Reklama

Świat

„L’ Osservatore Romano”: Ewangelia nade wszystko

Na wierność Ewangelii jako główny motyw papieskiej pielgrzymki do Gruzji zwraca uwagę w swoim komentarzu redaktor naczelny „L’Osservatore Romano” Giovanni Maria Vian. Jego tekst przetłumaczyła redakcja edycji polskiej watykańskiego dziennika i jest on dostępny na stronie: www.osservatoreromano.va/pl.

Zdanie wypowiedziane przez Franciszka do Eliasza II zawiera motyw przewodni podróży papieskiej do Gruzji i w ostatecznym rozrachunku inspirację pontyfikatu i sam wymóg chrześcijaństwa: Ewangelia nade wszystko. Podczas spotkania, rodzinnego i poruszającego, w patriarchacie prawosławnym Papież przypomniał przykład świętych kobiet i mężczyzn tego kraju kaukaskiego jako zachętę do „ewangelizowania tak jak w przeszłości, bardziej niż w przeszłości, z wolnością od pułapek przedrozumienia i z otwartością na wieczną nowość Boga”.

Reklama

Nie dając się zastraszyć trudnościami i „prawdziwymi wrogami”, którzy nie są widzialni, gdyż „są to duchy zła na zewnątrz i w nas”, przypomniał Papież. Świadectwo i głoszenie Ewangelii są w istocie głównym wątkiem także tej nowej podróży do regionu, który Papież określił w przemówieniu do władz państwa i do korpusu dyplomatycznego jako „naturalny pomost między Europą a Azją”, który winien stawać się w coraz większym stopniu wzorem współistnienia. Przede wszystkim w kontekście i w okresie, kiedy „gwałtowne ekstremizmy” instrumentalnie wykorzystują zasady obywatelskie i samą religię do realizacji „planów dominacji i śmierci”. Jak to już dzieje się w zbyt wielu regionach świata.

I za jeden z nich, daleki od tych miejsc, Franciszek wzniósł modlitwę podczas wizyty u wspólnoty asyryjsko-chaldejskiej, mniejszości ciemiężonej, w której zachował się zwyczaj używania w liturgii języka aramejskiego, tego, którym posługiwał się Jezus. W piątek wieczorem ,w dniu poświęconym w tradycji chrześcijańskiej wspomnieniu męki Pańskiej, Papież modlił się za ofiary niesprawiedliwości i ucisku, za niewinnych prześladowanych, wykorzystywanych, zmuszanych do opuszczenia swoich krajów: „Panie, Jezu, rozciągnij cień Twojego krzyża nad ludnością pogrążoną w wojnie”, spraw, „aby zakosztowały radości z Twojego zmartwychwstania narody wyniszczane przez bomby” i „podnieś ze zniszczeń Irak i Syrię”.

Jako pielgrzym i przyjaciel w kontekście „świata spragnionego miłosierdzia, jedności i pokoju” podczas spotkania z patriarchą prawosławnym Franciszek wezwał do tego, by poddać się „na nowo spojrzeniu Jezusa”, aby Go razem głosić. Papież potwierdził w ten sposób raz jeszcze i pomimo wszelkich zamknięć zdecydowanie Kościoła katolickiego, by postępować dalej drogą ekumeniczną, podczas gdy prześladowania chrześcijan nie uwzględniają różnic wyznaniowych – i to jest ekumenizm krwi tak wielu nowych męczenników – i wolę wspierania z szacunkiem każdego przejawu pragnienia jedności. Podobnie jak w słowach Eliasza II, który prosząc Boga o błogosławieństwo dla Kościoła Rzymu podkreślił obowiązek modlenia się jedni za drugich. Na zakończenie Mszy św. na stadionie w Tbilisi Papież pozdrowił obecnych wiernych Gruzińskiego Kościoła Prawosławnego oraz przedstawicieli różnych wyznań chrześcijańskich i niektórych muzułmańskich. Tutaj, w dniu wspomnienia liturgicznego Teresy od Dzieciątka Jezus, Papież raz jeszcze z uznaniem wyraził się o „wielkiej wartości kobiet”, które, jak mówiła ta młoda święta, doktor Kościoła, „kochają Boga w znacznie większej liczbie niż mężczyźni”. Kolejna pochwała Franciszka zainspirowana była krajem, gdzie tak wiele babć i matek „nadal zachowuje i przekazuje wiarę”, zaszczepioną przez kobietę, św. Ninonę, i pomaga zrozumieć, że sam Bóg nas pociesza niczym matka i nakłania nas, abyśmy i w tym Go naśladowali.

2016-10-01 17:28

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: Niech Bóg błogosławi Gruzję i obdarza ją pokojem i dobrobytem!

"Niech Bóg błogosławi Gruzję i obdarza ją pokojem i dobrobytem!" - wezwał Franciszek przemawiając podczas spotkania z przedstawicielami władz, społeczeństwa i korpusu dyplomatycznego w Pałacu Prezydenckim w Tbilisi. Papież przypomniał, że Kościół katolicki jest od wieków obecny w tym kraju i wyróżnia się swoim zaangażowaniem w ludzką promocję i dzieła charytatywne oraz zachęcił do dialogu z Gruzińskim Kościołem Prawosławnym i innymi wspólnotami religijnych kraju.

Publikujemy tekst papieskiego przemówienia.

CZYTAJ DALEJ

5 cytatów - Ks. Wyszyński we wspomnieniach powstańców warszawskich

2021-08-01 09:04

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

AFSK

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

Ks. Prymas Wyszyński z Matką Elżbietą Czacka i Marią Okońską w Laskach

"Ks. Wyszyński zarządzał modlitwy, żeby lekarz wrócił. Niemcy nam go zwolnili" - Prymas Tysiąclecia w okresie Powstania Warszawskiego.

Kapelan Armii Krajowej w Grupie "Kampinos", pseudonim "Radwan III", szpital powstańczy w Laskach - to podstawowe fakty o posłudze wówczas księdza profesora Stefana Wyszyńskiego podczas Powstania Warszawskiego. "Szczupły, wysoki (...) nasz prymas, tylko myśmy tego nie wiedzieli" - tak ks. Wyszyńskiego zapamiętali uczestnicy zrywu stolicy z 1944 roku. Cytaty pochodzą z Archiwum Historii Mówionej Muzeum Powstania Warszawskiego.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: Modlitwa przebłagalna za grzechy aborcji

2021-08-01 10:24

[ TEMATY ]

aborcja

Licheń

Adobe Stock

Dzień modlitwy przebłagalnej za grzechy aborcji odbył się w sobotę, 31 lipca w Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej. Po południowej Mszy świętej przed Cudownym Obrazem Matki Bożej, Bolesnej Królowej Polski odczytano modlitwę ekspiacyjną.

Podczas głównej Mszy świętej dziękowano za dzieci, które są darem i błogosławieństwem. Przepraszano za odrzucanie tego daru, za ojców, którzy pozwolili lub nakłaniali do aborcji, za kobiety, które odrzuciły powołanie do macierzyństwa, za wywierających presję ku wybraniu aborcji i za przyczyniających się do cywilizacji śmierci.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję