Reklama

Polska

Poznań-Krzesiny: Święto Sił Powietrznych zainaugurowała Msza św.

- Heroizmu nam potrzeba na „wszystkich polach życia”, abyśmy razem, w harmonijnej współpracy, ze wzajemnym zaufaniem, podejmowali najlepsze decyzje w trosce o rozwój i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny - powiedział podczas Mszy św. w bazie w Krzesinach biskup polowy Józef Guzdek. Ordynariusz wojskowy przewodniczył Mszy św. w intencji żołnierzy i pracowników Sił Powietrznych RP. Po Mszy św. odsłonięta została tablica upamiętniająca Marię i Lecha Kaczyńskich oraz byłego dowódcę Sił Powietrznych gen. broni pil. Stanisława Targosza, a także pomnik broni gen. broni pil. Andrzeja Błasika. Uroczystości z udziałem Prezydenta RP Andrzeja Dudy związane są z trwającymi od czwartku obchodami Święta Lotnictwa.

[ TEMATY ]

lotnictwo

Andrzej Hrechorowicz / KPRP

Prezydent RP na obchodach Święta Lotnictwa Polskiego

Prezydent RP na obchodach Święta Lotnictwa Polskiego

Eucharystia została odprawiona w hangarze wojskowym na terenie bazy w Krzesinach, gdzie od dziesięciu lat stacjonują najnowocześniejsze myśliwce polskiej armii F-16. Tegoroczne święto Sił Powietrznych jest także okazją do obchodów jubileuszu służby tych samolotów w polskiej armii.

W homilii bp Guzdek przypomniał cytat z encykliki Jana Pawła II "Fides et ratio" – "Wiara i rozum". - Święty Papież już we wstępie podkreślił, że „Wiara i rozum (Fides et ratio) są jak dwa skrzydła, na których duch ludzki unosi się ku kontemplacji prawdy”. A zapytany o to, które ze słów zawartych w Ewangelii są dla niego najważniejsze, odpowiedział: „Poznacie prawdę, a prawda was wyzwoli” (J 8,32) - powiedział.

Reklama

Zdaniem ordynariusza Wojska Polskiego Jan Paweł II w swojej posłudze "nieustannie zachęcał do podejmowania rozumnych decyzji i odpowiedzialnego działania". - Był przeciwnikiem konfliktów zbrojnych, wielokrotnie tłumacząc, że są one źródłem łez, cierpienia i śmierci wielu ludzi oraz wielkich zniszczeń. Wojna tak naprawdę niczego nie rozwiązuje. Papież wielokrotnie przypominał, że w Ewangelii nie słychać szczęku oręża, ale nie był pacyfistą. To on powiedział, że są takie sytuacje, kiedy chrześcijanin jest zobowiązany chwycić za broń - podkreślił. Biskup polowy przypomniał, że papież odwiedzając Polskę zawsze z największym szacunkiem pochylał się w miejscach uświęconych krwią polskiego żołnierza, a samych żołnierzy nazywał "stróżami bezpieczeństwa i pokoju".

Biskup Guzdek zauważył, że we współczesnym świecie pytanie o prawdę zastąpione zostało pytaniem o emocje. - Zamiast troski o prawdę ważniejsze są ludzkie emocje i odczucia, poprawność polityczna oraz skuteczność. Wielu posuwa się jeszcze dalej, gdy w imię źle pojętej demokracji, ustanawia prawa i normy sprzeczne z ludzką naturą i wszelkimi sposobami narzuca je innym. Papież Franciszek nazwał ten groźny proces kolonizacją ideologiczną - powiedział. Jego zdaniem Kościół staje się często ostatnim bastionem "broniącym prawdy o człowieku i jego godności, o świętości życia, małżeństwa i rodziny". - Przyjmujemy prawdę o Bożym miłosierdziu i podejmujemy czyny miłosierdzia. Pamiętamy jednak przy tym, że istnieje ordo caritatis – porządek miłości. Kochamy, pomagamy i służymy najbliższej rodzinie, rodakom, a jeśli mamy takie możliwości i jest taka potrzeba, poszerzamy krąg pomocy – nawet poza granice kraju - powiedział. Biskup polowy zauważył, że świadectwem tego jest udział polskich żołnierzy i policjantów w misjach pokojowych i stabilizacyjnych.

Biskup polowy podkreślił, że jako naród zawsze byliśmy odważni i waleczni. - Jedną z najpiękniejszych kart polskiego oręża napisali żołnierze spod znaku biało-czerwonej szachownicy. W dniu Święta Sił Powietrznych wspominamy poległych i zmarłych bohaterów podniebnych walk. Wdzięczną pamięcią i modlitwą otaczamy także konstruktorów, techników i personel naziemny.

Reklama

Pamiętając o bohaterskich lotnikach minionych czasów, dziś w sposób szczególny zwracamy naszą uwagę na wysokiej klasy specjalistów, którzy od dziesięciu lat pilotują i obsługują samoloty F-16. Ponadto wspominamy i otaczamy wielkim szacunkiem tych, którzy przyczynili się do podjęcia decyzji o ich zakupie, organizacji szkoleń oraz budowie bazy serwisowej - powiedział.

Parafrazując słowa Cypriana Kamila Norwida "heroizm nie jest w samych bitwach, ale na wszystkich polach życia i nieustannie. Owszem bitwy dlatego tylko bywają, iż heroizm nie bywa pierwej na polach życia praktykowany", zachęcał, aby budować go poprzez "odwagę myślenia i mówienia prawdy, stawianie wymagań, budowę etosu służby oraz wzmacnianie wzajemnego zaufania". - Trzeba mieć odwagę zapytać, czy w siłach zbrojnych wystarczy kodeks pracy czy też potrzebny jest etos służby. Żołnierz z mentalnością najemnika, który z zegarkiem w ręku odmierza czas dany Ojczyźnie, na polu walki zawiedzie. Pójdą w bój i odniosą zwycięstwo tylko ci, którzy z pasją i pełnym poświęceniem na co dzień wykonują powierzone im zadania; dla których Ojczyzna i jej bezpieczeństwo są najważniejsze - powiedział. Dodał, że tylko tacy żołnierze, w godzinie próby, nie zawahają się wypełnić do końca wojskowej przysięgi, aby dla „Ojczyzny w potrzebie, krwi własnej ani życia nie szczędzić”.

Na koniec zaapelował o budowanie etosu służby żołnierskiej. - Heroizmu nam potrzeba na „wszystkich polach życia”, abyśmy razem, w harmonijnej współpracy, ze wzajemnym zaufaniem, podejmowali najlepsze decyzje w trosce o rozwój i bezpieczeństwo naszej Ojczyzny. Niech nam Bóg daje światły umysł, odwagę myślenia i mówienia prawdy, która jest drugim imieniem wolności - powiedział.

Eucharystię koncelebrowali kapelani Sił Powietrznych, m.in. ks. płk Janusz Radzik, dziekan Sił Powietrznych. We Mszy św. uczestniczyli prezydent Andrzej Duda, Paweł Soloch, szef BBN, minister ON Antoni Macierewicz, generałowie WP, żołnierze i pracownicy Sił Powietrznych RP. Po Mszy św. odsłonięte zostały tablicę upamiętniającą parę prezydencką Lecha i Marię Kaczyńskich, a także gen. broni Stanisława Targosza, jednego z poprzednich dowódców Sił Powietrznych. Odbyła się też uroczystość odsłonięcia pomnika gen. broni Andrzeja Błasika, dowódcy Sił Powietrznych, który zginął pod Smoleńskiem.

Święto Lotnictwa obchodzone jest na pamiątkę zwycięstwa pilota Franciszka Żwirki i mechanika Stanisława Wigury w tzw. Challenge’u Berlińskim w 1932 roku. Lotnicy dokonali tego na samolocie polskiej konstrukcji RWD-5. Niestety dwa tygodnie później, będący na ustach całej lotniczej Europy Polacy, zginęli w drodze na kolejne zawody w Pradze.

2016-08-27 12:32

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Morawica: Msza św. w intencji lotników

[ TEMATY ]

lotnictwo

Małgorzata Cichoń

Polskie Orły - pomnik odsłonięto 30 sierpnia 2014 r. na cmentarzu parafialnym w Morawicy. 19 kwietnia odsłonięte zostaną nowe tablice z nazwiskami pilotów

Polskie Orły - pomnik odsłonięto 30 sierpnia 2014 r. na cmentarzu parafialnym w Morawicy. 19 kwietnia odsłonięte zostaną nowe tablice z nazwiskami pilotów

24. Eskadra Rozpoznawcza oraz Lotnictwo Sanitarne i Klub Seniorów Lotnictwa zaprasza na uroczyste przywołania w pamięci imion pilotów i personelu 24 Eskadry Rozpoznawczej 1939, Lotnictwa Sanitarnego i Grzegorza Krzyżanowskiego oraz ich uwiecznienie na tablicy pamiątkowej. Uroczystość odbędzie się 19 kwietnia (niedziela) w Morawicy k. Krakowa w kościele oraz na cmentarzu parafialnym.

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Odpowiedź Ministra Edukacji i Nauki na list Przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego

2021-07-23 17:46

[ TEMATY ]

list

parlament europejski

Przemysław Czarnek

polityka antypolska

Karol Porwich/Niedziela

Przemysław Czarnek

Przemysław Czarnek

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek odniósł się do listu przewodniczącej Komisji Kultury i Edukacji Parlamentu Europejskiego, Pani Sabine Verheyen. W swoim piśmie minister przytoczył bolesne karty antypolskiej polityki Niemiec w okresie międzywojennym, dramat września 1939, okupacji niemieckiej i zakłamania historii w czasach panowania komunizmu, ale także współczesne próby zniekształcania obrazu dziejów m.in. w niemieckich mediach.

- Po zagarnięciu ziem Polski we wrześniu 1939 roku w propagandzie niemieckiej przedstawiano Polskę jako kraj zacofany, nieprzygotowany do wojny. Za przegraną we wrześniu 1939 roku obwiniano władze polskie i sojusz Polski z Anglią i Francją. Podobnie postępował okupant sowiecki, który brutalny atak na Polskę 17 września 1939 roku i zajęcie wschodniej części naszego kraju usprawiedliwiał obroną życia i mienia ludności białoruskiej i ukraińskiej – napisał minister Przemysław Czarnek. – Po wojnie narzucone Polsce władze komunistyczne nie oszczędzały w krytyce przedwojennej Polski, umniejszały polski wkład w walkach w czasie II wojny światowej, a pomnik Powstańcom Warszawskim w Warszawie postawiono dopiero w 1989 roku, 45 lat od powstania – dodał minister.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję