Reklama

Wydarzenia z diecezji

Relikwie św. Wojciecha w Raciążu

Niedziela płocka 28/2004

W dniu akcesji Polski do Unii Europejskiej parafia i miasto Raciąż przeżywały historyczne wydarzenie. Po ogłoszeniu przez bp. Stanisława Wielgusa dekretem z 4 kwietnia 2001 r. św. Wojciecha patronem miasta przyszedł czas na sprowadzenie relikwii Świętego. Na tę uroczystość wspólnota parafialna przygotowywała się najpierw przez comiesięczne nowenny każdego 23 dnia miesiąca, a po otrzymaniu zgody od abp. Henryka Muszyńskiego, metropolity gnieźnieńskiego, na przekazanie relikwii, po każdej niedzielnej Mszy św. były modlitwy o dobre przygotowanie się do tego wydarzenia.
Bezpośrednio przed uroczystościami, 28 kwietnia, młodzież pod kierunkiem ks. Tomasza Ozimkowskiego przygotowała spektakl o życiu i męczeństwie św. Wojciecha, natomiast 29 i 30 kwietnia ks. Krzysztof Jończyk prowadził zamyślenia dla dorosłych i młodzieży, które wprowadzały naszą wspólnotę parafialną w uroczystości sprowadzenia relikwii.
1 maja wyruszyły autokary do Gniezna. Po dotarciu na miejsce parafianie i przedstawiciele grup parafialnych zwiedzili katedrę gnieźnieńską, natomiast harcerki i harcerze udali się na grę terenową, podczas której poznawali Gniezno i przypomnieli sobie działalność św. Wojciecha.
O godz. 12.00 wszyscy uczestnicy pielgrzymki wraz z władzami miasta zgromadzili się na Mszy św. w katedrze, której przewodniczył proboszcz katedry ks. kan. dr Zenon Rubach, który wygłosił też homilię. Podkreślił w niej doniosłość tej chwili, a także ważność posiadania tak wielkiego patrona, jakim jest św. Wojciech. Po homilii Proboszcz katedry odczytał dekret stwierdzający autentyczność relikwii i przekazał relikwie na ręce duszpasterzy.
Po Mszy św. podstawę z relikwiarzem (ufundowanym przez przyparafialne drużyny Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej) wzięli na swoje ramiona m.in.: Burmistrz Miasta, Przewodniczący Rady Miasta oraz Skarbnik Miasta. W asyście harcerek i harcerzy ZHR przy śpiewie pieśni ku czci św. Wojciecha relikwiarz został przeniesiony do samochodu.
Powitanie relikwii w Raciążu zostało poprzedzone czuwaniem prowadzonym przez ks. Krzysztofa Jończyka. Przy ołtarzu polowym usytuowanym przy wyjeździe z miasta licznie zebrali się parafianie, poczty sztandarowe, orkiestra, harcerki i harcerze ZHR oraz księża z dekanatu raciąskiego.
O godz. 18.45 w procesji wniesiono relikwie do ołtarza, gdzie zostały powitane przez Księdza Proboszcza, władze miasta i przedstawicieli wspólnoty parafialnej. Następnie ulicami miasta wyruszyła procesja do kościoła, której przewodniczył delegat Biskupa Płockiego, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. prał. dr Kazimierz Ziółkowski. On także w kościele przewodniczył nieszporom i wygłosił homilię. W swoich słowach Ksiądz Kanclerz podkreślił znaczenie św. Wojciecha dla historii Polski, a także fakt, że relikwie Świętego zostają sprowadzone do Raciąża w dniu wejścia Polski do Unii Europejskiej. Na koniec przekazał słowa pozdrowień od Biskupa Płockiego i podziękowania dla wszystkich, którzy przyczynili się do przeżywanej uroczystości. Z wielkim przeżyciem mieszkańcy parafii witali relikwie świętego Patrona, które ze czcią ucałowali na zakończenie nieszporów.
4 maja rozpoczęła się trzecia część uroczystości. Od tego dnia, zgodnie z dawnym zwyczajem, relikwie peregrynowały po wszystkich wioskach parafii. W każdej z nich odbywała się procesja z relikwiami, w trakcie której śpiewana była litania do Świętego. Następnie wygłaszana była homilia oraz prowadzone były modlitwy w intencji mieszkańców, za wstawiennictwem św. Wojciecha. Wierni bardzo licznie uczestniczyli w tych nabożeństwach. Zakończenie uroczystości sprowadzenia relikwii miało miejsce 23 maja. Podczas wizytacji kanonicznej parafii, której dokonał biskup płocki Stanisław Wielgus, w czasie Mszy św. ks. kan. Stanisław Czyż, proboszcz i dziekan raciążski, dokonał aktu zawierzenia parafii św. Wojciechowi.
Niech św. Wojciech, który od wieków opiekuję się naszą parafią, staje się dla nas przewodnikiem na drogach wierności Bogu i jego prawu.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Rozpoczęło się diecezjalne pielgrzymowanie maturzystów na Jasną Górę

2021-09-22 19:44

[ TEMATY ]

Jasna Góra

maturzyści

pielgrzymka maturzystów

Karol Porwich/Niedziela

Pielgrzymką maturzystów diecezji rzeszowskiej na Jasnej Górze rozpoczyna się tegoroczne diecezjalne spotkanie młodych z Matką Bożą Częstochowską.

Przez najbliższe miesiące, jeśli tylko sytuacja epidemiczna na to pozwoli, do Sanktuarium przybywać będą teraz uczniowie ostatnich klas szkół średnich, by zawierzyć nie tylko egzaminy, ale swoje dalsze wybory i życiową drogę.

CZYTAJ DALEJ

Kraska: 15 tys. osób w Polsce otrzymało trzecią dawką szczepionki przeciwko COVID-19

2021-09-23 19:55

[ TEMATY ]

COVID‑19

szczepienia

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce jest ok. 15 tys. osób zaszczepionych trzecią dawką przeciwko COVID-19 – powiedział w czwartek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Dodał, że widać duże zainteresowanie jej przyjęciem.

Wiceszef MZ Waldemar Kraska pytany był w TVP Info o to, czy skierowania dla określonych grup, które będą mogły przyjąć trzecią dawkę szczepionki przeciwko COVID-19, już są dostępne na Internetowym Koncie Pacjenta.

CZYTAJ DALEJ

MZ i Główny Inspektor Sanitarny ostrzegają przed fałszywymi SMS-ami

2021-09-23 20:39

[ TEMATY ]

sms

cyberatak

Adobe Stock

Inspekcja sanitarna nigdy nie wysyłała, ani nie wysyła wiadomości z przekierowaniem do stron – poinformowało w czwartek na Twitterze Ministerstwo Zdrowia, odnosząc się do ostrzeżeń Głównego Inspektora Sanitarnego przed fałszywymi SMS-ami.

"Główny Inspektor Sanitarny ostrzega przed cyberatakiem. Przestępcy wysyłają fałszywe SMS-y od nadawcy +Kwarantanna+, zawierające informację o nałożeniu na odbiorcę wiadomości rzekomej kwarantanny. Wiadomość zawiera także link prowadzący rzekomo do strony informacyjnej, którego kliknięcie może być niebezpieczne dla urządzenia odbiorcy. Prosimy o nieklikanie w załączony link i usunięcie wiadomości z telefonu" – poinformował PAP w komunikacie rzecznik prasowy GIS Szymon Cienki.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję