Reklama

Szlakiem Jana Pawła II

Już po raz drugi odbyła się w Łodzi wędrówka szlakiem Papieża Pielgrzyma. Celem spotkania było upamiętnienie pobytu w naszym mieście Ojca Świętego Jana Pawła II - Honorowego Obywatela Miasta. W tym roku owo wędrowanie odbyło się 14 czerwca. Siedmioma autokarami mieszkańcy Łodzi wraz z abp. Władysławem Ziółkiem, bp. Adamem Lepą, bp. Ireneuszem Pękalskim oraz z radnymi przebyli drogę będącą łódzkim szlakiem papieskim, by w duchu łączności z Honorowym Łodzianinem na Watykanie zgłębiać apostolskie pouczenia skierowane 25 lat temu do obywateli Łodzi.
Wędrówka rozpoczęła się przy budynku Urzędu Miasta Łodzi, gdzie znajduje się tablica pamiątkowa. Dalej trasa wiodła kolejno przez Lotnisko Lublinek (gdzie Jan Paweł II sprawował historyczną Mszę św.), zakłady „Alba” (do miejsca, w którym Papież podjął rozmowę z witającymi go łodzianami), aż do zakładów „Uniontex” (gdzie Ojciec Święty spotkał się z łódzkimi włókniarkami).
Podczas tegorocznej pielgrzymki uczestnicy spotkania ze skupieniem wysłuchali słów Księdza Arcybiskupa, który wspomniał o sensie i motywach powracania do tamtych dni. „Obok wędrówki sentymentalnej, powracają wypowiedziane wtedy słowa. Stanowią one przesłanie odnoszące się do naszego życia i naszej przyszłości. 25 lat temu Jan Paweł II życzył wszystkim zgromadzonym, aby byli sobą, by stali na straży tego co jest w naszej kulturze chrześcijańskie i autentyczne”.
Bp Adam Lepa również wspomniał o tamtych dniach, kiedy to Ojciec Święty sprawując Mszę św. na Lublinku, kierował swoje słowa do dzieci i wszystkich zgromadzonych: „Jan Paweł II mówił o autokatechizacji. Katecheza, bowiem to zbiorowy obowiązek całego Kościoła. Ojciec Święty apelował, abyśmy zgłębiali naszą wiedzę religijną. Owo przesłanie jest szczególnie ważne teraz, gdy jesteśmy w nowej strukturze Europy. Zatem powinniśmy chronić nasze poglądy oparte na wartościach religijnych, gdyż mogą zostać wyparte jeśli nie będziemy ich stale zgłębiać”.
Bp Ireneusz Pękalski nawiązał w swoim wystąpieniu do wizyty Jana Pawła II w zakładach „Uniontex”, gdzie w owym czasie pracowały niemal same kobiety. „Ojciec Święty mówił o równości pomiędzy kobietą, a mężczyzną, ale wspomniał również o zadaniu nadrzędnym kobiet, czyli o powołaniu do macierzyństwa (...), przypomniał, że kobieta chcąc wyzwolić się spod władzy mężczyzny nie może dopuścić do wypaczenia i zatracenia tego co jest w niej najcenniejsze, czyli do utraty swej kobiecości”.
Wędrowaniu towarzyszyło liczne grono uczniów z łódzkich szkół, które specjalnie na tę okazję przygotowało program artystyczny. Modlitwa w intencjach Ojca Świętego w archikatedrze, gdzie znajduje się pamiątkowa tablica poświęcona Janowi Pawłowi II, zakończyła pielgrzymowanie Łodzian.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Życie pięknie dojrzałe

2021-07-14 12:11

Niedziela Ogólnopolska 29/2021, str. 12-13

[ TEMATY ]

senior

seniorzy

Maciej Krawcewicz

Papież zachęca, żebyśmy spojrzeli z uwagą i miłością na babcie i dziadków, na osoby starsze. Spójrzmy więc. Oto trzy historie.

Nie odpuszczają, ale wciąż dbają o to, na czym im zależy. Podejmują wyzwania. Chcą być potrzebni i tacy są. Porzucają marzenia, by mierzyć się z rzeczywistością. Kochają. Troszczą się. Uśmiechają –mimo trudności i upływu lat. Papież Franciszek wykazał się genialną intuicją: przypomniał, że bez względu na wiek stale jesteśmy wzywani do realizacji najlepszego planu – Bożego planu.

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

Toruński kościół św. Jakuba ustanowiony sanktuarium

2021-07-25 18:33

[ TEMATY ]

Rok św. Jakuba

Rok Compostelański

Renata Czerwińska

W Kościele katolickim trwa Rok Compostelański. 25 lipca w toruńskim kościele św. Jakuba miały miejsce uroczystości diecezjalne, połączone z ustanowieniem siedemsetletniej świątyni sanktuarium św. Jakuba. W Eucharystii pod przewodnictwem bp. Wiesława Śmigla uczestniczyli: bp Andrzej Suski, kapłani z diecezji toruńskiej, przedstawiciele władz miasta, Ambasador Hiszpanii w Polsce, Francisco Javier Sanabria Valderrama, Bractwo Świętego Jakuba z Torunia i z Warszawy oraz licznie zgromadzeni parafianie i pielgrzymi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję