Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Ekologia w działaniach Caritas

W diecezji rozstrzygnięto dwa konkursy w ramach projektu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych – skierowane do szkolnych kół oraz parafialnych zespołów Caritas.

Niedziela sosnowiecka 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

Caritas

ekologia

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

W ramach projektu Caritas powstają m.in. przyszkolne ogrody

Celem konkursów było podniesienie świadomości i kształtowanie postaw ekologicznych naszego społeczeństwa poprzez przełożenie zasad ekologii integralnej encykliki Laudato Si’ na wymiar praktyczny w życiu Kościoła i społeczności parafialnych – wyjaśnia Marta Kozak, koordynatorka programu Ekologia integralna encykliki Laudato Si’ w działaniu wspólnot Caritas i społeczności lokalnych w naszej diecezji. Dlatego też nadesłane na konkurs projekty starają się przyczynić do podniesienia świadomości ekologicznej lokalnych wspólnot, zmiany modelu konsumpcji – upowszechniają model ekonomii dzielenia się dobrami, zachęcają do ograniczenia konsumpcji, promowania wielokrotnego wykorzystywania przedmiotów, ograniczenia ilości wytwarzanych odpadów, przeciwdziałania zanieczyszczaniu powietrza czy ochrony lub przywracania bioróżnorodności.

– W ujęciu chrześcijańskim przyroda sama w sobie nie jest święta, jest ona raczej przestrzenią, w której manifestuje się świętość, mądrość i miłość Stwórcy. Stworzony świat jest bowiem radykalnie różny od stwarzającego go Boga, który wyznaczył światu określone cele. Katechizm Kościoła Katolickiego wskazuje jednoznacznie, że Bóg nie stworzył świata jedynie po to, by bezwarunkowo zaspokajał ludzkie potrzeby. Bóg stworzył świat także „dla objawienia swojej doskonałości przez dobra, jakich udziela stworzeniom”. Wydaje się, że dobrą praktyką w realizacji ekologii dnia codziennego jest edukacja prowadzona od najmłodszych lat. Najlepiej jeśli odbywa się dwutorowo. Po pierwsze powinna skupiać się na wdrażaniu treści ekologicznych za pomocą kształcenia dzieci i młodzieży począwszy od przedszkola, następnie na wszystkich szczeblach edukacji. I po drugie – przy pomocy środków społecznego przekazu lub dowolnych metod kształcenia indywidualnego czy grupowego – tłumaczy Marta Kozak.

W obu wspomnianych wyżej konkursach pojawiła się zaskakująco duża liczba zgłoszeń. Okazało się, że zainteresowanie konkursem przekroczyło przewidywania organizatorów. Wszystkie nadesłane projekty były bardzo ciekawe. Niestety w konkursie zachodzi konieczność wyboru zwycięzców, a ich liczba była ograniczona. W konkursach środki na realizację przedstawionych pomysłów mogły dostać jedynie 4 zespoły projektowe, które uzyskały największą liczbę punktów. I tak zwycięskimi zespołami w ramach inicjatywy ekologicznej Szkolnych Kół Caritas Diecezji Sosnowieckiej zostały placówki: Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych w Sosnowcu, IX Liceum Ogólnokształcące im. Wisławy Szymborskiej w Sosnowcu, Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Baranowskiego w Sławkowie, a także Przedszkole „Radosna Wyspa” w Sosnowcu. Podkreślmy, że Zespół Szkół Elektronicznych i Informatycznych zdobył najwyższą liczbę punktów spośród wszystkich zgłoszeń. W kategorii parafialnych zespołów Caritas nagrodzone zostały: zespół Caritas z parafii św. Stanisława w Czeladzi, zespół Caritas z parafii św. Rafała Kalinowskiego w Sosnowcu, zespół Caritas stowarzyszenia „Betlejem” w Jaworznie oraz zespół Caritas z parafii Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana w Sosnowcu. – Wszystkim uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy i czekamy na owoce waszych prac – zaznacza Marta Kozak.

Projekt Caritas powstał w odpowiedzi na wezwanie papieża Franciszka do troski o nasz wspólny dom – Ziemię. Jest dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a jego realizatorem jest Caritas.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ekomediacje i badania uciążliwości zapachu

[ TEMATY ]

ekologia

Świebodzice

mediacje

UM w Świebodzicach

Gmina Świebodzice zleciła przeprowadzenie badań terenowych w zakresie uciążliwości zapachowej w obrębie działalności jednej z firm, która funkcjonuje w bezpośrednim sąsiedztwie dużego osiedla. Mimo iż ocena tego typu zjawisk nie leży w kompetencji samorządu, burmistrz Bogdan Kożuchowicz uznał, iż wymaga tego szeroko rozumiany interes społeczny.

CZYTAJ DALEJ

Kolęda w archidiecezji warszawskiej – często na nowych zasadach

2022-12-09 14:58

[ TEMATY ]

kolęda

Karol Porwich/Niedziela

Jak będzie wyglądała wizyta duszpasterska w archidiecezji warszawskiej? – Wszystko zależy od proboszcza. W jednych parafiach księża będą chodzić po kolędzie od drzwi do drzwi. W innych – przyjdą na zaproszenie wiernych. Obie formy spotkać można zarówno w dużych parafiach miejskich jak i pod Warszawą.

Jak informuje ks. Przemysław Śliwiński, rzecznik archidiecezji warszawskiej, nie ma i nie będzie żadnych odgórnych ustaleń co do formy kolędy. Wszystko jest w gestii proboszczów. Bp Rafał Markowski, warszawski biskup pomocniczy, wyjaśnia, że to oni najlepiej znają sytuację w parafii, wiedza, jak odpowiedzieć na potrzeby wiernych i dostosować je do własnych możliwości.

CZYTAJ DALEJ

Zamordowana w Boliwii Helena Kmieć może zostać błogosławioną

2022-12-09 17:20

[ TEMATY ]

Helena Kmieć

Fundacja im. Heleny Kmieć

Rozpoczęła się faza przygotowawcza do procesu beatyfikacyjnego Heleny Kmieć. Dekretem abp. Marka Jędraszewskiego powołano postulatora tego procesu, którym został ks. dr Paweł Wróbel SDS.

W ubiegłym tygodniu ks. dr Paweł Wróbel SDS w Kaplicy Arcybiskupów Krakowskich odebrał od ks. Andrzeja Scąbra – delegata ds. kanonizacyjnych Archidiecezji Krakowskiej, dekret abp. Marka Jędraszewskiego, który powołał go na urząd postulatora procesu beatyfikacyjnego i kanonizacyjnego Heleny Kmieć.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję