Reklama

Aktualności

Papież w samolocie: zabranie 3 rodzin uchodźców gestem czysto humanitarnym

Zabranie 3 rodzin uchodźców do Rzymu było gestem czysto humanitarnym – powiedział Franciszek w półgodzinnej rozmowie z dziennikarzami na pokładzie samolotu lecącego 16 kwietnia z greckiej wyspy Lesbos do Rzymu.

[ TEMATY ]

Franciszek na Lesbos

Grzegorz Gałązka

Odpowiadając na pierwsze pytanie papież podkreślił humanitarny charakter tej wizyty i przestrzegł przed doszukiwaniem się w niej motywów politycznych. Następnie nawiązał do swego porannego spotkania z amerykańskim senatorem Bernie Sandersem przed Domem Świętej Marty. Gość z USA uczestniczył w watykańskiej konferencji na temat encykliki "Centesimus annus". Było to zwyczajne pozdrowienie i nic więcej, żadne mieszanie się do polityki - oświadczył Franciszek, radząc tym, którzy widzieli w tym spotkanie polityczne, by zwrócili się o pomoc do psychiatry.

Kolejne pytanie dotyczyło tego, dlaczego uchodźcy przyjęci w Watykanie, są muzułmanami. Papież wyznał, że pomysł ich zabrania ze sobą zrodził się spontanicznie przed tygodniem, zaakceptował go natychmiast i był niewątpliwie dziełem Ducha Świętego. Zaznaczył, że uchodźców zabrał zgodnie ze wszystkimi regułami międzynarodowymi, a każda z rodzin miała odpowiednie dokumenty wizowe, zezwolenie Gubernatoratu Państwa Watykańskiego oraz rządów włoskiego i greckiego. Zaznaczył, że są oni gośćmi Watykanu, a o znalezienie dla nich miejsca pracy zatroszczy się Wspólnota św. Idziego. Dołączą oni do dwóch rodzin syryjskich już goszczonych przez parafie watykańskie.

Ojca Świętego zapytano, dlaczego w gronie trzech rodzin nie było żadnej rodziny chrześcijańskiej. Wyjaśnił, że rozważano możliwość zabrania dwóch rodzin chrześcijańskich, ale nie miały one odpowiednich dokumentów. Dodał, że wszystkich dwanaścioro gości to dzieci Boże i to właśnie jest ich jedynym przywilejem. Powtórzył za bł. Matką Teresą, że jest to kropla w morzu, ale dzięki niej morze nie będzie już takie samo. To mały gest - dodał papież.

W odpowiedzi na pytanie o integrację Franciszek zauważył, że w Europie nadal istnieją getta, a wśród terrorystów są osoby urodzone na Starym Kontynencie, a nawet ich wnuki, zabrakło bowiem polityki integracji. Stąd sformułował postulat powrotu do polityki integracji, stanowiącej o sile Europy.

Reklama

Jeden z dziennikarzy zapytał, czy umocnienie granic na naszym kontynencie jest końcem marzenia europejskiego. "Nie wiem, ale rozumiem rządy i narody, które się czegoś boją, musimy być bardzo odpowiedzialni przy przyjmowaniu i jedną z takich spraw jest to, jak budować mosty, ale trzeba je budować inteligentnie, za pomocą dialogu i integracji" - oświadczył papież. Dodał, że rozumie "pewien lęk, ale zamykanie granic niczego nie rozwiąże, bo to zamknięcie na dłuższą metę szkodzi własnemu narodowi".

"Europa musi pilnie podjąć politykę przyjmowania, integracji, zatrudnienia, wzrostu gospodarczego, reform gospodarczych, a to wszystko tworzy mosty, które poprowadzą nas do rezygnacji ze stawiania murów. Ale po tym, co widzieliśmy w obozie dla uchodźców, trzeba płakać" - tłumaczył Ojciec Święty. Pokazał następnie dziennikarzom rysunki dzieci uchodźców w Lesbos: chcą one pokoju, ponieważ cierpią. Jeden z rysunków przedstawiał tonące dziecko. Papież zaznaczył, że dzieci noszą te sceny w swoim sercu i trzeba będzie czasu, aby to przetworzyć. Na innym rysunku przedstawiono płaczące słońce: nawet słońce jest w stanie płakać ... także nam łza dobrze zrobi – stwierdził Franciszek.

Inny dziennikarz zauważył, że Europa nie może pomieścić całej nędzy na świecie. Papież wskazał, że u jej podstaw leży handel bronią i rabunkowa eksploatacja dóbr ziemi. Jego zdaniem dla handlarzy broni zbawienny byłby pobyt choćby przez jeden dzień w obozie dla uchodźców. Ojciec Święty zachęcił także do oszczędzania dóbr i ograniczania tego, co wyrzucamy, do dzielenia się dobrami z potrzebującymi.

W odniesieniu do imigrantów z Ameryki Łacińskiej, powiedział, że jest to ta sama sytuacja: uciekają z powodu głodu. Przypomniał, że niedawno prosił biskupów meksykańskich, aby zajęli się uchodźcami, podkreślając, że jest to problem globalny.

Ostatnie pytania dotyczyły adhortacji „Amoris laetitia” i ewentualnej zmiany sytuacji osób rozwiedzionych, żyjących w nowych związkach. Franciszek odesłał do odczytania tego dokumentu przez kard. Christopha Schönborna, gdzie można znaleźć odpowiedź na to pytanie. Dodał, że media zwróciły zbytnią uwagę na sprawę Komunii św. dla tych ludzi, a nie jest to sprawa aż tak ważna. „Nie zauważono, że kryzys dotyczy rodziny na całym świecie, a to ona jest podstawą społeczeństwa, nie zauważono, że ludzie młodzi nie chcą się pobierać, nie zauważono spadającego wskaźniku urodzeń w Europie, nad którym należy ubolewać, nie dostrzeżono braku pracy, zmuszającego ojców i matki do pracy na dwóch etatach, przez co dzieci dorastają w samotności i nie uczą się rozwijać w dialogu z tatą i mamą” – stwierdził papież.

2016-04-16 20:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Grecja: przygotowania do papieskiej wizyta na Lesbos

[ TEMATY ]

Franciszek

Franciszek na Lesbos

geralt/pixabay.com

Delegacja watykańska odwiedziła w czwartek, 14 października obóz dla migrantów Mavrovouni na wyspie Lesbos, aby zaplanować podróż papieża Franciszka – donosi agencja AFP. Lokalne źródło podało nieoficjalnie, że papieska wizyta w Grecji została zaplanowana na koniec listopada lub początek grudnia, w zależności od sytuacji sanitarnej.

Pod przewodnictwem sekretarza generalnego greckiego ministerstwa migracji Manosa Logothetisa delegacja przeszła korytarzami tymczasowego obozu Mavrovouni, pospiesznie wzniesionego rok temu po zniszczeniu przez pożar obozu Moria, w którym papież gościł w kwietniu 2016 r.

CZYTAJ DALEJ

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów

2023-01-31 12:18

[ TEMATY ]

Watykan

Włodzimierz Rędzioch

Ojciec Święty mianował podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów ks. prałata Krzysztofa Marcjanowicza, dotychczas pracownika Dykasterii ds. Ewangelizacji - Sekcji ds. Podstawowych Problemów Ewangelizacji w Świecie i ceremoniarza papieskiego – poinformowało Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej.

Ks. Krzysztof Marcjanowicz urodził się 24 marca 1977 roku w Krakowie. Święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 2002 roku. 4 listopada 2010 w Papieskim Instytucie Liturgicznym obronił pracę doktorską a od 2011 roku pracował w Papieskiej Radzie ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest też wykładowcą Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. 9 lutego 2018 Ojciec Święty mianował ks. Marcjanowicza ceremoniarzem papieskim.

CZYTAJ DALEJ

Wypatrzeni przez Maryję - Dzień Życia Konsekrowanego na Jasnej Górze

2023-02-02 10:05

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Adobe Stock

Jasna Góra to dla wielu osób konsekrowanych miejsce ich powołania, dziękczynienia i zawierzenia swej służby Bogu na wzór Maryi. W obchodzony dziś Światowy Dzień Życia Konsekrowanego także tutaj trwa modlitwa pielgrzymów za siostry, ojców, braci i świeckich żyjących według rad ewangelicznych.

- Mamy w sercu Kościoła, na jego zapleczu takie osoby, które poświęcają swoje życie. Nie zakładają domów, nie robią kariery, żyją w czystości, ubóstwie i pokorze, ale podejmują wiele dzieł miłosierdzia i są takimi prostymi osobami, ale z wielkim duchowym zapleczem - tak o osobach konsekrowanych mówił w rozmowie z @JasnaGóraNews bp Andrzej Przybylski delegat Komisji Episkopatu Polski ds. powołań.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję