Reklama

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Kartka z Prymasem Wyszyńskim

Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju rozstrzygnęła konkurs plastyczny na kartkę wielkanocną z Prymasem Stefanem Kard. Wyszyńskim w 120. rocznicę jego urodzin i 40. rocznicę śmierci.

Niedziela zamojsko-lubaczowska 17/2021, str. VI

[ TEMATY ]

beatyfikacja kard. Wyszyńskiego

Joanna Ferens

Prace cechuje różnorodność wykonania

Prace cechuje różnorodność wykonania

Celem konkursu było przede wszystkim aktywizowanie dzieci i młodzieży do twórczości artystycznej, poznanie życia, nauczania i działalności Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego, inspirowanie do poszukiwania odpowiedzi na pytania związane z wiarą oraz podniesienie rangi wydarzenia, jakim jest najważniejsze święto w kalendarzu liturgicznym, czyli Wielkanoc. – Chcieliśmy, aby dzieci i młodzież pochylili się zarówno nad tajemnicą Zmartwychwstania Pańskiego, jak również nad osobą kard. Wyszyńskiego. Konkurs miał wymiar zarówno duchowy, jak i edukacyjny, gdyż zależało nam na tym, aby uświadomić młodym ludziom, że najważniejszym motywem świąt wielkanocnych nie jest kurczaczek czy zajączek, ale Chrystus Zbawiciel i Zwycięzca – tłumaczył ks. Krystian Bordzań.

Prymas i zmartwychwstanie

Tematyka prac miała być ściśle związana z ideą konkursu i nawiązywać do życia, nauczania czy działalności Prymasa Stefana Kard. Wyszyńskiego oraz być nośnikiem wartości katolickich związanych ze uroczystością Zmartwychwstania Pańskiego. Ks. Krystian Bordzań dokonał również podsumowania zmagań konkursowych. – Na konkurs wpłynęło 70 prac – kartek wielkanocnych z całego województwa lubelskiego m.in. ze szkół w Tomaszowie Lubelskim, Biłgoraju czy Nieledwi. Poziom prac był bardzo wysoki i komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie, aby wyłonić zwycięzców. Przy wyborze najlepszych prac zwracaliśmy szczególną uwagę na zachowanie dwóch najważniejszych punktów regulaminowych. Po pierwsze ten związany z kard. Wyszyńskim, czyli na kartce musiała się znaleźć albo jego postać lub jakaś myśl z nauczania, która nawiązywałaby do świąt Zmartwychwstania. A druga kwestia to oczywiście przedstawienie kartki w taki sposób, aby była ona kartką wielkanocną, aby znajdował się na niej Chrystus Zmartwychwstały czy baranek wielkanocny, gdyż to właśnie Jezus i Jego powstanie z martwych jest centralnym punktem świąt – zaznaczył.

Reklama

Nagrodzone zmagania

W konkursie mogli wziąć udział uczniowie szkoły podstawowej i ponadpodstawowej w terenu województwa lubelskiego i diecezji zamojsko-lubaczowskiej. Nagrody zostały wręczone w trzech kategoriach. W kategorii „szkoła podstawowa klasy I-III” zwyciężyła Gabriela Walaś, drugie miejsce zajęła Lena Kapka, zaś trzecie – Dominika Kudzia. Wyróżnienia otrzymali Miłosz Krasny, Piotr Martyniuk, Tymon Wolanin, Katarzyna Pawęska i Sara Studenić. W kategorii „szkoła podstawowa klasy IV-VI” pierwsze miejsce zajęła Aleksandra Hawryluk, drugie Sebastian Sadowski, trzecie Kacper Łukasiewicz, zaś wyróżnienia przypadły Aleksandrze Gardias i Milenie Ostasz. Z kolei w kategorii „szkoła podstawowa klasy VII-VIII” zwyciężyła Natalia Iwanek, tuż za nią była Zuzanna Bielak, zaś trzecie miejsce zajął Jakub Rubaj.

Organizatorami konkursu byli Fundacja Gaudium et Spes w Biłgoraju oraz Szkoła Podstawowa nr 1 im. Sługi Bożego Księdza Prymasa Stefana Kardynała Wyszyńskiego w Biłgoraju. Darczyńcy nagród to m.in. Ministerstwo Edukacji i Nauki oraz Sejm RP.

2021-04-21 10:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Wojownicy Maryi z relikwiami bł. kard. Wyszyńskiego

Od dziś błogosławiony ks. Kard. Stefan Wyszyński będzie duchowo obecny w swoich świętych relikwiach na każdym spotkaniu Wojowników Maryi! - informują członkowie tej męskiej wspólnoty.

Jak czytamy w dalszej części notki prasowej:

CZYTAJ DALEJ

Nie zmuszać młodych do modlitwy?

Niedziela Ogólnopolska 5/2008, str. 24

[ TEMATY ]

modlitwa

Karol Porwich/Niedziela

Czy może ksiądz napisać odezwę do dorosłych, aby nie zmuszali młodych do modlitwy? Uważam, że modlitwa jest pragnieniem serca i nie powinno się do niej nikogo zmuszać. Mam nadgorliwą babcię, która co parę dni strofuje mnie, że się nie modlę, a niekiedy wręcz klęka przy mnie, żebym się modlił. Przyznam się szczerze, że bardzo mnie to irytuje i przynosi odwrotny skutek. Nie mam najmniejszej ochoty na modlitwę. Uważam, że wiara w Boga jest tylko wtedy prawdziwa, gdy człowiek jest w tym wolny.
Mateusz

CZYTAJ DALEJ

BBC: zakonnica z Watykanu na liście najbardziej wpływowych kobiet 2022 roku

2022-12-09 17:08

[ TEMATY ]

Watykan

zakonnica

BBC

en.wikipedia.org

Podsekretarz Synodu Biskupów s. Nathalie Becquart znalazła się na liście stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet 2022 roku. Światowy ranking przygotowała po raz dziesiąty BBC.

O siostrze Nathalie Becquart napisano, że jest pierwszą w historii kobietą zajmującą stanowisko podsekretarza Synodu Biskupów. Tym samym stała się jednym z głównych doradców papieża w ważnych dla Kościoła katolickiego sprawach i jedyną kobietą mogącą brać udział w głosowaniach na Synodzie. Przypomniano, że wcześniej ta zakonnica ksaweriańska była pierwszą kobietą-dyrektorem Krajowej Służby Ewangelizacji Młodzieży i Powołań we Francji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję