Reklama

Polska

Kard. Dziwisz: do nas należy kształtowanie współczesnego oblicza Polski

„Do nas należy kształtowanie współczesnego oblicza Polski. To my jesteśmy odpowiedzialni za dziś i jutro naszego kraju” – powiedział kard. Stanisław Dziwisz podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze wawelskiej w intencji Ojczyzny. Zaznaczył, że udział w przyszłotygodniowych wyborach prezydenckich to nie tylko prawo i przywilej, ale także obowiązek, do którego należy podejść odpowiedzialnie.

[ TEMATY ]

Polska

kard. Stanisław Dziwisz

ks. Paweł Kummer

Kardynał Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach

Kardynał Dziwisz w Sanktuarium św. Jana Pawła II w krakowskich Łagiewnikach

Metropolita krakowski podkreślił, że uchwalenie dnia 3 maja 1791 r. Konstytucji jest z upływem czasu coraz bardziej dostrzegane i doceniane. Cytując słowa św. Jana Pawła II podkreślił, że w tej Konstytucji jest zawarta „prawda o Polsce, zakorzeniona w przeszłości, a równocześnie wychylona w przyszłość”.

Purpurat podziękował Bogu za dar wolności odzyskanej po 123 latach zaborów i kilkudziesięciu latach panowania systemu totalitarnego w Polsce. „Do nas należy strzeżenie wolności i czynienie z niej właściwego użytku, by pomnażało się wśród nas dobro wspólne, by pogłębiało się prawdziwe braterstwo i rzeczywista solidarność” – podkreślił.

Hierarcha dodał, że znamienny jest fakt, że dzień 3 maja został powiązany z uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. „Matka Chrystusa zajmuje szczególne miejsce w naszym życiu nie tylko osobistym. Pod Jej opiekę oddał Polskę król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej, a stało się to w 1656 roku” – przypomniał.

Reklama

Metropolita krakowski odwołał się także do zbliżających się wyborów prezydenta Polski. Zaznaczył, że udział w nich to nie tylko prawo i przywilej, ale także obowiązek, do którego należy podejść odpowiedzialnie, gdyż w tym czynie sprawdza się osobista i społeczna dojrzałość.

Hierarcha podkreślił, że wyboru należy dokonać w sumieniu, kierując się dobrem całego narodu, a nie jednej partii politycznej. „Mamy mieć na uwadze przyszłość ojczystego domu, w którym respektowane są chrześcijańskie wartości, bo są one uniwersalne, bo są one sprawdzone, bo są one również dla człowieka naszych czasów” – zaapelował kard. Dziwisz.

2015-05-03 12:12

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: dziś w Europie i Polsce toczy się walka o duszę młodego pokolenia

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

młodzież

Joanna Adamik

Kard. Stanisław Dziwisz przewodniczył Mszy św. w 100. rocznicę przybycia salezjanów do Skawy. - Dziś w Europie i w Polsce toczy się walka o duszę młodego pokolenia. Ukazujmy naszym młodym piękno chrześcijańskiego życia – zaapelował hierarcha.

Krakowski metropolita senior przypomniał charyzmat św. Jana Bosko, ukierunkowany na ubogą i zaniedbaną młodzież. - Chciał jej pełni człowieczeństwa, dlatego wyprowadzał młodych z nędzy i ubóstwa, zapewniał im godne warunki życia, dbał o ich wykształcenie, zdobycie zawodu, a przede wszystkim o pełny wzrost ich życia chrześcijańskiego – mówił, dodając, że integralna metoda wychowawcza przynosiła „wspaniałe owoce”.

CZYTAJ DALEJ

Jak rozpoznać toksyczną osobę?

Niedziela Ogólnopolska 20/2022, str. 49

[ TEMATY ]

psychologia

Adobe.Stock

Zwróć uwagę na cztery zachowania osób, które spotykasz. Jeśli zauważysz któreś z nich, powinna ci się zapalić czerwona lampka.

Nie ma znaczenia, czy jesteś w pracy, na spotkaniu koleżeńskim/przyjacielskim/integracyjnym, czy właśnie unosisz się na skrzydłach romantycznego związku albo po prostu przeżywasz małżeńską codzienność, a może jesteś zaproszony/-a do rady rodzicielskiej lub zaraz wkroczysz w jakieś inne relacje mniej lub bardziej interesujące – zawsze uważaj na zachowania innych.

CZYTAJ DALEJ

Częstochowa: Spotkanie Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji

2023-02-08 13:25

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Biuro Prasowe Jasnej Górze

Na Jasnej Górze sprawowana była Msza św. w ramach roboczego spotkania Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski odbywającego się w Częstochowie. Wśród tematów obrad znalazły się m.in. propozycje duszpasterskie na Rok Jubileuszowy 2025, w tym wypracowanie nowych narzędzi (np. w mediach społecznościowych) pozwalających zwłaszcza młodym, a także w parafiach, odkrywać, czym jest Kościół w świetle nauczania Soboru Watykańskiego II.

By zagadnienia związane z soborem i jego kluczowymi kwestiami nauczania trafiły do powszechnej świadomości, będą np. przygotowywane krótkie filmy czy wykorzystywany TikTok i Instagram. Planowany jest także konkurs związany z recepcją nauczania soborowego adresowany do młodych.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję