Reklama

Wydarzenia z diecezji

Dziękujmy Panu Bogu

12 czerwca odbyło się diecezjalne dziękczynienie za beatyfikację płockich biskupów: abp. Antoniego Nowowiejskiego i bp. Leona Wetmańskiego, zamęczonych za wiarę podczas II wojny światowej. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez kilkuset kapłanów z diecezji przewodniczył w katedrze płockiej bp Stanisław Wielgus.

Mszę św. poprzedził okolicznościowy koncert, na który złożyły się recytacje poezji i fragmentów nauczania pasterskiego Męczenników, a także śpiewy wykonaniu Kameralnego Chóru Akademickiego Politechniki Warszawskiej w Płocku z towarzyszeniem Kwintetu Dętego „Canzona”.
W treść uroczystości wprowadził zebranych bp Roman Marcinkowski, który przypomniał, że płoccy męczennicy zostali beatyfikowani 13 czerwca 1999 r.
Ksiądz Biskup przywołał też słowa zaczerpnięte z modlitwy biskupiej, odmawianej przy zakładaniu krzyża pektoralnego, które podczas uroczystości beatyfikacyjnej wypowiedział Jan Paweł II, a które zawierają prośbę o odwagę w dźwiganiu i obronie krzyża. „Te słowa niech staną się modlitwą całego Kościoła” - powtórzył za Ojcem Świętym Biskup Roman. Ksiądz Biskup zwrócił także uwagę na podwójny motyw wspólnego dziękczynienia, mówiąc m.in.: „Miłosiernemu Bogu pragniemy dzisiaj w matce kościołów diecezji złożyć dziękczynienie za dar męczeństwa abp. Antoniego Juliana i bp. Leona. Dziękujemy, że bez wahania dali przykład Bogu, Kościołowi i narodowi. Polecamy również posługę naszego pasterza bp. Stanisława Wielgusa, który przed 5 laty, w roku beatyfikacji Męczenników, został powołany na płockie biskupstwo, stając się następcą bł. abp. Antoniego Juliana Nowowiejskiego”.
Biskup Roman wygłosił też homilię (jej pełny tekst publikujemy w dzisiejszym numerze), po której wszyscy zgromadzeni w katedrze odśpiewali dziękczynne Te Deum, wielbiąc Boga za świadectwo płockich Męczenników. Po Komunii zaś ks. prof. Wojciech Góralski w imieniu duchowieństwa diecezji złożył na ręce Biskupa Stanisława gratulacje z okazji 5-lecia jego posługi w Kościele płockim. Dziękując za słowa życzeń, Pasterz naszej diecezji powiedział m.in.: „Przed 5 laty przychodziłem do tej prastarej diecezji z wielkim lękiem. Wiedziałem, że jest to czcigodny Kościół z bogatą historią i tradycją. Pragnąłem sprostać temu wielkiemu dziedzictwu. Pragnę podziękować wszystkim, którzy wspomagali i wspomagają mnie w trudzie pasterzowania: Biskupowi Romanowi za jego życzliwość i przyjaźń, kapłanom i wiernym świeckim za wsparcie i modlitwę. Dzięki waszej pomocy wszedłem w ten Kościół, pokochałem go z całego serca i w pełni się z nim identyfikuję” - mówił Pasterz Kościoła płockiego.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Św. Krzysztof - patron kierowców i podróżujących

Od 1934 r. rozpowszechnia się zwyczaj święcenia samochodów czy motocykli przed nowym sezonem turystycznym lub w dzień św. Krzysztofa. Nie ma co ukrywać, że człowiek nie wyobraża sobie już dzisiaj życia bez samochodu. Rosnąca ich liczba powoduje korkowanie miast, a na drogach robi się coraz bardziej niebezpiecznie; każdy chce dojechać na czas, nie zauważając nierzadko innych uczestników ruchu drogowego.

CZYTAJ DALEJ

Papież w I Dniu Dziadków: potrzebne jest przymierze między młodymi i starszymi

2021-07-25 10:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych

youtube.com/vaticannews

Dzisiaj potrzebne jest nowe przymierze między młodymi a osobami starszymi, aby dzielić się wspólnym skarbem życia – wskazał papież Franciszek w homilii przygotowanej na obchody ogłoszonego przez siebie I Światowego Dnia Dziadków i Osób Starszych. Z powodu rekonwalescencji po niedawnej operacji zamiast Ojca Świętego Mszę św. w bazylice św. Piotra w Watykanie odprawił abp Rino Fisichella, przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji.

Publikujemy polskie tłumaczenie papieskiej homilii:

CZYTAJ DALEJ

Prał. D. E. Viganò: utworzenie Mediateki w Watykanie to docenienie dziedzictwa kina i środków audiowizualnych

2021-07-25 19:03

[ TEMATY ]

media

Watykan

Tama66/pixabay.com

Papież wskazuje na utworzenie Mediateki w Watykanie jako na „decydującą drogę w przyszłość” – powiedział w rozmowie z włoską agencją wiadomości religijnych SIR prał. Dario Edoardo Viganò, wicekanclerz Papieskich Akademii: Nauk i Nauk Społecznych. 21 lipca w ambasadzie Włoch przy Stolicy Apostolskiej przedstawił on swą książkę „Lo sguardo: porta del cuore. Il neorealismo tra memoria e attualità” (Spojrzenie: brama serca. Neorealizm między pamięcią a aktualnością). Obok osobistych przemyśleń autora zawiera ona także jego wywiad z Franciszkiem.

Włoski prałat kurialny przypomniał, że Ojciec Święty przy różnych okazjach określał powojenny neorealizm w kinematografii włoskiej mianem „katechezy człowieczeństwa” i „szkoły człowieczeństwa”. Wspominał też, że jako dziecko często chadzał do kina w swej dzielnicy w Buenos Aires. Te właśnie wspomnienia i uwagi Franciszka o jego związkach z filmem znalazły się w prezentowanej książce wicekanclerza akademii papieskich.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję