Reklama

Niedziela w Warszawie

Pomagają w najtrudniejszych sytuacjach

Uzależnienia mogą dotknąć nas w każdym wieku. Czasem nie da się z nich wyjść bez specjalistycznej pomocy. Wszechstronne wsparcie od 30 lat oferuje Katolicki Ruch Antynarkotyczny KARAN.

Niedziela warszawska 47/2022, str. V

[ TEMATY ]

Karan

Archiwum Karan

Warsztaty KARAN pomagają w pracy nad sobą

Warsztaty KARAN pomagają w pracy nad sobą

Do głównych zadań organizacji należy m.in. niesienie pomocy terapeutycznej, psychologicznej, moralnej i duchowej. Ich głównymi podopiecznymi są dzieci i młodzież. Jednak kiedy trzeba, pomocy udzielają wszystkim osobom, znajdującym się w trudnej sytuacji oraz uzależnionym od substancji psychoaktywnych i hazardu.

Stowarzyszenie, działające przy ul. Grodzieńskiej 65 w Warszawie, powstało w 1992 r. Jest rozszerzeniem, działające od kilku lat wcześniej, Ruchu KARAN. Obie inicjatywy zapoczątkował pallotyn ks. dr Bronisław Paweł Rosik.

Kapłan decyzję o założeniu Stowarzyszenia Antynarkotycznego podjął w czasie pielgrzymki na Jasną Górę. Była to odpowiedź na wiele kryzysów, dotykających rodziny, które zauważył. Przede wszystkim chodziło o problem uzależnienia od środków psychoaktywnych. Razem ze świeckimi, którzy zgłosili się do pomocy i wsparcia inicjatywy, zaczęto organizować kolonie dla dzieci i młodzieży o nazwie Wakacje z Panem Bogiem. Odbywały się w Lidzbarku Warmińskim.

– Na początku była to grupa dzieci, których rodziny były ubogie i miały problem z uzależnieniem. Na koloniach spędzały czas zorganizowany w oparciu o wartości chrześcijańskie. Chodziło o to, aby po tym, co przeżywały na co dzień, mogły choć kilka dni przebywać w innym środowisku – opowiada Agnieszka Jędrzejewska, członek zarządu Fundacji KARAN.

Inaczej niż w świeckich instytucjach, w Stowarzyszeniu ważną rolę odgrywa życie duchowe, zwłaszcza Eucharystia, modlitwa różańcowa i pielgrzymki.

– KARAN bardzo mocno przywiązuje wagę do duchowości w leczeniu rodziców i pacjentów. Kilka lat temu wspólnie zawiązaliśmy Światową Różę Różańcową Rodzin i Rodziców Dzieci Uzależnionych, bo są momenty w życiu, które można zawierzyć tylko Matce Bożej – mówi Jędrzejewska.

Obecnie KARAN ma kilkanaście placówek w kraju. Są to m.in.: poradnie zdrowia psychicznego, leczenia i terapii uzależnień. W wachlarzu szkoleń i pomocy, które realizują placówki, można znaleźć, np. warsztaty umiejętności wychowawczych, trening zasad etycznych, konsultacje indywidualne, poradnictwo. A także pomoc psychologiczno-terapeutyczną skierowaną do osób, które z powodu rozmaitych uzależnień doświadczają trudności w codziennym życiu.

Reklama

Ponadto Stowarzyszenie – w ramach Placówek Wsparcia Dziennego dla dzieci i młodzieży oraz ich rodzin i opiekunów – oferuje zajęcia edukacyjne, profilaktyczne w ramach akademii rodziny i warsztaty rozwijające pasje.

– Współpracujemy również z Uniwersytetem Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Nowością, którą wprowadziliśmy wśród naszych podopiecznych, jest aplikacja, ukazująca wpływ czasu pracy i czasu spędzonego z rodziną na funkcjonowanie człowieka. To narzędzie pomaga w diagnostyce problemów rodzinnych – mówi Dorota Szczęsna, psychoterapeutka uzależnień.

Osoby zainteresowane wsparciem działalności KARAN lub chcący zasięgnąć pomocy u specjalistów, mogą skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr 800 120 289.

2022-11-15 13:50

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Dla zagrożonych uzależnieniem

Niedziela świdnicka 24/2019, str. 1, 4-5

[ TEMATY ]

uzależnienia

wsparcie

Karan

Katarzyna Bialasiewicz / Photographee.eu

– W swojej bezsilności, bezradności, niemocy prosimy o uwolnienie naszych dzieci z więzów uzależnienia, o wiarę, odwagę, siłę, nadzieję, miłość i wsparcie Matki Bożej – mówi Dorota Bednarek z parafii pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu

W kościele pw. św. Franciszka z Asyżu w Wałbrzychu-Podgórzu odprawiona została Msza św. z okazji pierwszej rocznicy utworzenia pierwszej na terenie diecezji świdnickiej róży będącej częścią Światowej Róży Różańca Rodziców Dzieci Uzależnionych, Rodzin i Osób Uzależnionych, która swoją siedzibę ma w Warszawie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i kazanie wygłosił pallotyn ks. Paweł Rosik, opiekun Światowej Róży Różańca, której założycielki również gościły tego dnia w pallotyńskiej wspólnocie na Podgórzu.

CZYTAJ DALEJ

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa Matki Bożej Częstochowskiej

2023-01-31 21:00

[ TEMATY ]

Matka Boża Częstochowska

świadectwo

Karol Porwich/Niedziela

Im bardziej pragnęli, im bardziej starali się o drugie dziecko, tym większe przeżywali rozczarowania, kiedy okazywało się, że Henryka nie może zajść w ciążę. A ich pierwszy synek Bogdan wciąż dopytywał: „Mamo, kiedy będę miał braciszka albo siostrzyczkę?”.

Henryka postanowiła odwołać się do Bożej interwencji i pojechała na Jasną Górę. W intencji urodzenia dziecka odbyła pięć pielgrzymek. Jakaż to była radość, kiedy okazało się, że jej szczere modlitwy zostały wysłuchane: na początku 1986 roku okazało się, że spodziewa się dzieciątka. W sierpniu, a było to niedługo przed rozwiązaniem, Henryka poczuła, że powinna odwiedzić Matkę Bożą. Rodzina odradzała wyjazd. „W tym stanie?” – mówili. Ale ona postawiła na swoim. Mąż w końcu uległ i zdecydowano, że pojadą pociągiem. Na Jasnej Górze zamówili Mszę w intencji szczęśliwych narodzin. Henryka dostała wtedy niewielki obrazek z welonikiem potartym o Cudowny Obraz.

CZYTAJ DALEJ

Dzień Życia konsekrowanego w Przemyślu

2023-02-02 17:20

ks. Maciej Flader

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnawiały swoje przyrzeczenia.

Podczas uroczystości osoby konsekrowane odnawiały swoje przyrzeczenia.

Modlimy się dziś w intencji wszystkich tych wszystkich, którzy są osobami konsekrowanymi. Tworzymy dziś piękną mozaikę sióstr zakonnych, braci zakonnych, pustelnika, a także wdów i dziewic konsekrowanych oraz członków instytutów życia konsekrowanego – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski, który przewodniczył Eucharystii w kościele oo. Karmelitów w Przemyślu.

Homilię podczas Mszy św. wygłosił o. Krzysztof Górski przeor przemyskiego klasztory ojców Karmelitów. Zwrócił w niej uwagę, że życie osób konsekrowanych wpisuje się w Ewangelię o ofiarowaniu Jezusa w świątyni. – Jesteśmy tutaj, aby odnowić swoją wierność Panu, odnowić swoją konsekrację, odnowić swoje śluby i zobowiązania. Mówiąc językiem dzisiejszego święta, odnowić swoje ofiarowanie się – to znaczy swoje wydanie się Kościołowi. Nie ma miłości do idei czy abstrakcji jest do miłości do konkretnych osób, Kościołem są konkretne osoby. Naszą drogą jest wydanie się tym ludziom, którzy stoją na naszej drodze do Niego, albo tym ludziom, którym my staniemy na drodze, aby ich poprowadzić – mówił o. Krzysztof Górski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję