Reklama

75 lat parafii św. Teresy w Łodzi

„Bądźcie świętymi i wychowujcie świętych”

Niedziela łódzka 43/2003

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Przed 75 laty bp Wincenty Tymieniecki erygował w Łodzi parafię św. Teresy. Przed kilku laty abp Władysław Ziółek nadał jej drugi tytuł - św. Jana Bosko. Dziś zaś nadszedł czas, aby zaprosić z całego serca wszystkich świadków tych lat, do wspólnego świętowania i radości. (...) Dopełniają tę radość dwie inne okoliczności: 40-lecie Duszpasterstwa Akademickiego «Węzeł» i 10-lecie Oratorium św. Jana Bosko. (...) To dla nas szczególny tytuł do oddania uwielbienia Bogu za wielkie rzeczy jakie czynił dla tej ziemi przez posługę biskupów, salezjanów, salezjanek i wielkiej rzeszy wiernych” - te słowa ks. Łukasz Woźniak SDB, proboszcz parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Łodzi, skierował do wiernych w zaproszeniu na uroczystości jubileuszowe, które miały miejsce między 29 września a 5 października 2003 r.
Ukoronowaniem obchodów była Eucharystia koncelebrowana w odpustową niedzielę 5 października o godz. 13.00 pod przewodnictwem abp Władysława Ziółka przez kilkudziesięciu kapłanów diecezjalnych i zakonnych. Byli wśród nich m.in.: księża inspektorzy salezjańskich prowincji warszawskiej i pilskiej, oraz wikariusz biskupi ds. zgromadzeń zakonnych ks. Aleksander Janeczek, proboszczowie wielu łódzkich parafii, a także dyrektor łódzkiej filii USKW ks. prał. Andrzej Świątczak. Licznie przybyli też wierni, a wśród nich prezydent miasta Łodzi Jerzy Kropiwnicki.
Szczególnym darem dla parafii św. Teresy pozostanie jubileuszowe błogosławieństwo Ojca Świętego Jana Pawła II, nadesłane z Watykanu z osobistym podpisem Papieża. Uczestnicy Eucharystii z radością przyjęli informację o tym wyjątkowym darze. Następnie Arcybiskup łódzki dokonał poświęcenia ornatu ku czci św. Teresy, ufundowanego przez parafian. Był to jeden z 3 ornatów uroczyście pobłogosławionych przy okazji obchodów jubileuszowych. Pozostałe dwa dedykowane są Matce Bożej Wspomożenia Wiernych i św. Janowi Bosko.
Abp Władysław Ziółek oparł okolicznościową homilię na fragmencie listu Ojca Świętego, skierowanego do Kościoła łódzkiego z okazji 75-lecia jego istnienia: „Oby pamięć o przeszłości była zachętą do wysiłków w chwili obecnej i drogowskazem do ewangelizacji czasów, które nadchodzą”.
Osiedlenie się Księży Salezjanów w Łodzi w 1922 r. nazwał Ksiądz Arcybiskup „znakiem czasów, darem Bożej opatrzności dla nowo utworzonej diecezji”. Jak św. Jan Bosko niegdyś w Turynie, tak jego duchowi synowie kilkadziesiąt lat później w robotniczej Łodzi ogarnęli opieką duszpasterską dzieci i młodzież szczególnie narażoną na zagrożenia moralne w społeczności wielkoprzemysłowego miasta. Salezjanie osiedlili się najpierw przy ul. Wodnej, a od 1928 r. objęli również prowadzenie nowej parafii św. Teresy, utworzonej na obrzeżach ówczesnej Łodzi. Za tę posługę, wypełnianą do dzisiaj z wiernością, Kościół łódzki jest salezjanom ogromnie wdzięczny. Hołd należy się także parafianom, którzy w tym czasie odpowiadali i stale odpowiadają na program duszpasterski proponowany przez kapłanów.
W dzisiejszej Łodzi, innej niż ta sprzed 75 lat, w mieście bardziej uniwersyteckim niż robotniczym, salezjanie do dawnych form swojej działalności dołączyli nowe: duszpasterstwo inteligencji i studentów, Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, Tygodnie Katolickiej Nauki Społecznej, przeglądy pieśni i piosenek religijnych,(pierwszy Sacrosong zaszczycił swoją obecnością w 1969 r. kard. Karol Wojtyła), festiwale organowe, koncerty, występy chórów i inne działania skoncentrowane na licznych zespołach parafialnych. Praca z młodzieżą pozostaje jednak zadaniem priorytetowym salezjanów. Młodzi ludzie wciąż najbardziej narażeni są na rozmaite patologie społeczne, moralne i duchowe, jakich nie brakuje w naszych czasach. Duchowi synowie św. Jana Bosko podejmują więc nowe inicjatywy, aby zgodnie z nakazem Założyciela nie pozostawiać młodzieży samej z jej problemami, aby być z nią stale i pomagać jej skutecznie.
Korzystając z jubileuszu, Arcybiskup łódzki złożył Księżom Salezjanom serdeczne podziękowania za ich charyzmatyczną posługę i wyraził przekonanie, że ta misja jeszcze się nie wypełniła. „Drodzy Księża Salezjanie, pójdźmy razem w naszą wspólną przyszłość - apelował gorąco abp Władysław Ziółek na zakończenie homilii. - Niech duch św. Jana Bosko ożywia nas w poszukiwaniu nowych dróg ewangelizacji obecnego pokolenia łodzian. (...) Naszym zadaniem jest dzisiaj dawanie światu tej nadziei, która jako jedyna może pociągnąć do prawdziwej przemiany ku pełni Chrystusa”.
W procesji z darami reprezentanci grup i zespołów parafialnych złożyli dla parafii na ręce Księdza Arcybiskupa: kielichy, pateny i puszki do przechowywania komunikantów, oraz świece, wino mszalne i bieliznę kielichową. Naczynia zostały uroczyście pobłogosławione i przeznaczone do sprawowania Ofiary Eucharystycznej.
Wyrazem wdzięczności były medale jubileuszowe wręczone podczas Liturgii siedmiu osobom zasłużonym dla wspólnoty parafialnej: Annie Cierpińskiej, Krystynie Wieczorek, Jadwidze Swaryszewskiej, Józefie Węgier, Mirosławowi Pietkiewiczowi, Stanisławowi Apanowiczowi, Antoniemu Litwinowiczowi.
Dziękczynienie Bogu i ludziom zawierały także słowa skierowane do zebranych przez księży inspektorów. Ks. Jan Niewęgłowski z Inspektorii Warszawskiej zauważył, że jedynie Bóg wie ile dobra dla dusz ludzkich dokonało się w parafii św. Teresy przez posługę salezjanów. Wszyscy jednak mogą zobaczyć jak piękna jest świątynia, która powstała na miejscu dawnego drewnianego kościoła. Za wszelkie dobro duchowe i materialne należy być wdzięcznym Bogu i ludziom. Specjalne podziękowanie za dobrą współpracę złożył Ksiądz Inspektor Arcybiskupowi łódzkiemu oraz księżom diecezjalnym i zakonnym. Wszystkim parafianom dziękował za materialne i modlitewne wspieranie inicjatyw salezjańskich.
Ks. Jerzy Worek z Inspektorii Pilskiej pochodzi z parafii św. Teresy. W swoim wystąpieniu dziękował Bogu przede wszystkim za dar powołania salezjańskiego, a współbraciom i parafianom - za troskę o rozwój rodzących się powołań. Życzył, aby salezjanom i wiernym z tej parafii nadal towarzyszyło błogosławieństwo Boże i opieka Matki Bożej Wspomożycielki, za wstawiennictwem patronów: św. Teresy i św. Jana Bosko. Na zakończenie Ksiądz Inspektor przywołał wypowiedź Jana Pawła II, skierowaną do Zgromadzenia podczas kapituły generalnej w Rzymie: „Salezjanie trzeciego tysiąclecia, jesteście potrzebni współczesnej młodzieży. Bądźcie dobrymi, świętymi, mądrymi wychowawcami i nauczycielami. Bądźcie świętymi i wychowujcie świętych”.
Po procesji eucharystycznej wokół kościoła nastąpiło odsłonięcie pamiątkowej tablicy, a następnie wszyscy zgromadzeni ustawili się do wspólnej fotografii na rozległych schodach wiodących do monumentalnej świątyni parafialnej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

2003-12-31 00:00

Ocena: +1 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Legenda św. Jerzego

Niedziela Ogólnopolska 16/2004

[ TEMATY ]

święty

św. Jerzy

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Św. Jerzy, oficer rzymski, umęczony był za cesarza Dioklecjana w 303 r. Zwany św. Jerzym z Liddy, pochodził z Kapadocji. Umęczony został na kole w palestyńskiej Diospolis. Wiele informacji o nim podaje Martyrologium Romanum. Jest jednym z czternastu świętych wspomożycieli. W Polsce imię to znane było w średniowieczu. Św. Jerzy został patronem diecezji wileńskiej i pińskiej. Był także patronem Litwy, a przede wszystkim Anglii, gdzie jego kult szczególnie odcisnął się na historii. Św. Jerzy należy do bardzo popularnych świętych w prawosławiu, jest wyobrażany na bardzo wielu ikonach.

CZYTAJ DALEJ

Zwykła uczciwość

2024-04-23 12:03

Niedziela Ogólnopolska 17/2024, str. 3

[ TEMATY ]

Ks. Jarosław Grabowski

Piotr Dłubak

Ks. Jarosław Grabowski

Ks. Jarosław Grabowski

Duchowni są dziś światu w dwójnasób potrzebni. Bo ludzie stają się coraz bardziej obojętni na sprawy Boże.

Przyznam się, że coraz częściej w mojej refleksji dotyczącej kapłaństwa pojawia się gniewna irytacja. Pytam siebie: jak długo jeszcze mamy czuć się winni, bo jakaś niewielka liczba księży dopuściła się przestępstwa? Większość z nas nie tylko absolutnie nie akceptuje ich zachowań, ale też zwyczajnie cierpi na widok współbraci, którzy prowadzą podwójne życie i tym samym zdradzają swoje powołanie. Tylko czy z powodu grzechów jednostek wolno nakazywać reszcie milczenie? Mamy zaprzestać nazywania rzeczy w ewangelicznym stylu: tak, tak; nie, nie, z obawy, że komuś może się to nie spodobać? Przestać działać, by się nie narazić? Wiem, że wielu z nas, księży, stawia sobie dziś podobne pytania. To stanie pod pręgierzem za nie swoje winy jest na dłuższą metę nie do wytrzymania. Dobrze ujął to bp Edward Dajczak, który w rozmowie z red. Katarzyną Woynarowską mówi o przyczynach zmasowanej krytyki duchowieństwa, ale i o konieczności zmian w formacji przyszłych kapłanów, w relacjach między biskupami a księżmi i między księżmi a wiernymi świeckimi. „Wiele rzeczy wymaga teraz korekty” – przyznaje bp Dajczak (s. 10-13).

CZYTAJ DALEJ

Co nam w duszy gra

2024-04-24 15:28

Mateusz Góra

    W parafii Matki Bożej Częstochowskiej na osiedlu Szklane Domy w Krakowie można było posłuchać koncertu muzyki gospel.

    Koncert był zwieńczeniem weekendowych warsztatów, podczas których uczestnicy doskonalili lub nawet poznawali tę muzykę. Warsztaty gospelowe to już tradycja od 10 lat. Organizowane są przez Młodzieżowy Dom Kultury Fort 49 „Krzesławice” w Krakowie. Ich charakterystycznym znakiem jest to, że są to warsztaty międzypokoleniowe, w których biorą udział dzieci, młodzież, a także dorośli i seniorzy. – Muzyka gospel mówi o wewnętrznych przeżyciach związanych z naszą wiara. Znajdziemy w niej szeroki wachlarz gatunków muzycznych, z których gospel chętnie czerpie. Poza tym aspektem muzycznym, najważniejszą warstwą muzyki gospel jest warstwa duchowa. W naszych warsztatach biorą udział amatorzy, którzy z jednej strony mogą zrozumieć swoje niedoskonałości w śpiewaniu, a jednocześnie przeżyć duchowo coś wyjątkowego, czego zawodowcy mogą już nie doznawać, ponieważ w ich śpiew wkrada się rutyna – mówi Szymon Markiewicz, organizator i koordynator warsztatów. W tym roku uczestników szkolił Norris Garner ze Stanów Zjednoczonych – kompozytor i dyrygent muzyki gospel.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję