Reklama

Dożynki Diecezjalne - Udanin 2003

„Chociaż tegoroczne żniwa nie były zbyt udane, trzeba dziękować Bogu za to, co jest” - mówią rolnicy z Udanina koło Strzegomia. W niedzielę 14 września delegacje rolników z diecezji legnickiej przyjechały do Udanina na Dożynki Diecezjalne, aby dziękować Bogu za tegoroczne plony. Uroczystościom przewodniczył biskup legnicki Tadeusz Rybak.

Niedziela legnicka 40/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gmina Udanin liczy ok. 6 tys. mieszkańców. 80% z nich zajmuje się rolnictwem. W tym roku ta właśnie Gmina została wybrana na gospodarza Dożynek Diecezjalnych. Przygotowaniem uroczystości zajął się proboszcz ks. Marian Kujawski oraz władze lokalne z Wójtem Gminy na czele. Dożynki poprzedziło triduum ku czci św. Jadwigi odprawione w kościele w Udaninie. 12 września kustosz sanktuarium św. Jadwigi z Legnickiego Pola, ks. Zbigniew Kulesza, przywiózł relikwie Patronki Dolnego Śląska i odprawił Mszę św. dla parafian. Następnego dnia rano przy relikwiach Świętej modlili się również chorzy i osoby starsze z parafii i okolic, natomiast wieczorem czuwali rolnicy i ich rodziny. W niedzielę w święcie plonów wzięło udział 35 delegacji rolników, którzy przyjechali z wieńcami dożynkowymi oraz miejscowi rolnicy i parafianie. Nie zabrakło też przedstawicieli władz wojewódzkich, sejmiku dolnośląskiego oraz przedstawicieli władz lokalnych z terenu diecezji. Były też poczty sztandarowe miejscowych szkół, strażaków i kombatantów. Szczególnym gościem była kilkunastoosobowa grupa Polonii brazylijskiej, która przyjechała do Polski na zaproszenie Krajowego Stowarzyszenia Sołtysów. Brazylijczycy chcieli zobaczyć polskie święto plonów po to, aby w podobny sposób świętować dożynki za oceanem.
Tegoroczne żniwa rozpoczęły się wcześniej niż zwykle i przebiegały szybko. Powodem była susza, jaka nawiedziła całą Polskę. Jak twierdzi Wójt gminy Udanin, żniwa przebiegły bez problemów, ponieważ w Gminie była wystarczająca ilość sprzętu rolniczego. Plony nie były zbyt wysokie, ponieważ na wiosnę wiele zasiewów wymarzło. Rolnicy jednak nie narzekają. Również skup zboża odbywał się bez większych problemów. Choć ceny zboża nie były wymarzone, rolnicy bez kłopotów mogli odwieźć zbiory do elewatorów i otrzymać zapłatę. Nie oznacza to, że pracujący na roli są w pełni szczęśliwi. Nadal problemem jest różnica pomiędzy kosztami produkcji, a przychodem ze sprzedaży plonów. Niestety, w rolnictwie jest tak, jak w grze w totolotka, wiele zależy od szczęścia i od decyzji władz.
Starostami tegorocznych dożynek byli: Marzena Grzegorczyn z Pichorowic, która gospodaruje wraz z rodziną na 80 hektarach, oraz Andrzej Hawro z Lusiny, który również razem z rodziną gospodaruje na 30 hektarach. Zgodnie twierdzą, że ta funkcja jest dla nich wielkim wyróżnieniem, ponieważ w imieniu wszystkich rolników będą dziękować Bogu za tegoroczne plony.
Niedzielne dożynki w kościele w Udaninie poprzedził wykład dr. Piotra Chochury, pracownika naukowego Akademii Rolniczej we Wrocławiu pt.: „Wieś wczoraj i jutro”. Natomiast o godz. 11.00 w drzwiach świątyni proboszcz ks. Marian Kujawski powitał biskupa legnickiego Tadeusza Rybaka oraz przybyłych kapłanów. „Należy popierać godność pracy ludzkiej, zwłaszcza tej na roli, dzięki której człowiek ziemię otrzymaną od Boga czyni sobie poddaną” - od tych słów Jana Pawła II z encykliki Laborem exercens ks. Marian Kujawski rozpoczął powitanie w kościele. Prosił Biskupa Legnickiego o odprawienie Mszy św. w intencji rolników i ich rodzin. Wszystkich zgromadzonych zachęcił do postawy dziękczynienia Bogu, które w sposób szczególny wyraża się w Eucharystii. Po tym powitaniu starostowie dożynek wręczyli Księdzu Biskupowi bochen chleba upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów, prosząc o błogosławieństwo dla ciężkiej pracy rolników. W homilii Biskup Legnicki przypomniał, że zwłaszcza dla miejscowych parafian ten dzień jest podwójnym świętem. Jest to święto dziękczynienia za zebrane plony i odpust parafialny ku czci Podwyższenia Krzyża Świętego. Krzyż, znak wiary i znak ofiary Chrystusa, obecny jest na stałe w życiu każdego rolnika. Dzięki ofierze krzyża, która dokonała się na Golgocie, my dzisiaj możemy uczestniczyć w innej ofierze, bezkrwawej, tak bardzo związanej z chlebem, o który troszczą się rolnicy. Dlatego tajemnica krzyża i Eucharystii jest tak bliska ludziom pracującym na roli. Stawali oni wielokrotnie w obronie krzyża i wiary, wielu z nich oddało za to własne życie. Również i dzisiaj rolnicy nie zapominają o krzyżu. Wielu z nich, zanim rozpocznie nowy zasiew, czy też pokroi bochen chleba, czyni znak krzyża, wzywając imienia Bożego i błogosławieństwa. Biskup Tadeusz podziękował rolnikom za ich obecność i postawę wdzięczności, że mimo wielu kłopotów i niedostatków są świadomi tego, że trzeba dziękować Bogu nawet za najmniejsze dobro. Krzyż jest nie tylko znakiem męczeństwa i ofiary, ale również jest znakiem zwycięstwa, które stanie się naszym udziałem. Biskup Rybak zachęcał rolników, aby właśnie z krzyża czerpali moc wiary, nadziei i miłości w tych trudnych czasach. Zaapelował również do wszystkich, zwłaszcza do władz o to, aby postarali się o godne warunki życia i pracy dla ludzi wsi. Powinni poczuć się odpowiedzialni za polską wieś i polskie rolnictwo, dzięki któremu nikomu z nas nie brakuje chleba powszedniego. Na zakończenie homilii Biskup Legnicki powierzył wszystkich rolników oraz ich rodziny opiece św. Jadwigi oraz opiece Matki Bożej Łaskawej. Wyraził przekonanie, że wiara w Boga pozwoli wszystkim patrzeć w przyszłość z nadzieją. Ta nadzieja jest potrzebna szczególnie młodemu pokoleniu, które staje się odpowiedzialne za przyszłość rolnictwa, ale również za poszanowanie godności człowieka i godności pracy.
Na zakończenie Mszy św. Biskup Tadeusz udzielił wszystkim pasterskiego błogosławieństwa relikwiami św. Jadwigi. Następnie delegacje dzieci, władz lokalnych i stowarzyszeń parafialnych złożyły życzenia Księdzu Biskupowi z okazji 50. rocznicy święceń kapłańskich. Po zakończonej Eucharystii dostojny Jubilat poświęcił wieńce dożynkowe.
Dalszy ciąg uroczystości miał miejsce na pobliskim boisku sportowym. Barwny korowód z wieńcami przeszedł ulicami Udanina. Na boisku podzielono się chlebem poświęconym podczas Mszy św. Były występy zespołów muzycznych i folklorystycznych. Odbył się również konkurs na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Nie zabrakło także zawodów sportowych dla dzieci i starszych. Rolnicy konkurowali w toczeniu bala słomy, rzucie snopkiem słomy i przeciąganiu liny. Chętni mogli obejrzeć wystawę sprzętu rolniczego, środków ochrony roślin oraz pojeździć powozami konnymi. Ostatnim punktem diecezjalnego święta plonów była zabawa dożynkowa.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

„Napełnił naczynie wodą i zaczął umywać uczniom nogi” (J 13, 5)

Niedziela warszawska 15/2004

[ TEMATY ]

Wielki Tydzień

pl.wikipedia.org

Mistrz Księgi Domowej, "Chrystus myjący nogi apostołom", 1475

Mistrz Księgi Domowej,

1. Wszelkie „umywanie”, „obmywanie się” lub kogoś albo czegoś kojarzy się ściśle z faktem istnienia jakiegoś brudu. Umywanie to akcja mająca na celu właśnie uwolnienie się od tego brudu. I jak o brudzie można mówić w znaczeniu dosłownym i przenośnym, taki też sens posiada czynność obmywania; jest to oczyszczanie się z fizycznego brudu albo akcja symboliczna powodująca uwolnienie się od moralnego zbrukania. To ten ostatni rodzaj obmycia ma na myśli Psalmista, kiedy woła: „Obmyj mnie całego z nieprawości moich i oczyść ze wszystkich moich grzechów …obmyj mnie a stanę się bielszy od śniegu” (Ps 51, 4-9). Wszelkie „bycie brudnym” sprowadza na nas złe, nieprzyjemne samopoczucie, uwolnienie się zaś od owego brudu przez obmycie przynosi wyraźną ulgę.
Biblia mówi wiele razy o obydwu rodzajach zarówno brudu jak i obmycia, czyli oczyszczenia. W rozważaniach niniejszych zajmiemy się obmyciami z brudu w znaczeniu moralnym.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczyna obchody Triduum Paschalnego

2024-03-28 07:18

[ TEMATY ]

Wielki Czwartek

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek rozpoczynają się w Kościele katolickim obchody Triduum Paschalnego - trzydniowe celebracje obejmujące misterium Chrystusa ukrzyżowanego, pogrzebanego i zmartwychwstałego. Liturgia tego dnia odwołuje się do wydarzeń w Wieczerniku, kiedy Jezus ustanowił dwa sakramenty: kapłaństwa i Eucharystii.

Liturgista, ks. prof. Piotr Kulbacki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego powiedział PAP, że część pierwsza Triduum - misterium Chrystusa ukrzyżowanego - rozpoczyna się Mszą Wieczerzy Pańskiej (Wielki Czwartek) i trwa do Liturgii na cześć Męki Pańskiej (Wielki Piątek). Po tej liturgii rozpoczyna się dzień drugi - obchód misterium Chrystusa pogrzebanego, trwający przez całą Wielką Sobotę. Nocna Wigilia Paschalna rozpoczyna trzeci dzień - misterium Chrystusa zmartwychwstałego – obchód trwający do nieszporów Niedzieli Zmartwychwstania.

CZYTAJ DALEJ

Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował, ale jej ślady nosił na ciele

2024-03-28 23:15

[ TEMATY ]

Droga Krzyżowa

św. o. Pio

Wydawnictwo Serafin

O. Pio

O. Pio

Mistycy wynagrodzenia za grzechy są powołani do wzięcia w milczeniu grzechów i cierpienia świata na siebie, w zjednoczeniu z Jezusem z Getsemani. Rzeczywiście, Ojciec Pio tajemnice Męki Pańskiej nie tylko kontemplował i boleśnie przeżywał, ale jej ślady nosił na własnym ciele, aby w zjednoczeniu ze swoim Boskim Mistrzem współdziałać w wynagradzaniu za ludzkie grzechy. Jako czciciel Męki Pańskiej chciał, aby i inni korzystali z jego dobrodziejstwa.

„Misterium miłości. Droga krzyżowa z Ojcem Pio” to rozważania drogi krzyżowej, które proponuje nam br. Błażej Strzechmiński OFMCap - znawca życia i duchowości Ojca Pio. Rozważania każdej ze stacji przeplatane są z fragmentami pism Stygmatyka. Książka wydana jest w niewielkiej, poręcznej formie i zawiera także miejsce na własne notatki, co doskonale nadaje się do osobistej kontemplacji Drogi krzyżowej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję