Reklama

Niedziela Małopolska

Ukoronowali Opiekunkę ziemi tokarskiej

W sanktuarium w Tokarni kard. Stanisław Dziwisz 8 października ukoronował Cudowny Obraz Matki Bożej Śnieżnej.

[ TEMATY ]

obraz

obraz

kard. Stanisław Dziwisz

Małgorzata Czekaj

– Od dwóch tysięcy lat kolejne pokolenia uczniów i uczennic Jezusa Chrystusa wielbią Boga i błogosławią Maryję za to wszystko, co wniosła Ona w dzieje zbawienia świata i co nadal wnosi w życie ludu Bożego pielgrzymującego po drogach prowadzących do wieczności – powiedział Metropolita Krakowski.

Jak wyjaśnił, koronacja wizerunku Maryi ma podwójny wymiar: jest wyrazem wdzięczności i uznania Jej królowania jako Matki Króla Wszechświata oraz wyrazem gotowości do poddania się pod zbawczą władzę Jezusa Chrystusa i otwarcia Mu drzwi swojego serca, zaproszenia do rodzin, środowisk pracy i wspólnot.

Reklama

– Dziś każdy z nas może sobie zadać pytanie, co chciałby umieścić w koronie na skroni Matki Chrystusa i Kościoła, naszej Matki i Królowej? Mogą to być nasze dobre uczynki, nasze doświadczenia, prace i cierpienia, nasze dobre pragnienia i nadzieje. Może to być wszystko, co w nas najlepsze, i z czego chcielibyśmy uczynić dar dla Jezusa i Jego Matki – zachęcał kard. Dziwisz.

Zobacz zdjęcia: Ukoronowali Opiekunkę ziemi tokarskiej

Boża Rodzicielka odbiera na ziemi tokarskiej cześć od przeszło trzech wieków. Najpierw od II poł. XVI w. była tu drewniana kaplica, rozbudowywana w późniejszych wiekach; w 2006 r. powstał nowy, murowany kościół.

Wierni nazywają Maryję swoją Opiekunką, zwracając się do niej o pomoc w różnych sprawach. W 1960 r. świadectwa uzdrowień zostały spisane w „Księdze Łask Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni”. Do niektórych dołączona jest dokumentacja lekarska.

Reklama

Starannie przygotowana uroczystość zgromadziła mnóstwo wiernych. Zachęcamy do obejrzenia nszej fotorelacji.

Relację z koronacji, opis symboliki obrazu i historię parafii w Tokarni znajdą Państwo w

wydaniu papierowym „Niedzieli Małopolskiej” z dn. 23 października 2016r. Zapraszamy!

2016-10-13 21:05

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: dzisiejszy świat woła o świadectwo osób konsekrowanych

[ TEMATY ]

kard. Stanisław Dziwisz

BOŻENA SZTAJNER

„W naszym świecie, często zagubionym, zamkniętym egoistycznie w sobie, cały czas rozlega się wołanie o miłość. I na to wołanie mogą i powinny odpowiadać osoby konsekrowane” – powiedział dziś do przedstawicieli zakonów, zgromadzeń i instytutów kard. Stanisław Dziwisz. Obchody 19. Dnia Życia Konsekrowanego w Krakowie rozpoczęły się nieszporami w bazylice oo. Franciszkanów, następnie odbyło się procesyjne przejście do kościoła Św. Apostołów Piotra i Pawła, gdzie odprawiono uroczystą Mszę św.

Kard. Stanisław Dziwisz w wygłoszonej homilii wskazał, że świat nie rozumie ludzi, którzy zostawiają wszystko, aby oddać się całkowicie do dyspozycji Boga i służyć Mu w potrzebujących bliźnich, jednak nieustannie czeka na takie świadectwo. Świadectwo wyrażone „modlitwą i czynną służbą na rozlicznych polach apostolskiej działalności Kościoła” – czy to w duszpasterstwie bezpośrednim, w szpitalach i domach opieki, czy to na misjach.

CZYTAJ DALEJ

Niedzielski o podpaleniu sanepidu w Zamościu: mamy do czynienia z aktem terroru

2021-08-02 14:02

[ TEMATY ]

Adam Niedzielski

facebook.com/MZGOVPL

Atak na siedzibę sanepidu w Zamościu nastąpił po wylewie hejtu w internecie – powiedział w poniedziałek w Zamościu minister zdrowia Adam Niedzielski. Mamy do czynienia z aktem terroru – dodał.

"Te osoby, które również inspirowały tego sprawcę, na pewno mają świadomość, że nie jest to tylko i wyłącznie atak na ten kontener, który stoi za mną, ale to jest atak na państwo polskie" – powiedział. Dodał, że "jest to atak na naszą odporność w walce z COVID-19."

CZYTAJ DALEJ

Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Tysiąclecia

2021-08-03 11:26

[ TEMATY ]

kard. Stefan Wyszyński

kard. Wyszyński

Instytut Prymasowski

Prymas Wyszyński z Ojcem

Prymas Wyszyński z Ojcem

"Jestem związany z Zuzelą sercem. Każdy człowiek jest przecież związany sercem i uczuciem z miejscem swojego urodzenia. Tutaj, w tej rodzinie parafialnej podwójnie się narodziłem: z ciała i krwi mej Matki i z Chrystusowej Krwi w sakramencie chrztu" - tak mówił w 1971 roku kardynał Stefan Wyszyński.

Dziś cała Polska upamiętnia 120. rocznicę urodzin Prymasa Tysiąclecia, który za nieco ponad miesiąc zostanie ogłoszony błogosławionym. Prymasowskie urodziny uświetnią wystawy, piknik rodzinny, przedstawione zostaną również kulisy filmu fabularnego.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję