Reklama

Historia

Biwak i potyczki pod murami jasnogórskiej fortecy

Międzynarodowa konferencja naukowa pt. „Twierdze osiemnastowiecznej Europy Rzeczypospolita Obojga Narodów i kraje ościenne” odbyła się na Jasnej Górze. Specjalnym punktem programu była 25 kwietnia inscenizacja biwaku i potyczki pod murami Fortecy Jasna Góra.

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Bożena Sztajner

Podczas konferencji, w ciągu dwóch dni, osoby reprezentujące krajowe i zagraniczne ośrodki badawcze wygłosiły w sumie dwadzieścia trzy referaty. Zaprezentowana została architektura militarna twierdz, ich uzbrojenie i garnizony, działania zbrojne, w których brały udział oraz oddziaływanie na społeczność lokalną. Przedstawiona została również recepcja obrazu twierdz w literaturze pamiętnikarskiej i historycznej.

- Konferencja miała na celu przybliżenie słuchaczom okresu historycznego, często pobieżnie traktowanego, gdyż niewiążącego się z wielkimi zwycięstwami polskiego oręża – mówi dr Maciej Trąbski, przewodniczący Komitetu Organizacyjnego spotkania. Wyjaśnia, że chodzi jednak o czas, który miał bardzo duże znaczenie dla późniejszych losów kraju. - Chcemy to przybliżyć przez ukazanie, jak wyglądał jeden z ówczesnych systemów obronnych, czyli jak wyglądały twierdze położone na ziemiach polskich i skonfrontować je z innymi w Europie – twierdzi organizator. Stąd obecność na konferencji naukowców opowiadających o fortecach w krajach ościennych, czyli na terenie Rosji, Inflant czy Czech.

Reklama

Na rozpoczęcie konferencji, 24 kwietnia została odprawiona Msza św. w Kaplicy Matki Bożej. O. Stanisław Rudziński, historyk sztuki przypomniał, że „Jasna Góra od XVII wieku jest ‘Fortalicium Marianum – Twierdzą Maryjną’, tak nazwał ją król Władysław IV, który szczególnie przyczynił się do umocnienia tego miejsca. Przez 200 lat Jasna Góra wielokrotnie odpierała ataki nieprzyjaciół, i nadal to czyni, bo odpiera ataki wrogów Kościoła i Boga”.

Pierwszego dnia uczestnicy konferencji obradowali na terenie Fortecy Częstochowskiej, czyli w klasztorze paulinów na Jasnej Górze (w Sali o. Kordeckiego), natomiast drugiego, 25 kwietnia, spotykali się w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego Akademii Jana Długosza w Częstochowie.

Drugą częścią konferencji było widowisko pod Jasną Górą, które przybliżyć miało pielgrzymom i mieszkańcom Częstochowy, jak wyglądało ówczesne wojsko stacjonujące na terenie twierdzy Jasnej Górze w XVIII wieku. Założone zostały biwaki, a od godz. 16.00 rozpoczęła się inscenizacja potyczki. W jej trakcie można było zobaczyć jak oddział garnizonu jasnogórskiego odpiera pruskich maruderów, przybyłych zrabować miejscową ludność.

Reklama

Poza naukowym, celem spotkania było rozbudzenie wśród młodzieży zainteresowania historią, a zwłaszcza mało znanym okresem XVIII wieku. To dlatego właśnie odbyła się inscenizacja biwaku osiemnastowiecznej armii pod murami Twierdzy Jasnogórskiej. Wzięły w niej udział grupy rekonstrukcyjne odtwarzające: Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz Regiment Garnizonowy von Lattorff z Twierdzy Koźle, a także kilka osób z innych grup rekonstrukcyjnych. Można było zobaczyć jak wyglądało życie obozowe ówczesnych żołnierzy, musztrę oraz potyczkę pomiędzy żołnierzami garnizonu jasnogórskiego a pruskimi maruderami, jaka mogłaby się rozegrać pod Częstochową w czasie wojny siedmioletniej. - Wojskowa potyczka to hipotetyczne wydarzenie, które mogłoby się zdarzyć podczas wojny siedmioletniej, kiedy to przez ziemie polskie przewijały się różne armie, i tu krążyły oddziały pruskie i nasz garnizon próbował bronić naszych mieszkańców przeganiając prusaków – wyjaśnił szczegóły inscenizacji Robert Bagrit z Garnizonu Częstochowskiego. Dodał, że także umundurowanie pochodzi z czasów saskich, czyli z początku XVIII wieku. Są to czerwone kurtki, granatowe wyłogi, granatowe kamizelki i spodnie oraz czarne kamasze.

Z kolei w budynku Wydziału Filologiczno-Historycznego AJD, w Sali Biblioteki Głównej na parterze, można było obejrzeć wystawę „Twierdze Szkocji XVIII wieku. Highlands”. Prezentowane były tam kopie planów twierdz i ufortyfikowanych koszarów armii brytyjskiej, wybudowanych w celu wymuszenia posłuszeństwa miejscowej ludności wobec władz w Londynie. Stanowią one ciekawy przykład tego aspektu ówczesnej sztuki wojennej, obrazujący przemiany, jakie zachodziły w ciągu półwiecza w koncepcjach sposobu utrzymania kontroli wojskowej nad Highlandem, w systemach fortyfikacyjnych i wyposażeniu twierdz.

Organizatorami wydarzenia byli: Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Częstochowie, Instytut Historii Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie i Stowarzyszenie Garnizon Fortecy Częstochowskiej oraz Wydział Historyczny Państwowego Uniwersytetu Pedagogicznego im. Pawła Tyczyny w Humaniu i Państwowy Historyczno-Architektoniczny Rezerwat „Stary Humań” (Ukraina).

2015-04-26 11:27

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Imieninowa modlitwa abp. Wacława Depo

2020-09-28 13:34

[ TEMATY ]

Jasna Góra

abp Wacław Depo

imieniny

O. Michał Bortnik/BPJG

– Św. Wacław wskazuje na Chrystusa jako fundament naszego życia – przypomniał 28 września na Jasnej Górze abp Wacław Depo, metropolita częstochowski. Jak co roku, we wspomnienie swojego patrona, celebrował poranną Mszę św. przy ołtarzu w zakrystii, gdzie znajduje się figura męczennika.

– Ta figura jest darem śp. bp. Wacława Wyciska z Opola oraz – dzisiaj seniora gliwickiego – bp. Jana Wieczorka, którzy tę figurę tutaj przynieśli w darze pielgrzymim, z takiej drogi zniszczenia, z jednego z kościołów. Postanowili, że tę figurę odnowią i przekażą tutaj, na Jasną Górę. Cieszę się, bo przybywaliśmy tutaj wiele razy wcześniej, ale nie uświadamialiśmy sobie, jaki to święty. I to odkrycie, że to św. Wacław, było dla mnie szczególnym obdarowaniem – powiedział solenizant.

Abp Depo przypomniał, że dla chrześcijan świętowanie imienin jest na nowo odkrywaniem tożsamości zakorzenionej w Chrystusie. Podziękował wszystkim za życzenia i modlitwę.

Św. Wacław urodził się ok. 907 r. Jego rządy w Czechach charakteryzowały się m.in. umacnianiem chrześcijaństwa. W wyniku pogańskiego buntu stracił panowanie na rzecz brata Bolesława, który zorganizował zamach na jego życie. Według podań, został zamordowany przed kościołem 28 września. W 1436 r. święty został ustanowiony jednym z czterech głównych patronów Królestwa Polskiego.

CZYTAJ DALEJ

Koronka do Bożego Miłosierdzia w centrum miasta

2020-09-28 18:17

[ TEMATY ]

Częstochowa

koronka

Iskra Bożego miłosierdzia

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Modlitwa na Placu Biegańskiego

Modlitwa na Placu Biegańskiego

Po raz kolejny częstochowianie wzięli udział w modlitewnej akcji „Iskra Bożego Miłosierdzia”. 28 września o godz. 15.00 modlili się m.in. na pl. Biegańskiego oraz na „kwadratach” (skrzyżowanie al. Wolności i Al. NMP).

– Plac Biegańskiego to serce miasta. Tutaj odbywa się wiele uroczystości, spotykają się ludzie. Dlatego z mieszkańcami, którzy mają odwagę, modlimy się do Bożego Miłosierdzia. Jest to modlitwa w intencjach świata, ojczyzny i Kościoła. Przede wszystkim ogarniamy koronką nasze miasto, ludzi sprawujących w nim władzę i tych, którzy tej modlitwy najbardziej potrzebują, a zatem chorych, cierpiących i biednych – powiedziała „Niedzieli” s. Milena ze Zgromadzenia Sióstr św. Józefa.

Zobacz zdjęcia: Koronka do Bożego miłosierdzia w centrum Częstochowy

W modlitwie na pl. Biegańskiego uczestniczyli m.in. Michał z żoną Katarzyną i synkiem, ośmiomiesięcznym Leonkiem. – W naszym domu jest kult Bożego Miłosierdzia. Dlatego dzisiaj na tę modlitwę przynieśliśmy obraz Jezusa Miłosiernego. Ta modlitwa w centrum miasta jest dla mnie nie tylko świadectwem wiary, ale płynie prosto z serca – podkreślił Michał.

– Nasz synek Leonek urodził się osiem miesięcy temu, a było niebezpieczeństwo, że mógł się nie urodzić. Lekarze nie chcieli zrobić mi cesarki, a było naprawdę źle. Dopiero interwencja męża poskutkowała. Leonek jest takim cudem Bożego Miłosierdzia. Pomogła nam też bardzo dużo s. Milena – podzieliła się swoim świadectwem Katarzyna.

W modlitwie uczestniczył również razem z żoną Justyną Grzegorz, który wyszedł z bezdomności. – Teraz dzięki pomocy Kościoła i s. Mileny mam dom i żonę Justynę. Gdyby nie Pan Bóg, byłoby w życiu bardzo ciężko. To również był cud Bożego Miłosierdzia – powiedział „Niedzieli”.

Jowita Kostrzewska

Modlitwa na Kwadratach

Modlitwa na Kwadratach

Mieszkańcy Częstochowy modlili się także na „kwadratach” (róg al. Wolności i Al. NMP). – To wielka łaska móc dziś stanąć tutaj i razem z innymi modlić się, przyzywając Bożego Miłosierdzia dla nas, dla naszych rodzin, ojczyzny i całego świata. W czasach gdy otwarcie atakuje się Kościół, rodzinę i podważa najważniejsze wartości, nie wolno nam być obojętnym. Naszym orężem jest właśnie modlitwa i zawierzenie Jezusowi oraz Maryi. To jedyna i najpewniejsza droga – powiedziała nam Jowita.

– Stanięcie do modlitwy w centrum miasta jest też świadectwem, że nie wstydzimy się naszej wiary i pokazaniem innym, zwłaszcza ludziom zagubionym, że miłosierne ramiona Jezusa zawsze są dla nich otwarte, że On tylko czeka na nasze „tak”, żeby mógł działać i przemieniać nasze życie – dodała.

– Popieram wspólną modlitwę i bardzo bym chciała, żeby w naszym Olsztynie też w przyszłości była wspólna modlitwa poza kościołem, żeby innych zaprosić do modlitwy. Jestem członkiem Wspólnoty Miłość i Miłosierdzie Jezusa i ta modlitwa jest bliska mojemu sercu. Modlę się nią codziennie wspólnie z Misjonarzami Świętej Rodziny. Odmawiam ją też w intencji kapłanów, modląc się „Margaretką” – powiedziała w rozmowie z nami Jadwiga Minkina.

Od kilku lat wierni co roku spotykają się na modlitwie 28 września w rocznicę beatyfikacji bł. Michała Sopoćki, spowiednika św. Faustyny.

CZYTAJ DALEJ

Świdnica: Ogólnopolski Kongres Małżeństw - zapowiedź

2020-09-28 22:09

[ TEMATY ]

Świdnica

kongres małżeństw

archiwum prywatne

Kongres Małżeństw w Świdnicy

Kongres Małżeństw w Świdnicy

W dniach 2-4 października 2020 r. w Świdnicy odbędzie się kolejny Ogólnopolski Kongres Małżeństw. 

To już dziesiąty raz do Świdnicy przyjadą małżeństwa z całej Polski na trzydniową randkę, której celem jest pogłębianie wiedzy na temat funkcjonowania małżeństwa, a także wzmocnienie więzi między małżonkami przez słuchanie wykładów, udział w wydarzeniach kulturalnych oraz wspólne spędzenie czasu we dwoje lub w towarzystwie innych małżeństw.

W tegorocznej, jubileuszowej, edycji prelegentami będą: o. Cyprian Tomaszczuk OSB, Monika i Marcin Gajdowie ze Szczecina, ks. dr Wojciech Węgrzyniak oraz ks. dr Krzysztof Porosło z Krakowa, Monika i Marcin Gomółkowie, prof. Jacek Kurzępa z Uniwersytetu w Zielonej Górze, Rafał Porzeziński (TVP Warszawa), Aneta Liberacka (Stacja 7.pl) - również z Warszawy i o. Wojciech Jędrzejewski OP z Łodzi.

Materiały organizatorów

Baner promujący wydarzenie

Baner promujący wydarzenie

Tematem wiodącym Kongresu jest: "Świętowanie i codzienność". Randkę umilą nam dwa koncerty: Beaty Bednarz i zespołu "Chudoba".

Ze względu na ograniczenia sanitarne, organizatorzy zmuszeni są do zmniejszenia ilości uczestników kongresu. - Miejsc już, niestety, nie ma, ale wszyscy zainteresowani tematem będą mogli odsłuchać i zobaczyć wszystkie wykłady po kongresie. Zapraszamy na naszą stronę internetową: www.kongresmalzenstw.pl - mówi Anetta Radecka z Fundacji Małżeństwo Rodzina.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję