Reklama

Kultura

Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii

"Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii" - pod takim tytułem odbędzie się Międzynarodowa Konferencja Naukowa z cyklu Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejskie „Willa Kresy” w Nałęczowie. Obrady odbędą się 14 – 15 października 2016 r. w Sali Balowej Pałacu Małachowskich.

- Celem forum naukowego jest przybliżenie dziedzictwa kresowego i odtworzenie niezapomnianej atmosfery wielokulturowości, która cechowała środowiska kresowe przed II wojną światową. Temat kresowości został osadzony w rzeczywistościach podlubelskiego Nałęczowa, którego urokliwy charakter tworzył się w znacznej mierze dzięki przybyszom z dawnych ziem kresowych. Wyniki badań naukowych „kresoznawczych” przedstawią nie tylko badacze z różnych ośrodków akademickich Polski, ale także Ukrainy i Japonii - informuje prof. KUL dr hab. Włodizmierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego.

- Pierwsze tego rodzaju spotkanie jest zaplanowane jako inauguracja cyklicznych wydarzeń zatytułowanych ogólną nazwą Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejskie „Willa Kresy”. W ramach tej inicjatywy organizatorzy planują sukcesywnie przybliżać mieszkańcom Lubelszczyzny kresowe dziedzictwo kulturowe, odnajdywać ślady „kresowości” w historii i zabytkach regionu i współczesnej Polski, prowadzić działalność edukacyjno-kulturową wśród młodzieży szkolnej i studiującej. Będzie to także istotny impuls dla rozwoju badań naukowych związanych z Kresami, tworzenia pomostów porozumienia między narodami będącymi dziedzicami tradycji wielokulturowości dawnej Rzeczypospolitej.

Reklama

Wydarzenie zostało objęte patronatem honorowym przez Wicepremiera Rządu RP, Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina oraz Wojewodę Lubelskiego prof. Przemysława Czarnka.

Obrady naukowe w Nałęczowie uświetni zespół Towarzystwa Kultury Polskiej na Wołyniu im. Tadeusza Kościuszki z Łucka.

Konferencja została zorganizowana przez Instytut Pamięci i Dziedzictwa Kresowego wraz z Centrum Ucrainicum KUL, Instytutem Wschodnioeuropejskim Centrum Nowoczesnej Edukacji, Zespołem Szkół im. Z. Chmielewskiego w Nałęczowie i Katolickim Stowarzyszeniem "Civitas Christiana" Oddział Okręgowy w Lublinie.

Reklama

Patronat medialny nad projektem objęli: TVP LUBLIN, Polskie Radio Lublin, TVP Historia, Radio eR, Dziennik Wschodni, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Kurier Galicyjski, Gazeta Nałęczowska, Wspólnota Puławska, TV Puławy.

Wszelkich informacji dotyczących Międzynarodowej Konferencji Naukowej "Kresy – zaginiony świat. Wielokulturowość na pograniczu narodów i religii" z cyklu Nałęczowskie Spotkania Wschodnioeuropejski „Willa Kresy” w Nałęczowie udziela dr hab. prof. KUL Włodizmierz Osadczy, prezes Instytutu Pamięci i Dziedzictwa Kresowego (telefon kontaktowy: 663-128-969).

Patronat honorowy

Pan Jarosław Gowin Wicepremier Rządu RP

14 października

g.12.00 otwarcie konferencji

Słowo Wojewody Lubelskiego

Powitanie z Kancelarii Prezydenta RP

Powitanie Przedstawicieli Lokalnych Władz

Prezentacja projektu „Willa Kresy”

Sesja naukowa:

• Kształtowanie się przestrzeni Kresów (Prof. Ryszard Szczygieł, Lublin)

• Kresowe Rodziny Nałęczowa (Jerzy Rosiak, Nałęczów)

• Kultura i tradycje Kresów Wschodnich w anglojęzycznym postrzeżeniu (prof. Iryna Biskub, Łuck)

• Postwielokulturowość na ziemiach dawnych Kresów (dr Beata Piskorska, Lublin)

Sesja popołudniowa g.16.00

• Kresy w historii i Kulturze Polski (Prof. Mieczysław Ryba, Lublin-Toruń)

• Ormianie, najwierniejszy naród kresowy Rzeczypospolitej (Maciej Bohosiewicz, Warszawa)

• Wpływ kresowych sanktuariów maryjnych na przeobrażenia krajobrazu kulturowego

(ks. prof. Józef Marecki, Kraków)

15 października

Sesja naukowa

Godz.10.00

• Między Rusią Litewska i Rusią Koronną a białoruskim i ukraińskim ruchem narodowym

(Prof. Włodzimierz Osadczy, Lublin-Lwów)

• Percepcja elementów kulturowych przez grupy religijne, narodowe i społeczne na przykładzie dawnych ziem wschodnich Rzeczypospolitej (dr Lucyna Rotter, Kraków)

• Kościół rzymskokatolicki jako czynnik kulturotwórczy cywilizacji łacińskiej na Kresach (dr Adam Kulczycki, Rzeszów)

• Mariavite in Łódź and Russian Orthodox in Chełm: A Framework for Comparative Research on Imperial Rule and Culture in Kresy before 1914 (Kenshi Fukumoto, Kioto, Japonia)

Podsumowanie: Prof. Włodzimierz Osadczy

Wyjazd do Bronic ok. g.12.

Wystawa: Historyczne związki Nałęczowa z dawnymi Kresami Wschodnimi - Pałac w Bronicach.

2016-10-10 09:46

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

13. Wrześniowe Kresowiana

Parafia pw. Przemienienia Pańskiego w Białej oraz Bielskie Stowarzyszenie Promocji Kultury serdecznie zapraszają na Wrześniowe Kresowiana. W tym roku przypada już 13. edycja, a odbędą się one 20 września. To wydarzenie ma szczególnie przybliżyć tradycje kresowe dzieciom i młodzieży, czyli tym, którzy urodzili się już tutaj, na Dolnym Śląsku, aby nie zapominali o swoich korzeniach. Z tego też względu podczas tegorocznych Kresowian na najmłodszych uczestników czekają wyjątkowe atrakcje zachęcające do poznawania historii poprzez uczestnictwo w przygotowanych specjalnie dla nich grach i zabawach. Kresowiana rozpoczną się o godz. 11 Mszą św. pod przewodnictwem bp. Zbigniewa Kiernikowskiego. Nie zabraknie też przedstawienia w wykonaniu młodzieży z Bielskiego Stowarzyszenia Promocji Kultury, pieśni i piosenek religijno-patriotycznych innych zespołów i artystów oraz kresowych potraw.

CZYTAJ DALEJ

Msza św. krok po kroku

Rozumienie znaków i symboli, gestów i postaw pozwala nam świadomie i owocnie uczestniczyć we Mszy św.

Każdy, kto poważnie traktuje swoje chrześcijaństwo, wie, że we Mszy św. należy uczestniczyć. Ale nie wszyscy zadają sobie pytanie, czym owo uczestnictwo jest i co należy zrobić, aby stało się ono świadome, czynne i owocne, czyli właśnie takie, jakie powinno być. Na pewno odpowiednie uczestnictwo nie ogranicza się jedynie do wypełnienia pierwszego przykazania kościelnego, czyli do fizycznej obecności w kościele w każde niedzielę i święto nakazane. Aby prawdziwie uczestniczyć we Mszy św., nie wystarczy także być tylko skupionym i pobożnym oraz gorliwie się modlić. To zbyt mało, a nawet można powiedzieć, że nie do końca o to by chodziło. Warto więc przyglądnąć się naszemu uczestnictwu we Mszy św. i spróbować odnaleźć, co w niej jest naprawdę ważne.

CZYTAJ DALEJ

Wigry: zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży

2021-09-18 20:43

[ TEMATY ]

KSM

Archiwum KSM

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

KSM na trwałe wpisał się w życie naszej diecezji

Od piątku 17.09.2021 r do niedzieli 19.09.2021 r., w pokamedulskim klasztorze na Wigrach trwa zebranie Krajowej Rady Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży. Diecezja ełcka gości w tym czasie przedstawicieli KSM z 20 diecezji.

Zebrani na tym spotkaniu druhny i druhowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży rozmawiają o sprawach ważnych dla ludzi młodych oraz podejmują wspólnie decyzje, które będą miały wpływ na dalsze funkcjonowanie Stowarzyszenia w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję