Reklama

Polska

Abp Jędraszewski: Eucharystia to pamiątka daru miłości

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył w Wielki Czwartek Mszy Wieczerzy Pańskiej w Katedrze Wawelskiej. „Eucharystia to nie jest pamiątka aktu okrutnej śmierci Chrystusa na krzyżu i Jego przerażających cierpień, ale pamiątka daru miłości, która kazała Mu oddać swoje życie za braci” – mówił w homilii metropolita krakowski.

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Grzegorz Jakubowski/KPRP

Na wstępie hierarcha zaznaczył, że to, co Kościół świętuje w Eucharystii, nie jest zwykłym powtórzeniem tego, co wydarzyło się na Ostatniej Wieczerzy w Jerozolimie. "To nie jest tylko wspominaniem i odtworzeniem tego przejmującego spotkania Chrystusa z apostołami. Wyjątkowość tego, co wówczas się wydarzyło, sprowadza się do pięciu słów: Eucharystia, communio, solidarność, przemiana i tajemnica" - powiedział.

Tłumacząc pierwsze słowo wskazał, że wierni mają sprawować sakrament Chrystusa. "Bo istotą Ostatniej Wieczerzy nie jest spożywanie baranka paschalnego, ale wielka modlitwa pochwalna Chrystusa, a sednem tej modlitwy są słowa konsekracji. Słowa przemieniające chleb w ciało Chrystusa, a wino w Jego przenajświętszą krew" - nauczał.

Reklama

Jak dodał, ta ofiara, złożona Bogu za ludzi i dla ich zbawienia, wymaga wysławiania. "Chrystus oddając za nas swoje życie, oddając życie za tych, którzy Go obrażali swoimi grzechami i ciągle obrażają, był w swej miłości doskonały jak Ojciec. A takiej miłości też oczekuje od nas" - zauważył.

Arcybiskup wskazał, że Eucharystia to Komunia św., która pozwala wiernym wstępować w krew i ciało Chrystusowe. "Pozwalamy, aby ona w nas działała, aby nasze życie było przesiąknięte odtąd życiem Chrystusa - jako, że krew znaczy życie, a jednocześnie, ponieważ jest ona wyrazem ofiary, przelewa się ona za nas i dla nas. I nasze życie także takie być powinno - ofiarą z siebie dla innych i za innych" - stwierdził.

Podkreślił, że to właśnie buduje Kościół. "Tak tworzymy Kościół, ponieważ spożywając ten sam chleb i spożywając tą samą krew, tworzymy jedno ciało, bo z tego samego chleba bierzemy. Jesteśmy włączeni w Chrystusa, wstępujemy w komunię z Nim, jesteśmy wszyscy jedno - tą jednością, o którą On prosił i błagał Ojca w swojej modlitwie arcykapłańskiej na zakończenie Ostatniej Wieczerzy" - głosił.

Reklama

Odnosząc się do solidarności, która zdaniem metropolity, także symbolizuje Eucharystię, zaznaczył, że solidarność międzyludzka powinna mieć porękę i fundament w Jezusie Chrystusie. "Autentyczna solidarność wyrasta z Niego, Jezusa który mówi: 'Noście swoje brzemiona nawzajem, jedni drugim pomagając'. Nigdy solidarność przeciw komuś, zawsze solidarność z kimś budowana na Chrystusie" - powiedział.

Hierarcha mówił także, że w Eucharystii krzyż przestaje być narzędziem śmierci i staje się znakiem najwyższej ofiary z siebie, która wynika z najgłębszej miłości. "Ta zwycięska miłość ukrzyżowana pokona śmierć, Chrystus zmartwychwstanie, co sprawi, że odtad Ci, którzy los swój łączą z Jezusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym mają nadzieję życia wiecznego. A mając tak fundamentalną nadzieję są zdolni, jedynie oni, przemieniać świat na lepsze" - ocenił.

Dopowiedział, że Eucharystia to także tajemnica, która każe wybiegać z ogromną nadzieją ku niebiańskiemu Jeruzalem. "Ku tej uczcie radości i chwały, która nie będzie miała końca, która jest wielką tajemnicą, ale tajemnicą dającą nam życie. Życie karmione ciałem i krwią Chrystusa za nasze zbawienie" - powiedział na zakończenie abp Jędraszewski.

W czasie Mszy Wieczerzy Pańskiej na Wawelu arcybiskup Marek Jędraszewski umył stopy 12 mężczyznom z Domu Pomocy Społecznej w Skale. Po Eucharystii Najświętszy Sakrament został przeniesiony do ciemnicy znajdującej się w Kaplicy Batorego.

2017-04-13 21:43

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Abp Marek Jędraszewski: Zwycięstwo przyjdzie przez Maryję

[ TEMATY ]

abp Marek Jędraszewski

Maryja

archidiecezja krakowska

Zwycięstwo przyszło i przyjdzie z całą pewnością przez Maryję – mówił abp Marek Jędraszewski na krakowskiej Skałce, gdzie podczas Mszy św. zainaugurowano III edycję ogólnopolskich rekolekcji Oddanie33.

W uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki, rozpoczęła się III edycja ogólnopolskich 33-dniowych rekolekcji pod nazwą ODDANIE33. Ich celem jest przygotowanie do całkowitego oddania się Matce Bożej, a za Jej pośrednictwem – Jezusowi.

CZYTAJ DALEJ

Papież Franciszek na Węgrzech: rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”

2021-09-17 09:59

[ TEMATY ]

Węgry

papież Franciszek

Grzegorz Gałązka

Wizyta papieża Franciszka podniosła znaczenie Węgier – oświadczył w piątek premier tego kraju Viktor Orban w Radiu Kossuth. Dodał, że rozmowa z papieżem utwierdziła go osobiście w słuszności jego polityki dotyczącej rodzin. Jak zaznaczył, papież powiedział, że rodzina to mama, tata i dziecko „i kropka”, „nie ma o czym dyskutować”.

„Do przyjazdu tutaj nie zmuszały go żadne względy protokolarne ani inne. Przyjechał, bo chciał przyjechać. Dlatego przyjechał na (52. Międzynarodowy) Kongres (Eucharystyczny), bo odbywał się on na Węgrzech. Chciał nas odwiedzić. Można powiedzieć – chociaż sam jestem kalwinem – że jesteśmy dla niego ważni i dlatego przyjechał. To wielka sprawa, to podnosi znaczenie Węgier” – powiedział Orban.

CZYTAJ DALEJ

Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory

2021-09-18 20:07

Adobe.Stock

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory. Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo. Noście to w sobie – mówił abp Grzegorz Ryś do wyświęcanych dziś absolwentów seminarium 35+.

W uroczystość św. Stanisława Kostki liturgii katedralnej o godz. 9:00 przewodniczył abp Grzegorz Ryś, który do łódzkiego prezbiterium włączył czterech diakonów seminarium 35+. Kandydatami do święceń byli: dn Szymon Brot z parafii pw. Przemienienia Pańskiego w Łodzi, dn Roman Jaguś z parafii pw. św. Pawła Apostoła w Zduńskiej Woli (diecezja włocławska), dn Zbigniew Kądziołka z parafii pw. Matki Bożej Królowej w Jabłonicy (diecezja rzeszowska) oraz dn Łukasz Kołodziej z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Piotrkowie Trybunalskim.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję