Reklama

Niedziela Kielecka

Kielce: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu

Modlitwa przy pomniku Menora, uczczenie pamięci Ireny Snedlerowej i Jana Karskiego oraz projekcja filmów poświęconych problematyce ratowania Żydów i pogromu kieleckiego – złożyły się na obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu, które odbyły się dziś w Kielcach.

[ TEMATY ]

Żydzi

Kielce

Holocaust

BOŻENA SZTAJNER

Grupa kielczan razem z pastorem Januszem Daszutą z Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego modliła się pod Menorą w intencji zamordowanych 20 tys. kieleckich Żydów w czasie II wojny światowej. Uroczystości przewodniczył prezes Stowarzyszenia Jana Karskiego Bogdan Białek.

W swym wystąpieniu prezes Bogdan Białek przypomniał, że ustanowiony w 2005 r. przez ONZ Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu jest po to m.in., żeby wszyscy uznali, iż zagłada była faktem historycznym.

Reklama

- Trudno uwierzyć, że latach ubiegłych, a nawet i obecnie, zagłada jest negowana. Nawet neguje się istnienie komór gazowych w Auschwitz. Ten dzień jest także po to, by nas ostrzegać przed nienawiścią, przed uprzedzeniami, które prawie zawsze i prawie wszędzie prowadzą do przemocy fizycznej, do chęci wyeliminowania tych, którzy są nieprzyjmowani, nieakceptowani, odrzucani. Warto się w takim dniu zastanowić nad tym, ile od 2005 r. było na świecie, przemocy, wojen i ofiar – podkreślał prezes Bogdan Białek.

Po modlitwach oraz zapaleniu zniczy przy Menorze uczestnicy udali się pod tablicę upamiętniającą Irenę Sendlerową, gdzie oddali cześć osobie, która uratowała ponad 2,5 tys. żydowskich dzieci z warszawskiego getta. Przy ławeczce Jana Karskiego przy ul. Sienkiewicza zapalono znicze i wspominano zasługi patrona organizatorów, który przeszedł do historii jako świadek Holocaustu.

W Instytucie Kultury Spotkania i Dialogu (ul. Planty 7) zostały wyświetlone dwa filmy. Pierwszy pt. „Historia Ireny Sendlerowej” w reżyserii Andrzeja Wolfa to dokumentalny obraz, który zrealizowany został w ciągu 4 lat na bazie unikalnych wywiadów z tytułową bohaterką zarejestrowanych w ostatnich dniach jej życia. Pani Irena opowiada w nim o swojej działalności w czasie II wojny światowej, którą było uratowanie ponad 2,5 tys. najbiedniejszych żydowskich dzieci z warszawskiego getta.

Reklama

Drugi film pt. „Przy Planty 7/9” („Bogdan’s Journey” – tytuł angielski) w reżyserii Michała Jaskulskiego i Lawrenca Loewingera realizowany był przez blisko 10 lat w Kielcach, Izraelu i Stanach Zjednoczonych. Opowiada o pogromie kieleckim, który miał miejsce 4 lipca 1946 roku w Kielcach i kieleckiej drodze do pojednania. Dokumentuje on kilkunastoletni wysiłek wykonany przez Bogdana Białka, prezesa Stowarzyszenia im. Jana Karskiego i jego przyjaciół w Kielcach.

Organizatorem obchodów Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holocaustu w Kielcach było Stowarzyszenie im. Jana Karskiego.

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holocaustu został ustanowiony decyzją Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2005 roku. Upamiętnia on miliony Żydów zgładzonych przez nazistowskie Niemcy podczas II wojny światowej. Dzień ten przypada w rocznicę wyzwolenia więźniów obozu Auschwitz-Birkenau.

Podczas wojny życie straciło około 6 milinów europejskich Żydów. Ludzie ginęli w gettach, obozach śmierci, obozach koncentracyjnych , z głodu i chorób, w  wyniku zbiorowych i pojedynczych egzekucji.  W prawie 20-tysięcznej społeczności Żydów kieleckich Holocaust przeżyło ledwie 500 osób.

2017-01-27 19:25

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kielce: obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu

[ TEMATY ]

Holocaust

TER

Modlitwą i zapaleniem zniczy pod pomnikiem Menora oraz koncertem pieśni żydowskich kielczanie uczcili obchody Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu, które odbyły się w 27 stycznia w Kielcach.

Obchody zorganizowane przez Stowarzyszenie im. Jana Karskiego rozpoczęte zostały modlitwą, którą w 2000 roku Jan Paweł II pozostawił w szczelinie Ściany Płaczu w Jerozolimie oraz pieśnią żałobną El Male Rachamim.

CZYTAJ DALEJ

Apostoł konfesjonału

Święty Jan Maria Vianney był wzorem ewangelicznego ubóstwa i czystości oraz gorliwym apostołem konfesjonału. Jako prosty i pokorny kapłan dokonał duchowej rewolucji we Francji.

Najpiękniejsze radości, które obficie towarzyszyły początkom naszego kapłaństwa, są na zawsze związane w naszych wspomnieniach z głębokim przeżyciem, jakiego doświadczyliśmy 8 stycznia 1905 r. w Bazylice Watykańskiej, z okazji pełnej chwały beatyfikacji tego pokornego kapłana Francji, którym był Jan Maria Chrzciciel Vianney” – napisał św. Jan XXIII w encyklice Sacerdotii nostri primordia. Postać św. Jana Marii Vianneya stała się przykładem do naśladowania dla wielu kapłanów.

CZYTAJ DALEJ

Do zobaczenia Andrzeju u Pana - w środę w wypadku zginął jeden z liderów Wojowników Maryi

2021-08-05 08:17

facebook.com/sanktuariumsierpc

W środę w wypadku zginął lider Wojowników Maryi Sierpc Andrzej Mosakowski - informuje parafia św. Benedykta w Sierpcu.

Jak czytamy w informacji na profilu parafii:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję