Reklama

Kościół

Abp Jędraszewski do kapłanów: oddaliśmy się na służbę miłości, która jest niemożliwa bez wolności

Składając przyrzeczenia kapłańskie oddaliśmy się na służbę miłości; służbę, która niemożliwa jest bez wolności - powiedział abp Marek Jędraszewski, który w Sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach przewodniczył Mszy św. Krzyżma. Metropolita krakowski podkreślał, że wolność jest kluczem do wszystkich posług kapłanów.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

YouTube.com

W homilii abp Jędraszewski mówił, że aby zrozumieć misję kapłańską, trzeba wejść w to, kim jest Jezus Chrystus, Najwyższy Arcykapłan i Pośrednik między Bogiem a ludźmi. „Kluczem do wszystkich posług Mesjasza jest wolność” – podkreślał hierarcha. Dodał, że jest to wolność wieloraka, bo kapłan ma być jak sługa Pański z proroctwa Izajasza.

„Sługa Pański ma nieść ubogim dobrą nowinę, czyli prawdę o tym, że ubodzy są u Boga, co tak pięknie wyrażają błogosławieństwa. Niesie on wolność więźniom, nie tę fizyczną, ale tę najbardziej istotną, która dotyczy ludzkiego ducha: wolność od kłamstwa, bo tylko prawda nas wyzwala, wolność, która wyzwala z lęków i obaw, wolność, którą daje wiara: głęboka, pełna zaufania mimo niebezpieczeństw” – tłumaczył metropolita krakowski.

Reklama

Nawiązując do historii niewidomego, któremu Jezus przywrócił wzrok, abp Jędraszewski mówił, że sługa Pański nieść przejrzenie niewidomym i jest to przejrzenie podwójne: fizyczne i duchowe. „To wewnętrzne przejrzenie kazało mu iść dalej za Chrystusem, Światłością świata” – dodał.

W świetle proroctwa o słudze Pańskim, kapłan ma również „uciśnionych odsyłać wolnymi”. „Uciśnionych przez grzech i prześladowania przez innych, spowodowane tym grzechem” – uściślił arcybiskup.

Sługa Pański ma także obwieszczać rok łaski, kiedy to – raz na pięćdziesiąt lat – w Izraelu wyrównywane były społeczne nierówności, a dłużników uwalniano z zobowiązań. „Ostateczny i fundamentalny sens tego czasu przyniósł Chrystus ukrzyżowany i zmartwychwstały, bo w Nim odzyskaliśmy synostwo Boże. Dzięki Niemu możemy zwracać się do Boga czule i bezpośrednio: Abba” – wyjaśnił kaznodzieja.

Reklama

Zapraszając wszystkich kapłanów do odnowienia przyrzeczeń, abp Jędraszewski powiedział, że wpisuje się ono w wolność, którą Chrystus przyniósł całemu światu. „Składając te przyrzeczenia oddaliśmy się na służbę miłości; służbę, która niemożliwa jest bez wolności” – zaznaczył.

Podczas Mszy krzyżma abp Jędraszewski pobłogosławił olej chorych, olej katechumenów i konsekrował krzyżmo. W archidiecezji krakowskiej jest to także dzień wspólnoty Ruchu Światło-Życie i Liturgicznej Służby Ołtarza. Nadzwyczajni szafarze Komunii Świętej, ministranci, lektorzy, schole, członkowie oazy pielgrzymują wraz z kapłanami do Sanktuarium Bożego Miłosierdzia, otaczając ich swoją modlitwą.

2017-04-13 11:51

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Jędraszewski na zakończenie XV Dni Jana Pawła II: Papież uczy nas poznawania Chrystusa, abyśmy tę lekcję przekazywali kolejnym pokoleniom

[ TEMATY ]

papież

abp Marek Jędraszewski

św. Jan Paweł II

diecezja.pl

Jan Paweł II przez całe swoje życie poznawał Chrystusa, uczy nas tego poznawania, abyśmy tę lekcję w pokorze przekazywali kolejnym pokoleniom i w ten sposób wpisywali się w przedziwny ciąg pokoleń – mówił abp Marek Jędraszewski. Metropolita krakowski w czwartek wieczorem sprawował Eucharystię w papieskim sanktuarium na Białych Morzach na zakończenie XV edycji Dni Jana Pawła II.

Na początku homilii abp Marek Jędraszewski zwrócił uwagę, że św. Jan Paweł II wielokrotnie podkreślał swoją jedność i tożsamość z ojczyzną. „Tak będzie śpiewał wraz z wami, umiłowani rodacy, ten papież, krew z waszej krwi i kość z waszej kości” – mówił Ojciec Święty w Gnieźnie w czasie pierwszej pielgrzymki do Polski. Arcybiskup zauważył, że w tym zdaniu pobrzmiewa zarówno echo słów Adama na widok Ewy, ale także echo Katechezy chrzcielnej św. Jana Chryzostoma oraz słów kard. Johna Henry’ego Newmana, gdy mówił o godności kapłanów, w swym człowieczeństwie nie różniących się od tych, do których zostali posłani. Metropolita zaznaczył, że identycznych sformułowań użyli również marszałek Józef Piłsudski oraz Wojciech Korfanty, kiedy w 1921 r. wzywał do III Powstania Śląskiego.

CZYTAJ DALEJ

Rok 2022 będzie we Wrocławiu rokiem Edyty Stein [św. Teresy Benedykty od Krzyża]

2021-09-16 20:56

Tomasz Lewandowski

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Dom św. Edyty Stein we Wrocławiu

Rada Miejska Wrocławia przyjęła rezolucję w sprawie ustanowienia roku 2022 rokiem Edyty Stein. Przyszły rok stanowić będzie okazję do przypomnienia zarówno jej dorobku intelektualnego i tragicznego życiorysu, jak i dramatycznej historii Wrocławia oraz Europy, w tym Holokaustu, którego Stein była ofiarą. Będzie także okazją do rozwijania dialogu między narodami i religiami oraz upowszechniania wielokulturowego dorobku Europy.

- Za jej wyborem na patronkę 2022 przemawia jej chrzest i komunia święta, których setna rocznica przypada na początek przyszłego roku. A za parę dni jest również 130. rocznica jej urodzin. Częściej przekazuje się nam obraz zakonnicy – filozofki, a była to również bardzo aktywna kobieta, bliska naszym współczesnym – mówi Maciej Łagiewski, dyrektor Muzeum Miejskiego.

CZYTAJ DALEJ

BOŻE OJCZE MIŁOSIERNY...

2021-09-17 21:39

Małgorzata Pabis

    W niedzielę, 19 września w bazylice Bożego Miłosierdzia w krakowskich Łagiewnikach będziemy przeżywać drugą stację miesięcznego przygotowania do 20-lecia zawierzenia świata Bożemu Miłosierdziu „Miłosierdzie nadzieją dla świata”.

    Przygotowania rozpoczęto w sierpniu br. podczas Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia. Inaugurując tę niezwykłą modlitwę, arcybiskup Marek Jędraszewski, metropolita krakowski wyraził życzenie, aby „iskra, która stąd – zgodnie z wolą Pana Jezusa – ma iść na cały świat, sprawiała, że coraz to nowi ludzie, w nowych zakątkach naszego globu będą mogli z coraz większym zaufaniem i z coraz bardziej głęboką wiarą powtarzać: „Jezu, ufam Tobie!”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję