Reklama

Niedziela w Warszawie

Warszawa: 10-lecie Instytutu Papieża Jana Pawła II

Uroczystą Mszą św. w świątyni Świętej Opatrzności Bożej pod przewodnictwem kard. Kazimierza Nycza oraz okolicznościową sesją uczczono dziś 10-lecie Instytutu Papieża Jana Pawła II w Warszawie.

[ TEMATY ]

instytut

Episkopat.pl

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Kazimierz Nycz

Kard. Nycz w homilii przyznał, że "mądrość twórców Instytutu Papieża Jana Pawła II polegała na tym, że w 2005 r. po odejściu Jana Pawła II zauważyli, iż dorobek tego Papieża, jest tak wielki i głęboki, że warto się nad nim pochylać i zastanawiać się nad nim w wieloraki sposób". Zdaniem kardynała należy "nie tylko propagować to, co już wiemy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II, ale odkrywać i badać to, czego jeszcze nie wiemy". A jest to - stwierdził - zadanie dla wielu pokoleń oraz dla wielu podobnych instytucji.

A jako konkretny przykład badawczy, metropolita warszawski wymienił dojrzewające w Karolu Wojtyle, na przestrzeni lat, rozumienie czym w istocie jest Boże miłosierdzie. Przypomniał, że Wojtyła w wieku 25 lat jako młody ksiądz, w swym dramacie: "Brat naszego Boga" o św. Albercie Chmielowskim, napisał, że Boże miłosierdzie jest nieustannym "podnoszeniem człowieka" przez Boga. A potem ta definicja Bożego miłosierdzia była stałym elementem jego papieskiego nauczania i znalazła się w encyklice "Dives in misericordia".

Kaznodzieja przypomniał, że Karol Wojtyła "jako arcybiskup krakowski uczestniczył w Soborze Watykańskim II, następnie wcielał w życie dorobek soboru w Kościele krakowskim, a wreszcie przyszło mu zmierzyć się z reformą soborową jako papieżowi Kościoła powszechnego".

Zapewnił, że warto jest studiować wciąż dorobek Jana Pawła II, gdyż "jest on dla nas także zadaniem na dziś" i zauważył, że z tego właśnie względu "dziękujemy za cały 10-letni dorobek Instytutu, zachęcając go do dalszych prac badawczych, edukacyjnych i popularyzatorskich".

Marszałek Województwa Mazowieckiego Adam Struzik w okolicznościowym wystąpieniu podkreślił wkład nauczania Jana Pawła II w kształtowanie nie tylko Kościoła ale i współczesnej Europy i Polski. Jego zdaniem, bez wyraźnej inspiracji ze strony Jana Pawła II Polska mogłaby się nie znaleźć w Unii Europejskiej. Podkreślił, że cieszy się, że jako marszałek województwa ma okazję wspierać działalność Instytutu oraz, że traktuje to jako "osobisty dług, jaki ma do spłacenia Janowi Pawłowi II, za to co mu zawdzięcza".

Reklama

Dyrektor Instytutu, ks. prałat Zdzisław Struzik zaprezentował zgromadzonym 10-letni dorobek tej placówki. Przypomniał, że Instytut Papieża Jana Pawła II jest samorządową instytucją kultury, utworzoną dnia 13 marca 2006 roku, na mocy porozumienia zawartego pomiędzy kard. Józefem Glempem, a Adamem Struzikiem Marszałkiem Województwa Mazowieckiego. Celem powołania Instytutu było upamiętnienie osoby, życia i dzieła Ojca Świętego Jana Pawła II.

Poinformował, że Instytut prowadzi działalność edukacyjną, a także studia nad recepcją nauki Jana Pawła II w Polsce i poza jej granicami. A realizuje to poprzez wydawanie licznych publikacji oraz organizowanie różnorodnych wydarzeń, tj. sympozjów, koncertów, przedstawień, wystaw, etc. Zasługą Instytutu jest wydanie 102 pozycji książkowych obrazujących życie i nauczanie Jana Pawła II. Z kolei w ramach współpracy naukowej łączą go bliskie kontakty z UKSW oraz wieloma innymi uczelniami w Polsce i za granica. Instytut prowadzi też własną bibliotekę oraz archiwum, gdzie zebrane zostały pamiątki po Janie Pawle II z niemal całego świata.

Przypomniał, że Instytut bardzo angażuje się również w organizację konkursów wiedzy o Janie Pawle II, adresowanych szczególnie do młodzieży i realizowanych na terenie bardzo wielu szkół.

Ks. Struzik podziękował też Archidiecezji Warszawskiej, która na potrzeby Instytutu użyczyła część nieruchomości w kompleksie Świątyni Opatrzności Bożej oraz samorządowi Województwa Mazowieckiego, który sfinansował wybudowanie tam nowej siedziby Instytutu oraz wpiera liczne projekty przezeń realizowane.

Kolejnym punktem spotkania było uhonorowanie przez marszałka Struzika kard. Nycza i dyrekcję Instytutu w osobach ks. Zbigniewa Struzika i jego zastępcę ks. Aleksandra Seniuka - medalem "Pro Mazovia", przyznawanym dla osób zasłużonych dla rozwoju Województwa Mazowieckiego.

Na zakończenie liczni współpracownicy Instytutu Papieża Jana Pawła II oraz instytucje zasłużone w pomocy placówce, w tym KAI, zostały uhonorowane okolicznościowym medalem wydanym z okazji 10-lecia Instytutu.

2016-11-04 18:42

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego będzie nosił imię swojego założyciela

[ TEMATY ]

instytut

statystyki

Artur Stelmasiak

Prof. Witold Zdaniewicz (1928-2017)

Prof. Witold Zdaniewicz (1928-2017)

Instytut Statystyki Kościoła Katolickiego SAC w dniu 25 września uzyskał imię ks. prof. Witolda Zdaniewicza. Uroczystego aktu nadania imienia dokonał dyrektor ISKK ks. Wojciech Sadłoń w obecności prowincjała pallotynów ks. Zenona Hanasa oraz uczestników konferencji naukowej poświęconej dorobkowi naukowemu ks. prof. Witolda Zdaniewicza oraz lubelsko-warszawskiej szkoły socjologii.

W trakcie konferencji wielokrotnie podkreślano, że ks. Witold Zdaniewicz zasługuje na miano jednego z najbardziej znaczących europejskich socjologów religii. Znani polscy socjologowie nakreślili zasadnicze rysy socjologii ks. Zdaniewicza.

CZYTAJ DALEJ

Błogosławiona Bolesława Lament

Niedziela podlaska 1/2017, str. 7

[ TEMATY ]

bł. Bolesława Lament

Al. Bartosz Ojdana

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

Bł. Bolesława Lament – obraz z zasobów Muzeum Diecezjalnego w Drohiczynie

W pamiętnym dla diecezji drohiczyńskiej dniu – 5 czerwca 1991 r. została beatyfikowana Bolesława Lament. W liturgii czcimy ją w rocznicę śmierci 29 stycznia

Nie tylko czas oraz miejsce beatyfikacji bł. Bolesławy Lament (właśnie wtedy św. Jan Paweł II utworzył naszą diecezję) i nie tylko fakt, że pracują wśród nas jej córki duchowe ze Zgromadzenia Misjonarek Świętej Rodziny, wiążą tę świetlaną postać z Kościołem drohiczyńskim – za życia i po śmierci, gdy jej ciało złożono już w trumnie, przemierzała także nadbużańską ziemię.

CZYTAJ DALEJ

Sługa Boża Wanda Malczewska, Maryja i Cud nad Wisłą

2023-01-29 18:30

[ TEMATY ]

Wanda Malczewska

Ks. Józef Janiec

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska

Wanda Malczewska to urodzona w 1822 roku świecka mistyczka, stygmatyczka i wizjonerka. Pochodziła z rodu Malczewskich herbu Tarnawa i była ciotką słynnego malarza symbolisty Jacka Malczewskiego oraz poety Antoniego Malczewskiego – prekursora polskiego romantyzmu.

Już jako dziecko była bardzo religijna i miała pierwsze mistyczne spotkania z Chrystusem (do pierwszej komunii świętej przystąpiła jako ośmiolatka). Będąc jeszcze nastolatką, przeżyła śmierć matki i ponowne małżeństwo ojca. Niedługo później zamieszkała u zamożnej ciotki (siostry ojca), Konstancji Siemieńskiej. To właśnie przy jej rodzinie Wanda spędziła większą część życia, zajmując się szeroko pojętym wolontariatem. Mieszkańców wsi zaopatrywała w książki, uczyła dzieci czytać i pisać, katechizowała37. Niejednokrotnie służyła radą i pomocą. Zrobiła nawet kurs felczerski, by zajmować się chorymi, zaś w czasie powstania styczniowego zorganizowała szpital dla rannych powstańców. Warto zaznaczyć, że leczyła nie tylko Polaków, lecz także Rosjan. Po śmierci ciotki Wanda Malczewska przez pewien czas zamieszkała gościnnie w klasztorze sióstr dominikanek pod Przyrowem. Nadal leczyła i odwiedzała chorych, zajmowała się szyciem parametrów liturgicznych, oddawała się modlitwie. Trzy ostatnie lata życia spędziła na plebanii w Parznie, oddając się pracy społecznej i charytatywnej. Z powodu braku sił nie mogła osobiście odwiedzać chorych, więc przyjmowała ich u siebie. Jeszcze za życia uznawano Malczewską za osobę uduchowioną i głęboko wierzącą. Zresztą nie bezpodstawnie. Obdarzona była bowiem charyzmatem proroctwa i miewała religijne wizje.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję