Reklama

Z życia diecezji rzeszowskiej

Niedziela rzeszowska 28/2004

10-lecie Domu Pomocy Społecznej w Babicy

23 czerwca świętowano 10-lecie istnienia Domu Pomocy Społecznej w Babicy. Uroczystość rozpoczęła Msza św., której przewodniczył i homilię wygłosił bp Edward Białogłowski. Obecni byli również przedstawiciele władz wojewódzkich, powiatowych i gminnych, dyrektorzy domów pomocy społecznej z terenu Podkarpacia, a także dyrektor diecezjalnej Caritas ks. Stanisław Słowik. Tego dnia oddano też do użytku Dom Pomocy Społecznej w Pstrągowej Woli. Poświęcenia dokonał Ksiądz Biskup. W filii tej otrzyma opiekę ponad 30 osób. W placówce w Babicy przebywa obecnie ponad 80 pensjonariuszy.

Prochy bohaterów spod Narwiku w Rzeszowie

24 czerwca do kościoła garnizonowego w Rzeszowie dotarła urna z prochami bohaterów poległych pod Narwikiem podczas II wojny światowej. Urnę, którą przywiozła delegacja norweska, umieszczono w kaplicy Matki Bożej Ludźmierskiej. Przed 3 laty Norwegowie ufundowali też tablicę pamiątkową.
Na przełomie maja i czerwca 1940 r. Samodzielna Brygada Strzelców Podhalańskich z wielkim poświęceniem walczyła o wolność Norwegii. Na pamiątkę tego wydarzenia mieszkańcy gminy Narwik nawiedzają Matkę Bożą Ludźmierską - patronkę 21. Brygady Strzelców Podhalańskich.

Rozbudowa Ośrodka Pomocy Społecznej

Reklama

24 czerwca do użytku publicznego oddana została interwencyjna część Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Rzeszowie. Ks. Stanisław Słowik dokonał poświęcenia ośrodka. Nie zabrakło też delegacji miasta i województwa.
W nowym budynku schronienie i pomoc uzyskają osoby, które stały się ofiarami przemocy domowej. Obecnie placówka może przyjąć 7 kobiet z dziećmi.

Pielgrzymka Rowerowa

26 czerwca z Rzeszowa wyruszyła IX Ogólnopolska Pielgrzymka Rowerowa na Jasną Górę. Przed wyjazdem jej uczestnicy wzięli udział we Mszy św. odprawionej w kościele pw. św. Józefa na Staromieściu. Eucharystii przewodniczył bp Edward Białogłowski. W tym roku kolarze mają do pokonania ok. 600 km. Trasa pielgrzymki prowadzi przez Nowy Sącz, Krościenko nad Dunajcem, Ludźmierz, Zakopane, Kalwarię Zebrzydowską i Wadowice. Dziennie pielgrzymi muszą pokonać ok. 100 km. Najmłodszy uczestnik ma 14 lat. 1 lipca kolarze wezmą udział we Mszy św. przed Cudownym Obrazem Matki Bożej w Częstochowie.
Wyprawę zorganizował Katolicki Klub Sportowy „Alpin”.

Stowarzyszenia Rodzin Katolickich

26 czerwca w Rzeszowie odbyło się X Walne Zgromadzenie sprawozdawczo-wyborcze Stowarzyszenia Rodzin Katolickich naszej diecezji. Delegaci uczestniczyli we Mszy św. odprawionej w koście pw. Świętego Krzyża. Liturgii przewodniczył asystent kościelny Stowarzyszenia ks. Marian Raźnikiewicz. On też wygłosił homilię, w której przypomniał o chrześcijańskim obowiązku czynienia dobra.
W tym roku Stowarzyszenie Rodzin Katolickich Diecezji Rzeszowskiej obchodzić będzie jubileusz 10-lecia istnienia.

Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II

Reklama

26 czerwca odbyło się zebranie członków Stowarzyszenia Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II. Podczas spotkania bp Edward Białogłowski, kanclerz Kurii Diecezjalnej ks. Jan Szczupak i Helena Duś z Podkarpackiego Kuratorium Oświaty otrzymali godność honorowego członka Stowarzyszenia.
Stowarzyszenie Przyjaciół Podkarpackiej Rodziny Szkół im. Jana Pawła II powołano do życia 3 lata temu. Obecnie skupia ono przedstawicieli ponad 20 szkół z terenu naszego województwa. Należą do niego dyrektorzy, nauczyciele, katecheci, a także przedstawiciele władz samorządowych.

Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii

Wakacje bez narkotyków - pod takim hasłem 26 czerwca obchodzony był Międzynarodowy Dzień Zapobiegania Narkomanii. W jego ramach Katolicki Ruch Antynarkotyczny „Karan” wraz z Regionalnym Centrum Wolontariatu zorganizowały w Rzeszowie piknik. Organizatorzy starali się połączyć przyjemne z pożytecznym. Oprócz konkursów, występów zespołów i koncertów, działały punkty konsultacyjno-informacyjne, poruszające problematykę narkomanii.
Piknik zgromadził wielu mieszkańców Rzeszowa i okolic.

Jubileusz 60-lecia kapłaństwa ks. prał. Stanisława Folty

27 czerwca ks. prał. Stanisław Folta świętował jubileusz 60-lecia kapłaństwa. Uroczystości rozpoczęła Msza św. koncelebrowana przez księży wikarych, którzy pracowali w parafii staromiejskiej w czasach kiedy proboszczem był ks. Folta. W uroczystościach jubileuszowych wziął też udział bp Kazimierz Górny. Homilię podczas Mszy wygłosił ks. Paweł Tomoń. „Kapłaństwo to przede wszystkim służba, służba Chrystusowi i drugiemu człowiekowi” - mówił Kaznodzieja.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Prenumerata Tygodnika Katolickiego "Niedziela"

JAK ZAMÓWIĆ PRENUMERATĘ „NIEDZIELI”

CZYTAJ DALEJ

Ks. prof. Dariusz Oko skazany

2021-07-26 14:39

Sławomir Puciato

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. dr hab. Dariusz Oko

Ks. prof. Dariusz Oko został skazany wyrokiem nakazowym na grzywnę w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego artykułu w naukowym czasopiśmie „Thelogisches”.

Wyrokiem nakazowym sądu w Kolonii ks. prof. Dariusz Oko został skazany na karę grzywny w wysokości 4 800 euro za „podżeganie do nienawiści” w ramach opublikowanego w naukowym czasopiśmie „Thelogisches” artykułu opisującego zjawisko wewnątrzkościelnej zorganizowanej grupy przestępczej, działającej na szkodę nieletnich oraz wykorzystującej zależnych od niej kleryków. Grupa połączona była homoseksualnymi praktykami i wzajemnym wsparciem swoich członków. Drugim skazanym jest dziewięćdziesięcioletni niemiecki teolog ks. prof. Johannes Stöhr, redaktor naczelny „Thelogisches”.

CZYTAJ DALEJ

Rośnie liczba ataków na chrześcijan w Europie

2021-07-28 18:43

[ TEMATY ]

Europa

atak

chrześcijanie

Karol Porwich/Niedziela

W ostatnich latach zwiększa się liczba przestępstw na tle religijnym w stosunku do chrześcijan w Europie, w tym m.in. w Szkocji. Przykładem może być ostatni atak na księdza, który miał miejsce w kościele archikatedralnym w Edynburgu.

Jak wynika z raportu szkockiego rządu, katolicy, stanowiący mniejszość populacji tego kraju, nieproporcjonalnie często byli celem przestępstw na tle religijnym. W latach 2017-18 stanowili oni blisko połowę z 642 odnotowanych w tym kraju tego rodzaju ataków. Ponadto, według Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie, w roku 2019 na całym kontynencie europejskim dokonano ponad 500 przestępstw z nienawiści do wiary w stosunku do chrześcijan.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję