Reklama

Niedziela Przemyska

Za życiem w Jarosławiu

Z kościoła Miłosierdzia Bożego do jarosławskiego Opactwa przeszedł Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Tato – bądź, prowadź, chroń”.

Niedziela przemyska 40/2021, str. VI

[ TEMATY ]

marsz dla życia i rodziny

Jarosław

Dariusz Lasek

„Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina” – z takim hasłem szli uczestnicy marszu

„Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina” – z takim hasłem szli uczestnicy marszu

Marsz dla Życia i Rodziny w dniu 19 września zgromadził w Jarosławiu wiernych, którym zależy na obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci. Całe rodziny przybyły na to wydarzenie, aby swoim świadectwem mówić o życiu na ulicach miasta. W Marszu dla Życia i Rodziny wzięli udział także Wojownicy Maryi z Przemyśla, Domowy Kościół i inne wspólnoty eklezjalne. „Miłość, życie i rodzina to najlepsza jest nowina” – z takim hasłem uczestnicy marszu przechodzili przez Jarosław.

Przed wyjściem w drogę uczestnicy marszu odmówili Koronkę do Miłosierdzia Bożego. – Mocą Pana szliśmy głosząc nowinę, że są wartości, których nikt i nic nie może zniszczyć; że jeżeli Bóg z nami, któż przeciwko nam. Jeżeli rodzina jest z Bogiem to jest silna – mówił ks. Maciej Kandefer – proboszcz parafii Miłosierdzia Bożego w Jarosławiu. – Organizacja całego wydarzenia to zasługa Ruchu Światło-Życie – Diakonii Życia. To oni mnie zmobilizowali, oni przyjechali do naszej parafii i tak jak potrafiliśmy podjęliśmy ten marsz. Pewnie gdyby pogoda była ładniejsza byłoby nas więcej. Ale Bogu dzięki za to co było, a było to piękne świadectwo – podsumowuje ks. Maciej Kandefer.

Jak wskazują organizatorzy wydarzenia, Marsz dla Życia i Rodziny jest odpowiedzią na to, co głosi świat antywartości. – Bylibyśmy tchórzami, gdybyśmy chowali głowę w piasek i nie mówili głośno o naszych wartościach – podkreślają. – Myślę, że w głoszeniu tych wartości jak rodzina i życie od poczęcia jest ważna przede wszystkim konsekwencja – stwierdził Romuald Kuras, współorganizator marszu. – Konsekwencja jest ważna w tych czasach, w których te wartości są kwestionowane także na ulicach, głośno. Dlatego też myślę, że bierność w tym temacie jest niedopuszczalna. To nasz obowiązek, żeby przyjść na taki marsz i opowiedzieć się za takimi wartościami, jak rodzina, życie i radość – mówił organizator.

Reklama

Ważnym głosem w sprawie ochrony życia i roli ojca w rodzinie jest głos uczestnika marszu Dariusza Laska. – Jak potrzebny jest Tato w rodzinie, nikomu nie trzeba przypominać. Ten marsz to również zwrócenie uwagi na kluczową dla społeczeństwa postawę „za życiem”, ponieważ społeczeństwo, które zabija swoje dzieci, to społeczeństwo bez przyszłości… Im szybciej Polacy zrozumieją, że każde życie jest święte, tym lepsza przyszłość czeka nasz naród. Był to też czas ukazania przywiązania do rodziny, jako najważniejszej komórki społeczeństwa. Ten marsz był także czasem świadectwa, okazania przywiązania do wartości tradycyjnych, na których wyrosły całe pokolenia Polaków. Z wielką dumą patrzyłem na młode pokolenie – dzieci, w tym mojego Michałka niosącego transparent „Za życiem i rodziną”. Pomimo przenikliwego chłodu, niesprzyjającej aury, na Marszu dla Życia i Rodziny byli obecni rodzice, dzieci, młodzież, kapłani... Natomiast scena, opanowana przez zespół dziecięcy i rodziców, była pięknym zwieńczeniem marszu, czasu łaski. W dobie kryzysu wartości, tak wyraziste postawy są bardzo potrzebne, co więcej uważam, że wszyscy mający wpływ na tworzenie prawa w Polsce, także władze samorządowe, winny być obecne na tego typu marszach, wspierać je, a także podporządkować swoje działania pod kątem dobra rodzin, ochrony życia poczętego, ochrony dzieci przed demoralizacją i szkodliwymi ideologiami, jak również stwarzać warunki do wszechstronnego rozwoju, w duchu tradycyjnej triady „Bóg, Honor, Ojczyzna”. Ten marsz przypomina nam także o tym, że katolickie rodziny są przyszłością tego narodu, że jest ich wiele i razem tworzą potężną siłę – podkreśla lider Męskiego Różańca z Przemyśla.

Marsz zakończono w jarosławskim Opactwie krótkim programem artystycznym. W czasie trwania wydarzenia przygotowano także atrakcje dla dzieci, a dla uczestników materiały pro-life. Śpiew podczas marszu animowały orkiestra Jarosław i diakonia muzyczna oazy młodzieżowej parafii Królowej Polski z Jarosławia.

2021-09-28 11:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Jarosławski „Katolik” zaprasza

Niedziela przemyska 11/2021, str. VII

[ TEMATY ]

Jarosław

Szkoła katolicka

Archiwum szkoły

Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Dobra atmosfera i solidna kadra nauczycielska to największe atuty szkoły

Katolickie Liceum Ogólnokształcące w Jarosławiu to nie tylko miejsce formacji intelektualnej, ale i kuźnia ludzi otwartych na Boga.

Publiczne Katolickie Liceum Ogólnokształcące pojawiło się na mapie edukacyjnej Jarosławia w 2018 r. Szkoła została powołana przez parafię Bożego Ciała jako żywy pomnik w 100. rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naszą Ojczyznę.

CZYTAJ DALEJ

Siostra Dolores Zok: Kryzys powołań przynagla nas do świadczenia życiem

2023-02-02 16:43

[ TEMATY ]

Dzień Życia Konsekrowanego

Family News Service

Siostra Dolores Zok

Siostra Dolores Zok

Kryzys powołań przynagla nas, aby ewangelizować i świadczyć o Jezusie. Wiele osób chce żyć bliżej Boga, dlatego szuka prawdziwych świadków Chrystusa. Sami chcą takimi być – mówi Family News Service przewodnicząca Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych s. Dolores Zok SSpS. Obecnie w Polsce pracuje 16 400 sióstr zakonnych w 105 zgromadzeniach. 2 lutego w Kościele katolickim obchodzony jest Światowy Dzień Życia Konsekrowanego.

Co przyciąga młode kobiety do wstąpienia do zakonu? Przede wszystkim potrzeba spotkania Boga. „W tej chwili w mojej wspólnocie, w Zgromadzeniu Misyjnym Służebnic Ducha Świętego, mamy dwie młode postulantki. Jedna jest prawniczką, ma 30 lat. Druga zaś jest po stosunkach międzynarodowych. Chcą żyć bliżej Boga, chcą o Nim świadczyć, chcą wyjechać na misje do najbiedniejszych krajów świata” – podkreśliła s. Zok. „Dzisiejszy młody człowiek szuka prawdziwych świadków Chrystusa i sam chce takim być” – dodała.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Życia konsekrowanego w Przemyślu

2023-02-02 17:20

ks. Maciej Flader

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnawiały swoje przyrzeczenia.

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnawiały swoje przyrzeczenia.

Modlimy się dziś w intencji wszystkich tych wszystkich, którzy są osobami konsekrowanymi. Tworzymy dziś piękną mozaikę sióstr zakonnych, braci zakonnych, pustelnika, a także wdów i dziewic konsekrowanych oraz członków instytutów życia konsekrowanego – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski, który przewodniczył Eucharystii w kościele oo. Karmelitów w Przemyślu.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił o. Krzysztof Górski przeor przemyskiego klasztory ojców Karmelitów. Zwrócił w niej uwagę, że życie osób konsekrowanych wpisuje się w Ewangelię o ofiarowaniu Jezusa w świątyni. – Jesteśmy tutaj, aby odnowić swoją wierność Panu, odnowić swoją konsekrację, odnowić swoje śluby i zobowiązania. Mówiąc językiem dzisiejszego święta, odnowić swoje ofiarowanie się – to znaczy swoje wydanie się Kościołowi. Nie ma miłości do idei czy abstrakcji jest do miłości do konkretnych osób, Kościołem są konkretne osoby. Naszą drogą jest wydanie się tym ludziom, którzy stoją na naszej drodze do Niego, albo tym ludziom, którym my staniemy na drodze, aby ich poprowadzić – mówił o. Krzysztof Górski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję