w świątyniach mających długą historię, trzeba było uzyskać zgodę konserwatora, o co z początku nie było wcale tak łatwo. Następnie, nie mogliśmy się porozumieć z wykonawcą, który narzucał nam namalowanie Pana Jezusa i Apostołów w stylów bizantyjskim. W końcu pandemia też wyhamowała nasz projekt. Koniec końców, w tym roku udało się go doprowadzić do finału – mówi proboszcz. Polichromia została wykonana bez żadnych dotacji czy środków zewnętrznych, tylko z ofiar wiernych. Kolejnym krokiem byłoby wykonanie polichromii we wnętrzu kościoła, ale to musi poczekać, bo są ważniejsze inwestycje: remont wieży i wymiana blachy na jej hełmie.

Najstarsza część kościoła w Targoszycach – prezbiterium – pochodzi już z średniowiecza, najprawdopodobniej w XIII wieku. W XVI wieku kościół uległ zniszczeniu. Targoszycką świątynię odbudowano w II połowie XVIII wieku, kiedy do starszego, murowanego prezbiterium dobudowano nową nawę i wieżę. Kościół jest orientowany. Od zachodu znajduje się szeroka kruchta z czworoboczną wieżą, zwieńczoną barokowym hełmem. Do nawy przylega wąskie prezbiterium, o prostym zamknięciu. Wnętrze zachowało charakter barokowy. Wyjątkiem jest gotycki, kamienny portal prowadzący do zakrystii. Najważniejszym elementem wyposażenia świątyni jest ołtarz główny, zawierający w zwieńczeniu scenę Przemienienia Pańskiego. W niszy ołtarzowej znajduje się wykonana z drewna lipowego, barokowa figura patrona parafii – św. Mikołaja. Antepedium przedstawia zaś męczeństwo św. Sebastiana. Na uwagę zasługują także ołtarze boczne. Prawy poświęcony jest Matce Bożej Bolesnej. Lewy ołtarz zdobią rzeźby św. Augustyna i św. Tomasza oraz obraz Ukrzyżowania Chrystusa ze św. Marią Magdaleną.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przywrócić blask świetności

Niedziela sandomierska 38/2020, str. IV

[ TEMATY ]

sanktuarium

polichromia

Ks. Wojciech Kania

Sklepienie ukazuje niebiańskie Jeruzalem

Sklepienie ukazuje niebiańskie Jeruzalem

W sanktuarium św. Wojciecha w Bielinach dobiegają końca prace konserwatorskie polichromii autorstwa Stanisława Stroińskiego, XVIII-wiecznego lwowskiego mistrza malarstwa.

Były one prowadzone od kilku lat, a ich inicjatorem był zmarły niedawno ks. Jan Jagodziński, kustosz sanktuarium i proboszcz parafii. Nad pracami konserwatorskimi czuwa Elżbieta Graboś, konserwator dzieł sztuki, artystka malarka. Jak sama wspomina, myślała, że praca w bielińskiej świątyni będzie łatwym zadaniem. Wcześniejsza konserwacja odbyła się w latach 70. XX wieku i prowadzona była przez nauczycieli, pod okiem których konserwatorka udoskonalała swoje umiejętności, m.in. w kolegiacie św. Anny w Krakowie.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek zachęcił Polaków do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka

2022-11-30 09:50

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Do otwartości serca na Boga i drugiego człowieka zachęcił papież Polaków podczas dzisiejszej audiencji ogólnej.

Oto słowa Ojca Świętego:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję