Reklama

Polska

Bp Ryś po ingresie: nowy metropolita wskazuje, że trzeba znać Chrystusa

W sobotę w Krakowie odbył się ingres abp. Marka Jędraszewskiego do Katedry Wawelskiej. "Nowy metropolita krakowski, abp Marek Jędraszewski wskazuje jednoznacznie, że kluczem jest poznawać Chrystusa" - powiedział w krótkiej rozmowie z KAI po uroczystościach krakowski biskup pomocniczy Grzegorz Ryś.

[ TEMATY ]

ingres

abp Grzegorz Ryś

abp Marek Jędraszewski

Małgorzata Cichoń

Odpowiadając na pytanie o odbiór słowa abp. Marka Jędraszewskiego wypowiedzianego podczas kanonicznego objęcia urzędu metropolity krakowskiego, biskup Ryś powiedział, że widać w nim wiele wymiarów: kościelny, ale również państwowy - ogólnopolski. "Trudno się temu dziwić: Katedra Wawelska jest miejscem, która skupia to wszystko" - powiedział.

Hierarcha podkreślił, że najważniejsza w homilii nowego zwierzchnika Kościoła krakowskiego była puenta. "Programem arcybiskupa Jędraszewskiego jest tak naprawdę jego zawołanie 'Scire Christum', czyli 'Znać Chrystusa'" - wskazał.

Dodał, że podczas homilii arcybiskup przedstawił pewien opis rzeczywistości - wiary człowieka w Polsce i dziedzictwa krakowskiego oraz jednocześnie podał odpowiedź na pytania, które się przy tym rodzą. "Nie ma innej odpowiedzi na pytania, które są wpisane w bycie chrześcijaninem - osobiście, i we wspólnocie, na przykład kościelnej czy też narodowej, niż Jezus Chrystus. Nie ma innej odpowiedzi niż poznanie Jezusa Chrystusa" - wyjaśnił.

Reklama

Zwrócił również uwagę, że nowy metropolita dużo swojego przepowiadania poświęcił prawdzie, czemu sprzyjało również sobotnie wspomnienie św. Tomasza z Akwinu - mistrza w odkrywaniu i przekazywaniu prawdy. „Po pierwsze, posługa prawdzie to ważna posługa w Kościele; po drugie, dla nas prawda jest tak naprawdę tożsama z Jezusem Chrystusem. Chrystusa - jako Prawdę poznaje się nie tylko intelektem, ale i sercem” – stwierdził. Zaznaczył, że abp Jędraszewski wskazał także, że Jezus Chrystus jest Prawdą objawioną w Miłości, co uczynił przez przywołania krakowskich „ikon miłosierdzia” - Brata Alberta, Siostry Faustyny i wcześniej Królowej Jadwigi.

Bp Ryś podkreślił, że w czasie ingresu dotknęły go także słowa wypowiedziane przez bp Jana Szkodonia. "Relacja między metropolitą a wiernymi nie jest tylko wyznaczona prawem i to wyraźnie zostało podkreślone. To było słowo wypowiedziane ze środka wiary - o posłuszeństwie w wierze, o miłości i przyjęciu nowego biskupa-pasterza oraz okazaniu mu wsparcia w czekających go zadaniach" - przyznał.

Przewodniczący Zespołu ds. Nowej Ewangelizacji KEP odniósł się także do słów kard. Stanisława Dziwisza o Kościele krakowskim, który wskazał, że nie jest on bogaty tylko tradycją, świętymi, historią i wielkim dziedzictwem. "Ten Kościół jest też bogaty dniem dzisiejszym; to nie „muzeum”, ale żywa, tętniąca, otwarta, różnorodna, bogata ludźmi i księżmi wspólnota, która z nadzieją czeka na abp. Jędraszewskiego jako Pasterza" - powiedział na zakończenie rozmowy bp Ryś.

2017-01-28 20:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Grzegorz Ryś poświęcił karetkę dla Lwowa

[ TEMATY ]

abp Grzegorz Ryś

pomoc dla Ukrainy

Archidiecezja Łódzka

Abp Grzegorz Ryś poświęcił w Łodzi karetkę, która zostanie przekazania do Lwowa. „Panie Jezu, który byłeś przez wszystkich nazywany lekarzem, przyzywamy Twojej obecności, miłości i łaski nad wszystkimi, którym ta karetka będzie służyć. Błogosław lekarzy, cały personel medyczny i tych, którzy będą musieli korzystać z tego sprzętu” - modlił się metropolita łódzki.

Podczas konferencji prasowej na dziedzińcu Urzędu Miasta Łodzi dr Paweł Czekalski, prezes Okręgowej Izby Lekarskiej podkreślał, że dzięki zaangażowaniu abp Rysia, podczas pandemii udało się zebrać ponad 2 miliony złotych na respiratory i sprzęt medyczny. Przypomniał, że także w tę zbiórkę zaangażował się metropolita łódzki, który w mediach społecznościowych zachęcał do pomocy w zakupie pojazdów ratunkowych dla Lwowa.

CZYTAJ DALEJ

Nakazane święta kościelne w 2023 roku

[ TEMATY ]

Nakazane święta kościelne

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2023 roku.

Ustalanie daty Paschy Ojcowie Soboru w Nicei (325 r.) zlecili patriarsze Aleksandrii, dlatego że miasto to słynęło z wysokiego poziomu studiów w dziedzinie astronomii. Biskup Aleksandrii miał każdego roku przekazywać dokładnie ustaloną datę Wielkanocy do Rzymu, skąd przesyłano ją pozostałym Kościołom, aby te z kolei mogły ją ogłosić w Uroczystość Objawienia Pańskiego. Zwyczaj ten przetrwał w Kościele aż do dnia dzisiejszego.

CZYTAJ DALEJ

Kinszasa: papież spotkał się z przedstawicielami dzieł charytatywnych

2023-02-01 20:29

[ TEMATY ]

papież Franciszek

PAP/EPA/VATICAN MEDIA HANDOUT

Ubóstwo i odrzucenie są obrazą człowieka – powiedział papież Franciszek spotykając się w nuncjaturze apostolskiej w Kinszasie z przedstawicielami dzieł charytatywnych działających w Demokratycznej Republice Konga.

Najpierw wysłuchał ich świadectw. O swojej niepełnosprawności, której można było uniknąć i o działalności stowarzyszenia, które pomaga takim osobom. 68-letni obecnie mężczyzna wspomniał, że gdy miał 4 lata, gdy rodzice zaprowadzili go do pobliskiego szpitala na poprawienie skręconej od urodzenia stopy. Na miejscu nie było lekarza i operację przeprowadził niefachowo jego asystent. Nie tylko nie pomógł, ale jeszcze doszło do zakażenia i w efekcie chłopiec stracił dwa palce, nastąpiło uszkodzenie nerwu i do dzisiaj Pierre cierpi z tego powodu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję