Reklama

Kościół

Tydzień w Kościele

Niedziela Ogólnopolska 17/2022, str. 22-23

Karol Porwich/Niedziela

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

RZESZÓW
Zwyczajność doceniona

Żył krótko, odszedł do Boga w 1991 r. w wieku 25 lat. W Rzeszowie mają nadzieję, że będzie pierwszym świętym młodego Kościoła. W 30. rocznicę utworzenia diecezji otwarto proces beatyfikacyjny Jacka Krawczyka, urodzonego w Rzeszowie, a pochodzącego z niedalekiej wsi Palikówka. Pamięć o nim jako o niezwykłym człowieku musiała być bardzo silna, a jego chrześcijańska osobowość – tak bardzo się wybijająca, że niejako przymuszała, aby rozpocząć niełatwą przecież i wymagającą drogę wyniesienia go na ołtarze. Żył Chrystusem „na maksa” i tej miłości nie zniszczyło nawet zło cierpienia, które go spotkało. Zarówno tego fizycznego (nowotwór), jak i duchowego. Umierał, nie mogąc się nacieszyć miłością narzeczonej, a później – na krótko – żony. Beatyfikacja to nie nagroda dla Jacka, ale światło dla nas, którzy pytają z ukrytym zarzutem w sytuacji, gdy ocieramy się o cierpienie: gdzie jest Bóg?

PATRIARCHAT MOSKIEWSKI
Cyryl nie ustępuje

Patriarcha moskiewski Cyryl nie ustępuje ani o krok, a raczej ciągle idzie do przodu. W 6. tygodniu wojny stwierdził, że rosyjska Cerkiew i jej wierni walczą z antychrystem. Jak bardzo trzeba mieć zmanipulowany umysł, żeby uwierzyć w słowa funkcjonariusza rosyjskiej bezpieki w sytuacji, gdy przez tę wojnę już 4 mln osób musiało uciekać, tysiące straciło życie, a dziesiątki tysięcy zostało rannych?! To jest po prostu niepojęte...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

SZCZECIN
Marsze wracają

Marsz dla Życia wraca na ulice Szczecina. Po 2 latach przerwy spowodowanej pandemią COVID-19 uczestnicy największej manifestacji w obronie życia od poczęcia do naturalnej śmierci przejdą tradycyjnie z Jasnych Błoni do katedry. Marsz odbędzie się 8 maja. Przed pandemią szczeciński Marsz dla Życia był największym tego typu wydarzeniem ulicznym w Polsce spośród kilkudziesięciu marszów, które rokrocznie odbywały się w polskich miastach. Gromadził do 10 tys. osób. W czasie popandemicznej odbudowy pewnie przyjdzie również moment na to, by odbudowywać idee takich marszów, tym bardziej że w trakcie lockdownów i obostrzeń byliśmy świadkami kontruderzenia przeciwników życia, którzy łamiąc prawo, gromadzili się na tzw. czarnych marszach. Prawdopodobnie i dziś pojawią się argumenty, że nie czas na takie wydarzenia, gdy za miedzą trwa wojna. Tyle że, jak mawiała Matka Teresa z Kalkuty: „Jeżeli matka może zabić swoje dziecko, to któż powstrzyma ciebie i mnie, abyśmy nie pozabijali się nawzajem?”. Brak bezwzględnego szacunku dla ludzkiego życia stoi u podstaw każdej wojny.

Reklama

ŚWIĘCI
Dekret o heroiczności

Rozalia Celakówna to kolejna Polka, która jest na „ostatniej prostej” do uznania jej za błogosławioną. Brakującym i oczekiwanym elementem jest cud za jej wstawiennictwem. Na audiencji udzielonej przed Niedzielą Palmową kard. Marcellowi Semerarowi prefektowi Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych – Ojciec Święty upoważnił tę kongregację do promulgowania jednego dekretu o cudzie (do kanonizacji), jednego o męczeństwie (do beatyfikacji) oraz siedmiu dekretów o heroiczności cnót. Jeden z nich dotyczy właśnie urodzonej na początku ubiegłego wieku, a zmarłej w 1944 r. Rozalii Celakówny. Nie pisała wiele. Była mistyczką i pielęgniarką. Jej życie duchowe związane było silnie z kultem Najświętszego Serca Pana Jezusa. Mistyczną opiekę Chrystusa zaczęła odczuwać już w wieku 6 lat. To związek z Bogiem i głęboka wiara dawały jej siły do spalania się dla chorych w krakowskich szpitalach, gdzie pracowała.

KIELCE
Egzorcyzmować Putina?

Trzeba egzorcyzmować i modlić się za wszystkich szkodników pokoju w Polsce i na świecie, ale przede wszystkim miejmy pokorę, aby ten pokój kształtować w naszych własnych sercach – powiedział 8 kwietnia bp Jan Piotrowski podczas Mszy św. rozpoczynającej miejską Drogę Krzyżową do klasztoru na Karczówce. To najstarsza w Polsce miejska Droga Krzyżowa. Łatwo dostrzec element diaboliczny w tej wojnie, zresztą jak w każdej. Bez diabła wojna byłaby niemożliwa. Tyle że diabeł sam z siebie wojny spowodować nie może. Potrzebuje do tego człowieka. Nie tylko jednego, bo to za mało. Potrzebuje „legionu”, aby jego plany się ziściły. – Jeśli jesteśmy dziś w atmosferze niepokoju, a nawet barbarzyńskiej wojny, to tylko dlatego, że pycha, egoizm jakiegoś człowieka pozwalają mu bezkarnie mordować na oczach świata – podkreślił biskup. – A świat, bojąc się utraty swoich interesów, wciąż dyskutuje i negocjuje tylko to, co jest dla niego korzystne – zauważył. W punkt.

Reklama

PRAWO
Nowelizacja

Ministerstwo Sprawiedliwości planuje nowelizację w zakresie ochrony uczuć religijnych. Zostanie doprecyzowany art. 196 Kodeksu karnego. Nowelizacja przewiduje m.in., że osobie, która zakłóca nabożeństwo, nie trzeba będzie już udowadniać, iż czyniła to „złośliwie”. Przepis ma też regulować rodzaje czynów karalnych: lżenie i wyszydzanie związku wyznaniowego, jego dogmatów lub obrzędów czy publiczne znieważanie miejsca wykonywania obrzędów. Przynajmniej w głośnych sprawach nie ukarano jak dotąd nikogo za czyn, który nie tylko miał znamiona przestępstwa, ale ewidentnie obrażał uczucia religijne. W ostatnich latach byliśmy świadkami parodiowania Mszy św., ideologizowania ikony Matki Bożej Częstochowskiej czy publicznego darcia Pisma Świętego. Sędziowie z różnych sądów wyjątkowo zgodnie nie dostrzegali w tych czynach tego, co widziały w nich miliony wierzących. W ochronie uczuć religijnych chodzi nie o zemstę, ale o ochronę wielkiej wartości.

PAPIEŻ
Apel o rozejm

Niech zostanie odłożona broń, niech rozpocznie się wielkanocny rozejm – ale nie po to, aby znów podjąć broń i walczyć na nowo, lecz zawieszenie broni, aby osiągnąć pokój przez prawdziwe negocjacje, a także gotowość do poniesienia pewnych ofiar dla dobra ludzi – zaapelował w Niedzielę Palmową Franciszek, odnosząc się do wojny na Ukrainie. To odwołanie do chrześcijańskich sumień, bo przecież w tej wojnie stoją naprzeciw siebie dwa chrześcijańskie narody, co jeszcze bardziej uwypukla jej kainowy charakter. Wyraźnie słychać też w tej wypowiedzi echo znanych od wieków rozejmów Bożych, które nakazywały przerwać lub w ogóle zakończyć konflikty wojenne na święty czas, a Wielkanoc jest właśnie czasem najświętszym. Oczywiście, łatwo byłoby przerwać lub stłumić działania na czas Wielkiejnocy, tym bardziej że na Wschodzie obchodzona jest ona później. Chodzi jednak nie o pokazanie „wojennej pobożności”, ale o pokój trwały, który oznacza „gotowość do poniesienia pewnych ofiar dla dobra ludzi”. Te ofiary mają ponieść politycy, którzy mają swoje ambicje. Niemożliwe? Po ludzku tak, ale „dla Boga nie ma nic niemożliwego”.

Reklama

KRADZIEŻ
Zabrali cenny kielich

Agencja Ukrinform poinformowała o kolejnym haniebnym czynie rosyjskich żołnierzy. Okradli oni Katolickie Seminarium Duchowne w Worzelu. Zabrali m.in. cenny kielich, który był pamiątką po Mszy św. odprawionej tam w 2001 r. przez św. Jana Pawła II.

Biskup Witalij Krywycki, komentując to zdarzenie, napisał: „Wywieźli praktycznie wszystko, co można sprzedać. Od klimatyzatorów, przez pralki, komputery, routery, sprzęt kuchenny, aż po stare adidasy ojca rektora, w których lubił biegać” Na zdjęciu zniszczona przez Rosjan figura Matki Bożej.

2022-04-19 09:24

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ilu jest katolików w Polsce? – analiza danych ze spisu powszechnego

2024-04-17 18:24

[ TEMATY ]

Katolik

Narodowy Spis Powszechny

Bożena Sztajner/Niedziela

Ilu katolików jest w Polsce? Kim są osoby, które w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w 2021 r. odmówiły odpowiedzi na pytanie o przynależność wyznaniową? - tym m.in. tematom poświęcone było spotkanie, które odbyło się dziś w siedzibie Instytutu Statystyki Kościoła Katolickiego w Warszawie. Prof. Krzysztof Koseła i prof. Mirosława Grabowska zaprezentowali analizy danych dotyczących przynależności wyznaniowej Narodowego Spisu Powszechnego z 2021. W najbliższym czasie opublikowany zostanie raport na ten temat.

Prof. Koseła i prof. Grabowska przypomnieli, że wyniki spisu z 2021 r. opublikowane zostały w 2023 r. Przynależność do wyznania rzymskokatolickiego zadeklarowało 27121331 osób z ogółu 38 mln. Polaków. Bezwyznaniowość zadeklarowało 2 611506 osób, natomiast aż 7807553 osoby odmówiły odpowiedzi na pytanie o wyznanie.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Przybylski: Jako cały Kościół poczujmy się odpowiedzialni za powołania

2024-04-17 12:48

[ TEMATY ]

bp Andrzej Przybylski

powołania

Karol Porwich/Niedziela

Bp Andrzej Przybylski

Bp Andrzej Przybylski

Zapraszam wszystkich ludzi dobrej woli i wszystkich ludzi wierzących do tego, byśmy szczególnie w tę niedzielę i przez cały ten tydzień znowu ożywili w sobie wielkie wołanie do Pana żniwa o nowe powołania kapłańskie i zakonne – powiedział bp Andrzej Przybylski, delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Powołań, z okazji Niedzieli Dobrego Pasterza, która przypada 30 kwietnia. Rozpoczyna ona Tydzień Modlitw o Powołania kapłańskie, zakonne i misyjne.

Bp Przybylski przypomniał, że w Niedzielę Dobrego Pasterza rozpoczynamy szczególny czas modlitwy o powołania kapłańskie, zakonne, misyjne, „mając świadomość tego, że wszyscy jesteśmy powołani”. „Dlatego nasza modlitwa o powołania dotyczy przede wszystkim rozeznawania drogi, woli Bożej, odwagi pójścia za tym powołaniem” – dodał.

CZYTAJ DALEJ

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i orędowniczka Bożego Miłosierdzia

2024-04-18 06:42

[ TEMATY ]

św. Faustyna Kowalska

Graziako

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia – sanktuarium w Krakowie-Łagiewnikach

Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia –
sanktuarium w
Krakowie-Łagiewnikach

Jan Paweł II beatyfikował siostrę Faustynę Kowalską 18 kwietnia 1993 roku w Rzymie.

Św. Faustyna urodziła się 25 sierpnia 1905 r. jako trzecie z dziesięciorga dzieci w ubogiej wiejskiej rodzinie. Rodzice Heleny, bo takie imię święta otrzymał na chrzcie, mieszkali we wsi Głogowiec. I z trudem utrzymywali rodzinę z 3 hektarów posiadanej ziemi. Dzieci musiały ciężko pracować, by pomóc w gospodarstwie. Dopiero w wieku 12 lat Helena poszła do szkoły, w której mogła, z powodu biedy, uczyć się tylko trzy lata. W wieku 16 lat rozpoczęła pracę w mieście jako służąca. Jak ważne było dla niej życie duchowe pokazuje fakt, że w umowie zastrzegła sobie prawo odprawiania dorocznych rekolekcji, codzienne uczestnictwo we Mszy św. oraz możliwość odwiedzania chorych i potrzebujących pomocy.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję