Reklama

Polska

Abp Marek Jędraszewski wprost o in vitro: łączy się ze śmiercią!

Jedynie Bóg jest źródłem i Panem życia - mówił, poruszając temat in vitro, ks. abp Marek Jędraszewski, arcybiskup metropolita łódzki, zastępca przewodniczącego KEP w homilii wygłoszonej w czwartek w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu. Transmisję z Mszy św. przeprowadziły Radio Maryja i TV Trwam.

W kazaniu ks. abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że poprzez niedawne wybory parlamentarne społeczeństwo polskie dało wyraz tego, czego pragnie, a co zdecydowanie odrzuca. Tymczasem „kilka dni temu, urzędujący jeszcze minister zdrowia podpisał rozporządzenie, na mocy którego przyznano ogromne sumy pieniędzy na stosowanie metody in vitro” - zwrócił uwagę ksiądz arcybiskup.

Reklama

- Była batalia o życie, były wyraźne głosy polskiego Episkopatu, iż każde życie jest cenne - bo jest cenne w oczach Boga, od chwili poczęcia do momentu naturalnej śmierci. Wiemy przecież, że stosowanie metody in vitro wiąże się ze śmiercią innych ludzkich zarodków. A tymczasem jeszcze to rozporządzenie - w ostatnich dniach urzędowania obecnego rządu - wskazywał metropolita łódzki. Ksiądz arcybiskup odniósł się do [wypowiedzi] ustępującego ministra zdrowia prof. Mariana Zembali, w której polityk - porównując się do miłosiernego Samarytanina - komentował swoją decyzję o podpisaniu kontrowersyjnego rozporządzenia.

- Przyznano 40 mln na przyszły rok, na dalsze stosowanie metody in vitro - takiej, jaka ona jest i z tymi skutkami, które za sobą niesie. Tymczasem we wszystkich województwach zaplanowano na przyszły rok zaledwie 26 mln zł na funkcjonowanie ośrodków adopcyjnych. Do końca 2019 r. ma tych pieniędzy (na in vitro) być ponad 300 mln zł. gdyby utrzymała się ta suma przeznaczona na ośrodki adopcyjne, łatwo obliczyć, że trzykrotnie więcej pieniędzy wydaje się na stosowanie metody, która łączy się ze śmiercią bardzo wielu istnień ludzkich - wskazał ksiądz arcybiskup.

W komentarzu do wypowiedzi ministra, wiceprzewodniczący Konferencji Episkopatu Polski zwrócił uwagę, że in vitro nie wpisuje się w program leczenia bezpłodności. „To stosowanie pewnej techniki, która umożliwia w sposób sztuczny, by powstało i rozwinęło się nowe życie (…) - kosztem innych”. Podkreślił, że prof. Zembala bierze pod uwagę zdanie zaprzyjaźnionego dominikanina, a pomija - formowane w sposób bardzo wyraźny - oficjalne nauczanie Kościoła. „Ukazuje siebie jako ministra wierzącego i praktykującego, ale jeśli wierzy w Boga, który jest dawcą życia i źródłem wszelkiego istnienia, to musi zrozumieć, że każde dziecko jest Bożym darem. To nie jest tylko sprawa rodziców” - zaznaczył ksiądz arcybiskup. Dziecko to Boży dar, a nie rzecz, która należy się małżonkom - dodał.

Reklama

Ks. abp Marek Jędraszewski zaznaczył też, że domagając się odrzucenia tzw. konwencji przemocowej, ustawy o in vitro czy ustawy o zamienności płci, Kościół nie chce czynić „republiki wyznaniowej”.

- To jest kolejna nieprawda! Kościół nigdy nie chciał, aby jego prawo stało się prawem państwowym - nawet w średniowieczu. Kościół wypomina się - jedynie i aż - o to, aby było poszanowane prawo naturalne, które jest wpisane w sumienie każdego człowieka. Prawo, które mówi: „czyń dobro, a unikaj zła”. Prawo, które znajduje swoje przełożenie także w tym, że trzeba za wszelką cenę bronić ludzkiego życia. Czyżby obrona ludzkiego życia byłą próbą podporządkowania sobie przez Kościół państwa? Czy jest to usiłowanie tworzenia „republiki wyznaniowej”? - pytał ksiądz arcybiskup.

„Jednym z kryteriów społeczeństwa jest to, czy ja czuję się stróżem życia mojego brata”. Jeżeli w tym obszarze sumienie szwankuje, a triumfuje ideologia, to jest to ogromna utrata człowieczeństwa i odwrócenie tego, co prawdziwie ludzkie, humanistyczne - zaznaczył ksiądz arcybiskup.

2015-11-06 11:56

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Gdańsk: organizacje pozarządowe przeciwko finansowaniu in vitro

[ TEMATY ]

in vitro

neurobite/pl.fotolia.com

Dezaprobatę wobec uchwały Rady Miasta Gdańska o finansowaniu procedury in vitro wyraziło kilkanaście lokalnych organizacji pozarządowych. Działacze przypominają, że jest to metoda dla znacznej grupy mieszkańców moralnie niedopuszczalna, z racji na brak poszanowania dla nadliczbowych embrionów powołanych do życia w jej wyniku.

Jak wskazują podpisani pod apelem przedstawicieli organizacji pozarządowych, podjętą decyzją, Rada Miasta arbitralnie przeznacza znaczne finansowe wsparcie jednej, kontrowersyjnej metody wspomaganej prokreacji, pomijając inne znacznie skuteczniejsze, np. naprotechnologię. Działacze podkreślają także, że przy tworzeniu uchwały nie dokonano oceny skutków regulacji w wymiarze prawnym, medycznym i społecznym, ani nie przeprowadzono wystarczających konsultacji społecznych.

CZYTAJ DALEJ

Nuncjusz apostolski w USA: Eucharystia i spowiedź są nierozerwalne

2021-07-30 17:11

[ TEMATY ]

USA

Eucharystia

Nuncjusz Apostolski

Vatican News

W Stanach Zjednoczonych trwa dyskusja nt. przystępowania do Komunii św. osób sprawujących publiczne urzędy. W ramach panelu „Komunia, katolicy a życie publiczne”, nuncjusz apostolski w tym kraju, abp Christophere Pierre, wypowiedział się na temat konieczności nieodłącznego traktowania w dyskusji sakramentów Eucharystii oraz pokuty i pojednania.

Jak zaznaczył, celem opracowania dokumentu powinna być troska o zbawienie dusz. „Punktem wyjścia nie może być zawstydzanie słabych, ale proponowanie Tego, który może nas umocnić do pokonania naszych słabości, zwłaszcza poprzez sakramenty pojednania i Eucharystii” – powiedział abp Pierre. Podkreślił, że należy dołożyć wszelkich starań, by uniknąć ideologicznej wojny.

CZYTAJ DALEJ

Epidemiolog Chen nowym członkiem Papieskiej Akademii Nauk

2021-07-31 10:15

[ TEMATY ]

Papieska Akademia Nauk

YouTube

Chen Chien-jen

Chen Chien-jen

Epidemiolog i polityk z Tajwanu, 70-letni Chen Chien-jen, został nowym członkiem Papieskiej Akademii Nauk. Jak poinformowano 30 lipca w Watykanie, ekspert ds. zdrowia jest wiceprzewodniczącym Academia Sinica - Krajowej Akademii Nauk na Tajwanie, a w latach 2016-2020 był wiceprezydentem Tajwanu.

Chen stał się znaną postacią w czasie, gdy był doradcą w czasie epidemii SARS w 2003 roku. W późniejszym okresie ten tajwański katolik został odznaczony papieskim Orderem św. Jerzego oraz przyjęto go do grona rycerzy Grobu Świętego w Jerozolimie (bożogrobców).

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję