Reklama

Parafia Miłosierdzia Bożego w Chełmie

Budowa domu parafialnego

14 czerwca br. w parafii Miłosierdzia Bożego w Chełmie odbyły się obchody uroczystości oktawy Bożego Ciała. Przewodniczył im abp Józef Życiński. W koncelebrze uczestniczyli również księża proboszczowie wszystkich chełmskich parafii. W trakcie uroczystości Metropolita poświęcił fundamenty budującego się domu parafialnego.

Uroczystość rozpoczął proboszcz ks. Jan Karaś, który w imieniu całej wspólnoty parafii Miłosierdzia Bożego powitał abp. Józefa Życińskiego, przybyłych kapłanów oraz prezydenta Chełma, Krzysztofa Grabczuka z małżonką. Słowa powitania do Metropolity skierowali również katecheci świeccy. „Mamy nadzieję, że Najświętsza Ofiara pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa wzbudzi w nas pragnienie codziennego uczestnictwa w Eucharystii, a poświęcenie fundamentów domu parafialnego pragnienie dokończenia dzieła budowy, zaś procesja uliczkami naszej parafii będzie zaproszeniem Jezusa Eucharystycznego do naszej codzienności”. W słowie wstępnym przed Mszą św. abp Życiński podziękował wszystkim parafianom za szczególną więź łączącą ich z proboszczem, ks. Janem Karasiem. „Jest to tak ważne, aby kapłani, którzy usiłują działać, przemieniać i kształtować to, co dobre i piękne, nie czuli się samotni, lecz mieli wsparcie we wspólnocie wiernych”.
W homilii Metropolita nawiązał do Abrahama, będącego dla nas przykładem żywej wiary oraz Chrystusa patrzącego na każdego człowieka i przynoszącego mu błogosławieństwa. Abp Życiński mówił z troską i niepokojem o zjawisku współczesnego pogaństwa, występującym w bogatych państwach zachodnioeuropejskich. „Kraje tradycyjnie katolickie na naszych oczach stają się obecnie pogańskimi: Irlandia, Belgia. Przyszedł dobrobyt i poprawa warunków materialnych, a ludzie zobojętnieli. Nie mają głębszych zainteresowań i niczego im się nie chce”.
Kończąc kazanie, Metropolita wyraził nadzieję, że Boże Miłosierdzie uchroni przed apatią wiernych tej chełmskiej parafii. „Współpracując z Księdzem Janem w poczuciu waszej odpowiedzialności, mimo biedy i trosk, będziecie rozumieli, że to jest wasz kościół, wasza świątynia, że tu dla następnych pokoleń trzeba zachować świadectwo wiary”.
Bezpośrednio po kazaniu Ksiądz Arcybiskup przeszedł na plac budowy obok kościoła Miłosierdzia Bożego. Tam poświęcił fundamenty powstającego domu parafialnego, w którym w przyszłości będą się spotykały różne grupy i wspólnoty. Projekt budynku jest dostosowany do bryły architektonicznej świątyni; wykonał go Maciej Maciejewski. Podobnie jak kościół, będzie wykonany z czerwonej cegły. Przy wszelkich pracach budowlanych bardzo ofiarnie i z niezwykłym zapałem angażują się parafianie. Oni również sfinansowali dwie trzecie dotychczasowych wydatków. Pozostałą kwotę dołożył abp Życiński ze środków diecezjalnych.
Po Mszy św. wyruszyła procesja eucharystyczna do czterech ołtarzy, udekorowanych przez parafian. Po raz pierwszy w historii uliczkami parafii Bożego Miłosierdzia poprowadził ją Metropolita. Uroczystości zakończyły podziękowania, jakie Ksiądz Proboszcz złożył głównemu Celebransowi, kapłanom, byłemu proboszczowi ks. kan. Kazimierzowi Malinowskiemu, wiernym oraz wszystkim, którzy przyczynili się do jej uświetnienia. W czasie Mszy św. i podczas procesji śpiewał chór z parafii Rozesłania Świętych Apostołów pod dyrekcją organisty Romualda Turowskiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP: Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych

2021-07-24 09:32

[ TEMATY ]

biskup

Kościół

KEP

Karol Porwich/Niedziela

Kościół nie może być na usługach stronnictw politycznych ani też nie może dać się im zinstrumentalizować - podkreślił abp Stanisław Gądecki. Przewodniczący KEP przemawiał podczas V Kongresu Ruchu „Europa Christi” i Spotkania Akcji Katolickiej Diecezji Ełckiej.

Wydarzenie organizowane pod hasłem „W służbie narodu – w oczekiwaniu na beatyfikację Prymasa Tysiąclecia” odbywa się w Pokamedulskim Klasztorze w Wigrach.

CZYTAJ DALEJ

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję