Reklama

W czasie religii patrzyli na Wenus

Wiktor długo utrzymywał w tajemnicy swoje niecodzienne zainteresowania. Aż wreszcie na jednej z lekcji religii, postanowił ujawnić wobec klasy całą prawdę.
„Wiem, że jest teraz lekcja religii, ale mam prośbę do pani katechetki. Nawiązując do tematu o niebie, proponuję wszystkim krótką obserwację planety Wenus” - powiedział Wiktor. Katechetka Iwona Kozak zgodziła się na tę niecodzienną propozycję, więc 10-letni astronom wyjął z plecaka specjalistyczny teleskop. Chwilę później cała klasa z zachwytem śledziła zjawisko, które ponownie wystąpi na niebie za 250 lat.
Mowa oczywiście o przejściu planety Wenus przez tarczę Słońca, które miało miejsce 8 czerwca br. Zjawisko to rozpoczęło się o godzinie 7.19, kiedy brzeg tarczy Wenus dotknął tarczy słonecznej. Zakończyło się o godzinie 13.23, kiedy Wenus całkowicie opuściła tarczę słoneczną. Wiktor obserwując w klasie przez teleskop niebo, zrobił także cykl profesjonalnych zdjęć. Swoim hobby młody astronom zainteresował nie tylko rówieśników z klasy.
Wiktor Orlof jest uczniem klasy 4b w Szkole Podstawowej nr 1 w Sanoku. O swoich zainteresowaniach powiedział krótko: „Astronomią interesuję się od 2 lat, ponieważ jest ona ciągle niedostępna, niezbadana i zachodzą w niej różne zmiany. Pojawiają się nowe planety, gwiazdy oraz piękne i kolorowe mgławice. Bardzo lubię obserwować gwiazdy, planety i niebo. O przejściu Wenus przez tarczę Słońca dowiedziałem się ze strony internetowej, na której znajduje się mapa wydarzeń, czyli kalendarz astronomiczny. Bardzo mnie to fascynuje. Było to jedno z najbardziej niesamowitych zjawisk, które oglądałem”.
Uczniowie klasy 4b długo będą wspominali niezwykłą lekcję religii z 8 czerwca. Empiryczna obserwacja nieba uświadomiła im potęgę kosmosu i niezwykłość jego Stwórcy. Młodzi astronomowie w praktyce przekonali się, że rozum i wiara są to dwa skrzydła, dzięki którym człowiek może się wzbić na wyżyny poznania pełnej prawdy o sobie, Bogu i wszechświecie.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice chwalebne

Niedziela zamojsko-lubaczowska 43/2003

[ TEMATY ]

różaniec

Bożena Sztajner/Niedziela

1. Tajemnica Zmartwychwstania Chrystusa

CZYTAJ DALEJ

Ks. Mariusz Frukacz: św. Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa

– Święty Jakub uczy nas, by być zawsze blisko Jezusa i nie bać się przyjąć nauki krzyża – powiedział ks. Mariusz Frukacz, redaktor Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, w kościele św. Jakuba Apostoła w Częstochowie podczas uroczystości odpustowej w Roku św. Jakuba.

W homilii podkreślił, że „św. Jakub uczy nas odpowiedzi naszym życiem na wezwanie Boże”. – On jest tym, który z polecenia Jezusa wraz z innymi apostołami idzie w świat, by głosić Ewangelię. Jego los jako człowieka posłanego do głoszenia Dobrej Nowiny nosi na sobie pewne podobieństwa do powołania proroka Jeremiasza – wskazał duchowny, nawiązując do I czytania.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję