Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica: 50 kleryków i 36 studentów świeckich rozpoczęło rok akademicki

[ TEMATY ]

seminarium

Ks. Daniel Marcinkiewicz

Biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski przewodniczył 10 października uroczystej Mszy św. w katedrze świdnickiej z okazji inauguracji roku akademickiego 2015/2016 w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Świdnickiej.

Naukę po letniej przerwie rozpoczęło 50 alumnów WSD w Świdnicy i 36 studentów świeckich w Świdnickim Punkcie Dydaktycznym wrocławskiego Papieskiego Wydziału Teologicznego.

Reklama

W homilii bp Kiernikowski, nawiązując do księgi proroka Joela o sądzie ostatecznym, zauważył, że człowiek w ciągu życia powinien uczyć się wychodzić z przewrotności i złości ludzkiej i otwierać się na Boga i Jego miłość. – Jeśli tego się nie nauczymy w ciągu życia, jeśli do tego nie będziemy się przyznawać, może się okazać, że w ostatniej chwili nie każdego będzie stać, aby się przyznać, że to jest jedyna Prawda, która sądzi światem. Bo kto, przywiąże się do własnych opinii o świecie, o drugim człowieku i nie wpuści tam przedziwnej Tajemnicy, Tego, który dokonuje sądu nad światem, tj. samego Boga. Ten zatraci siebie i swoje życie – mówił biskup legnicki.

W dalszej części homilii ksiądz biskup podkreślał, że człowiek otrzymał od Boga usprawiedliwienie jako motyw działania i celu życia. – Usprawiedliwienie, które Bóg daje człowiekowi przez wiarę motywuje go do działania. Chrystus, który umarł na drzewie krzyża, abyśmy dostąpili usprawiedliwienia, ukazuje nam cel życia, którym jest niebo – mówił bp Kiernikowski.

Obok bp. Zbigniewa Kiernikowskiego i bp. Ignacego Deca Mszę św. koncelebrowali m.in. bp Adam Bałabuch, biskup pomocniczy diecezji świdnickiej, przełożeni i wykładowcy świdnickiego seminarium, przedstawiciele władz Papieskiego Wydziału Teologicznego z Wrocławia, księża rektorzy Seminariów Duchownych z ościennych diecezji oraz kapłani różnych stopni i godności.

Reklama

Po Mszy św. dalsza część akademii inauguracyjnej odbyła się w auli Wyższego Seminarium Duchownego w Świdnicy, gdzie chór seminaryjny odśpiewał „Gaude Mater Polonia”, po czym ks. dr Tadeusz Chlipała, rektor WSD w Świdnicy, powitał przybyłych gości. Sprawozdanie z dzielności naukowo-dydaktycznej seminarium za rok 2014/2015 wygłosił ks. mgr lic. Andrzej Majka, dyrektor administracyjny WSD. Następnie biskup świdnicki Ignacy Dec podziękował p. Medardowi Plewackiemu za wieloletnią pracę wykładowcy seminarium duchownego. Biskup wręczył również nominacje dla nowych wykładowców WSD, m.in. dla ks. dr. Daniela Marcinkiewicza, wykładowcy prawa kanonicznego, p. Agnieszki Dziedzic, wykładowcy fonetyki, p. Moniki Laskowskiej, wykładowcy języka angielskiego.

Immatrykulacji 8 alumnów I roku świdnickiego seminarium oraz 5 studentów świeckich dokonał ks. prof. PWT dr hab. Rajmund Pietkiewicz, prorektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu ds. naukowo-dydaktycznych. Wykład inauguracyjny pt. „Być z Jezusem" wygłosił bp Zbigniew Kiernikowski, biskup legnicki.

Na uroczystość inauguracji roku akademickiego do Świdnicy przybyli również rektorzy reprezentanci seminariów z Wrocławia, Legnicy, a także rektorzy z uczelni we Wrocławiu, Wałbrzychu, Świdnicy, ks. Waldemar Pytel, biskup diecezji wrocławskiej Kościoła ewangelicko-augsburskiego, siostry zakonne, posłowie i senatorowie, władze samorządowe różnych szczebli, służby mundurowe oraz przedstawiciele instytucji wspierających uczelnię i rodziny alumnów.

Wyższe Seminarium Duchowne Diecezji Świdnickiej zostało powołane do istnienia przez bp. Ignacego Deca w 2004 r. Uczelnia jest afiliowana do Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

2015-10-11 12:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Seminarium w Domu Biskupów Gorzowskich

[ TEMATY ]

seminarium

gorzów

Dom Biskupów Gorzowskich

Archiwum Aspektów

Historyczny dom biskupów gorzowskich, czyli budynek przy ul. 30 Stycznia 1 i 1a w Gorzowie pełnił rolę siedziby administratorów apostolskich a potem biskupów diecezjalnych w latach 1945-1992. Później, aż do 2007 r. był mieszkaniem biskupa pomocniczego i jednocześnie rezydencją pomocniczą biskupa diecezjalnego. Teraz stanie się miejscem formacji i studiów kleryków diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

Przed wojną dom ten był własnością państwa Max und Adelheid Bahr. Po wojnie zmieniło się na tych ziemiach bardzo wiele. Miasto Landsberg znalazło się na terytorium Polski, zmieniając nazwę na Gorzów. W 1945 r. w budynku przy ul. 30 Stycznia przez pewien czas stacjonowali tam oficerowie radzieccy, później budynek był niezamieszkały. Przychylne wówczas dla Kościoła władze miasta Gorzowa oddały budynek na rezydencję administratora apostolskiego. Po opuszczeniu przez wojsko budynku jeszcze przez jakiś czas w piwnicy była kuchnia, ale korzystano z osobnego wejścia.

CZYTAJ DALEJ

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

[ TEMATY ]

modlitwa

nowenna

Wiesław Podgórski

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Obraz Matki Bożej Rozwiązującej Węzły

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

1. Znak krzyża

CZYTAJ DALEJ

Rau: rozmowa z sekretarzem Blinkenem dotyczyła spotkania prezydentów USA i Rosji

2021-06-17 20:30

[ TEMATY ]

Rosja

Stany Zjednoczone

Zbigniew Rau

PAP

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau

Szef MSZ Zbigniew Rau poinformował, że jego czwartkowa rozmowa z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem dotyczyła przede wszystkim spotkania prezydentów USA i Rosji. Prezydent Joe Biden jednoznacznie wskazał, że USA będą bronić strategicznej stabilności w stosunkach międzynarodowych - dodał.

Szef polskiej dyplomacji od czwartku przebywa z wizytą w Turcji.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję