Reklama

Niedziela Podlaska

Cierpienie i chwała miłości

Ktoś, kto głęboko traktuje swoje pragnienia, może odkrywać, że sami nie możemy ich spełnić i potrzebujemy pomocy.

Droga miłości jest codziennym trudem, który można wytrzymać tylko dzięki łasce. Dajmy się poprowadzić przez cierpienie do chwały.

Początek w pragnieniach

„Jakub i Jan, synowie Zebedeusza, podeszli do Jezusa i rzekli: «Nauczycielu, pragniemy, żebyś nam uczynił to, o co Cię poprosimy»” (Mk 10, 35). Odkrywając nasze pragnienia, chcemy je móc zaspokoić. Niejednokrotnie okazuje się, że pragnienia stanowią ogromną otchłań i wielką tajemnicę. Może to i dobrze, że nie mamy dostępu do całej o nich wiedzy. Jezus im odpowiada: „Nie wiecie o co prosicie”, a następnie zadaje pytanie o ich chęć pójścia w głąb. Oni wyrazili chęć w słowie: „Możemy”, a to wystarczyło, aby z ograniczoną świadomością i możliwościami pójść dalej. Może właśnie tajemnica chroni nas przed tym, aby nie zdezerterować skupiony na sobie.

Chwała poprzedzona cierpieniem

„Rzekli Mu: «Daj nam, żebyśmy w Twojej chwale siedli jeden po prawej, a drugi po lewej Twej stronie»” (Mk 10, 37). Uczniowie proszą Jezusa o chwałę, a On zaczyna im mówić o cierpieniu. „Kielich, który Ja mam pić, wprawdzie pić będziecie; i chrzest, który Ja mam przyjąć, wy również przyjmiecie. Nie do Mnie jednak należy dać miejsce po mojej stronie prawej lub lewej, ale dostanie się ono tym, dla których zostało przygotowane” (Mk 10, 39-40). Reakcja uczniów pokazuje, że nie zrozumieli wówczas sensu cierpienia i uniżenia. Chcieli znaleźć chwałę i zaspokojenie swoich pragnień bez drogi cierpiącego sługi Jahwe. Nie wiedzieli jeszcze, że „spodobało się Panu zmiażdżyć swojego Sługę cierpieniem”. Jedyną drogą do prawdziwej chwały jest cierpienie. Ono przygotowuje i użyźnia glebę, aby mogła przyjąć Słowo i wydać obfity plon chwały. Miłość wyrasta z cierpienia i uzdalnia do pięknego świadectwa krzyża. Picie z kielicha Chrystusa pozwala nieustannie medytować słowo „Pragnę”, które On wypowiada na szczycie Golgoty. Cierpienie pozwala wyjść poza własne pragnienia i zanurzyć się w pragnienia Mistycznego Ciała Chrystusa. Ktoś, kto zamknie się w rzekomym bezpieczeństwie swoich własnych pragnień, zamknie sobie drogę do wielkiej chwały.

Reklama

Trwajmy mocno w wyznawaniu wiary

„Jeśli On wyda swe życie na ofiarę za grzechy, ujrzy potomstwo, dni swe przedłuży, a wola Pańska spełni się przez Niego” (Iz 53, 10). Miłość jest rzeczywistością wspólnotową, dlatego wymaga wyjścia poza samego siebie. Miłość wchodząc we współżycie z innymi wydaje potomstwo i w ten sposób pełni wolę Bożą. Wyznawanie wiary wprowadza nas w tajemnicę cierpienia, dlatego potrzebujemy nieustannej pomocy, aby wytrwać. „Przybliżmy się więc z ufnością do tronu łaski, abyśmy doznali miłosierdzia i znaleźli łaskę pomocy w stosownej chwili” (Hbr 4, 16). Świadectwo pięknego cierpienia uzdalnia nas do miłości pełnej współczucia i wzmacnia naszą nadzieję. „Patrzmy na Jezusa Chrystusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2). „Nie takiego bowiem mamy arcykapłana, który by nie mógł współczuć naszym słabościom, lecz poddanego próbie pod każdym względem podobnie jak my – z wyjątkiem grzechu” (Hbr 4, 15).

Święty Józefie, świadku cierpiącej miłości, która wiedzie do chwały, módl się za nami.

2021-10-12 12:24

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pan premier w Strasburgu

Do siedziby głównej Parlamentu Europejskiego przyjechał Mateusz Morawiecki. Jako polski premier przedstawił wizję przyszłości Unii Europejskiej. Był on już bodaj szóstym z kolei przywódcą państwa członkowskiego Unii występującym w takiej formule. Mówił interesująco. Przypomniał o chrześcijańskich korzeniach Europy, a propozycje jej rozwoju nakreślił w trzech punktach, które następnie rozwijał.

CZYTAJ DALEJ

Abp Depo do dziennikarzy: niech nasza komunikacja będzie wolna, czysta i serdeczna

2023-01-27 16:41

[ TEMATY ]

Częstochowa

Niedziela

dziennikarze

abp Wacław Depo

św. Franciszek Salezy

Maciej Orman/Niedziela

– Prośmy Jezusa, żeby posłał nam swojego Ducha dla świadectwa prawdy, aby pomógł nam uczynić naszą komunikację wolną, czystą i serdeczną – powiedział abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski przewodniczył 27 stycznia w redakcji Tygodnika Katolickiego „Niedziela” Mszy św. w intencji dziennikarzy z okazji przypadającego trzy dni wcześniej wspomnienia ich patrona św. Franciszka Salezego.

Eucharystię koncelebrowali: ks. Mariusz Bakalarz – prezes Zarządu Instytutu NIEDZIELA, ks. Mariusz Frukacz – kierownik Referatu Środków Społecznego Przekazu Kurii Metropolitalnej w Częstochowie, redaktor „Niedzieli” i organizator uroczystości, ks. Piotr Zaborski – dyrektor Katolickiego Radia Fiat, o. Andrzej Grad – paulin, dyrektor Radia Jasna Góra, ks. Przemysław Kosior – paulista, dyrektor generalny Edycji Świętego Pawła, oraz ks. Mariusz Trojanowski – sekretarz abp. Wacława Depo.

CZYTAJ DALEJ

Dofinansowanie dla parafii w Starej Wsi i diecezji

2023-01-27 21:00

[ TEMATY ]

konkurs

dofinansowanie

beneficjenci

ks. Szymon Tracz

Projekt książki.

Projekt książki.

Diecezja bielsko-żywiecka oraz parafia Podwyższenia Krzyża św. w Starej Wsi zostały beneficjentami konkursu „Drewno jest z lasu”.

Diecezja wraz ze starowiejską parafią otrzymały dofinansowanie ze środków Funduszu Leśnego, którymi dysponuje Dyrektor Generalny Lasów Państwowych. Dzięki temu będzie możliwe wydanie publikacji pt.: „Blask i splendor drewnianych kościołów Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego Diecezji Bielsko-Żywieckiej” autorstwa ks. dr. Szymona Tracza, gdzie będzie prezentowana drewniana architektura sakralna Podbeskidzia.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję