Reklama

Polska

Abp Skworc: Synod to nie Sejm lub Senat, nie ustanawia przepisów

Synod to ani Sejm, ani Senat. To nie jest ustanawianie przepisów. Jego celem jest budowanie Kościoła - podkreślił abp Wiktor Skworc 7 listopada na auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach, gdzie odbyła się siódma sesja plenarna II Synodu Archidiecezji Katowickiej.

[ TEMATY ]

archidiecezja

Bożena Sztajner/Niedziela

Metropolita katowicki - kierując swoje słowo do zebranych na auli członków synodu - przypomniał, na czym on polega i co jest jego ideą. - Synod to ani Sejm, ani Senat, ani parlament. To nie ustanawianie przepisów. Jego celem jest budowanie Kościoła, a drogą Nowa Ewangelizacja. (…) Idea przewodnia synodalności to charakter doradczy – wyjaśnił abp Wiktor Skworc.

Część sesji plenarnej rozpoczęła się od ostatecznego głosowania nad dokumentami przygotowanym przez Komisję ds. Duszpasterstwa Liturgicznego i Podkomisję ds. Głoszenia Słowa Bożego. Zaprezentowano zmiany w projektach Komisji Duszpasterstwa Rodzin oraz Komisji ds. Ekumenizmu i Dialogu Międzyreligijnego sformułowane w oparciu o niektóre zgłoszone przez członków Synodu poprawki. Głosowaniu poddano m.in. poprawkę, w której była mowa o tym, że nie należy zawężać pojęcia rodziny tylko do rodziców i dzieci, ale wskazane jest jej poszerzenie o innych członków, np. dziadków czy innych krewnych.   W dalszej części sesji odbyła się dyskusja nad dokumentami innych komisji synodalnych - ds. Duchowieństwa oraz ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu.

"Gdy zaświtał ranek po nocy wysiłku nad Morzem Tyberiadzkim Jezus stanął na brzegu i zapytał: czy miłujesz mnie więcej a niżeli ci. (…) Gdy w Kościele mówimy o duchownych chciałbym, abyśmy powędrowali do tej biblijnej sceny, aby uświadomić sobie, że są takie noce, w których pomimo ogromnego wysiłku, nic się nie da złowić – mówił bp Marek Szkudło, przewodniczący Komisji ds. Duchowieństwa.

– Musimy mieć świadomość, że sensem naszej posługi nie jest to, czy nasze zmęczenie, pot przyniesie sieć pełną ryb. Sensem naszej posługi jest poranne spotkanie Jezusa, który pyta: czy miłujesz Mnie więcej aniżeli ci? – wyjaśnił biskup. - Poranek zawsze jest szansą. Życzmy sobie, aby takim porankiem był cały nasz Synod – zakończył bp Szkudło.

Dokument Komisji ds. Duchowieństwa podejmuje szereg  kwestii dotyczących posługi prezbiterów w archidiecezji katowickiej, zarówno związanych z indywidualną formacją i życiem wspólnotowym księży, jak i sprawami organizacyjnymi.

Reklama

Podczas dyskusji został też poruszony temat diakonatu stałego. – Mamy trzech diakonów stałych w naszej diecezji, a formują się następni. Trzeba te zagadnienie umieścić w dokumencie końcowym – podsumował wypowiedzi metropolita katowicki.

W dokumencie Komisji ds. Powołań i Formacji do Prezbiteratu poruszono m.in. kwestie organizacji duszpasterstwa powołań w archidiecezji katowickiej oraz formacji alumnów Wyższego Śląskiego Seminarium Duchownego. – Jednym z owoców trwającego jeszcze Synodu jest rok propedeutyczny. Tutaj kandydaci do seminarium zaczynają swoją formację – przypomniał s. dr Marek Panek, rektor WŚSD.

Abp Sworc zwrócił uwagę, że jednym z podstawowych obowiązków biskupa jest troska o seminarium. – Dlatego dziękuję wszystkim tym, którym na sercu leży formacja seminarzystów – dodał.

Ósma sesja plenarna odbędzie się 12 grudnia. Zaprezentowane na niej zostaną projekty Komisji ds. Katechezy i Wychowania Katolickiego oraz Komisji ds. Świeckich.

Obrady II Synodu Archidiecezji Katowickiej trwają trzeci rok. Jego zakończenie jest planowane w uroczystość Chrystusa Króla w 2016 r. Wówczas nastąpi podpisanie synodalnych dokumentów, a co za tym idzie - odnowienie prawa diecezjalnego.

2015-11-07 19:18

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Stanęli na wysokości zadań

Niedziela warszawska 8/2018, str. VI

[ TEMATY ]

archidiecezja

Milena Kindziuk

Ks. dr Andrzej Gałka

Ks. dr Andrzej Gałka

Andrzej Tarwid: – Na początku marca minie 200 lat od podniesienia diecezji warszawskiej do godności archidiecezji. Powstała więc ona w czasach, gdy Polski nie było już na politycznej mapie Europy...

CZYTAJ DALEJ

Polska stara się odzyskać dzieła sztuki zagrabione przez Niemcy podczas II WŚ

2022-12-03 08:06

[ TEMATY ]

II wojna światowa

dzieła sztuki

Domena publiczna

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Aleksander Gierymski, Żydówka z pomarańczami

Straty polskiej kultury w czasie II wojny światowej i dokonanych w tym okresie kradzieży przez Niemcy i Związek Sowiecki są szacowane na 516 tys. obiektów; 66 tys. z nich jest opisanych w katalogu dzieł utraconych. Polskie władze nigdy nie przestaną poszukiwać zagrabionych w tym czasie dzieł sztuki - podkreśla wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

"Szacuje się, że na skutek działań wojennych prowadzonych przez Niemcy i Związek Sowiecki oraz w wyniku dokonanych przez tych najeźdźców kradzieży na terenie Rzeczypospolitej Polskiej w granicach z 1945 r. zniknęło z jej zbiorów ponad 516 tysięcy dzieł sztuki" - pisał prof. Gliński w artykule z okazji tegorocznego Narodowego Dnia Niepodległości opublikowanym na portalu Wszystko co Najważniejsze i w wielu światowych mediach.

CZYTAJ DALEJ

Francja: rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu

2022-12-03 21:58

[ TEMATY ]

Francja

koronacja

MickaëlG, CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons

Rekoronacja figury Matki Bożej z Fourvière – patronki Lyonu odbyła się 1 grudnia w tym francuskim mieście. Przewodniczył jej w bazylice Notre-Dame de Fourvière nuncjusz apostolski we Francji abp Celestino Migliore w obecności prymasa Galii Oliviera de Germay.

Poprzednia korona została skradziona w 2017 roku i nigdy jej nie odnaleziono. Liońscy katolicy postanowili więc zamówić nową u słynnego jubilera pochodzenia gruzińskiego Goudjiego. – Chciałem stworzyć koronę z XXI wieku, a nie kopię poprzedniej – wyjaśnił artysta, który jest autorem m.in. mieczy dla członków Akademii Francuskiej oraz przedmiotów ze złota, srebra i kamieni, które prezydenci Francji ofiarują zagranicznym głowom państw.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję