Reklama

Sesja wyjazdowa Wydziału Teologicznego UMK

Dr Lisamaria Meirowsky z Grudziądza

Niedziela toruńska 28/2004

29 maja br. w auli Bursy Szkolnej Caritas - auli Centrum Dialogu Społecznego w Grudziądzu odbyła się konferencja naukowa zorganizowana przez Księdza Dziekana i radę Wydziału Teologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Sesja wyjazdowa w Grudziądzu była poświęcona dr Lisamarii Meirowsky z Grudziądza - towarzyszce męczeńskiej drogi św. Edyty Stein.
Dr Lisamaria Meirowsky urodziła się 7 września 1904 r. w Grudziądzu, w rodzinie żydowskiej. Jej ojciec - Emil Meirowsky był znanym grudziądzkim dermatologiem. W 1908 r. rodzina wyprowadziła się do Kolonii, gdzie dr Meirowsky prowadził prywatny gabinet dermatologiczny oraz laboratorium medyczne, pełniąc równocześnie funkcję przewodniczącego Kolońskiego Związku Lekarzy. Po dojściu Hitlera do władzy rodzinę spotkały liczne nieprzyjemności ze względu na żydowskie pochodzenie, a ojcu odebrano prawo nauczania i zabroniono wykonywania zawodu lekarza. W związku z tym wyemigrował do Anglii, a po II wojnie światowej do USA. Podczas nauki w gimnazjum humanistycznym w Kolonii Lisamaria poznała ks. Wilhelma Neußa, nauczyciela religii i matematyki. Prawdopodobnie już wtedy, pod wpływem tej znajomości, zaczęła zastanawiać się nad miejscem Boga w jej życiu. W okresie studiów medycznych w Bonn, które rozpoczęła w 1923 r., ponownie nawiązała kontakt z ks. Neußem. Poszukiwania dotyczące rozwiązania nurtującego ją problemu wiary trwały nadal, niemniej stawały się coraz bardziej dojrzałe. Zostały one wsparte głęboką refleksją, a także osobistym doświadczeniem cierpienia. Zakończyły się 15 października 1933 r., kiedy to Lisamaria przyjęła sakrament chrztu, udzielony jej przez ks. Neußa.
Po tym fakcie podjęła pracę na uniwersytecie w Monachium, ale po niedługim czasie została zmuszona przez władze hitlerowskie do opuszczenia kraju. Wyjechała do Włoch i tam podjęła kolejne studia doktoranckie z medycyny. Przebywając w Rzymie, spotkała o. Franciszka Stratmana OP, który pragnął założyć Zakon Dominikanek Chrystusa Króla (Pax Christi in regno Dei), a w niej widział przełożoną przyszłego Zgromadzenia. Lisamaria, przyjmując habit tercjarki oraz imię zakonne Maria Magdalena Dominika, rozpoczęła nowy etap w swoim życiu. Wraz z o. F. Stratmanem wyjechała do Holandii, aby pomagać uciekinierom pochodzenia niearyjskiego z Niemiec. Po wkroczeniu wojsk niemieckich w 1940 r. do Holandii znalazła schronienie u sióstr trapistek w opactwie Konindsoord, służąc im jako furtianka i tajna lekarka konwentu.
W dniu masowych aresztowań osób pochodzenia żydowskiego - 2 sierpnia 1942 r. - aresztowano również Lisamarię Meirowsky. W obozie policyjnym w Amersfoort spotkała Edytę Stein (św. Teresę Benedyktę od Krzyża) i obie, razem z innymi więźniami, zostały przewiezione do obozu Westerbork, a następnie 7 sierpnia 1942 r. do obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Tam 9 sierpnia wraz z aresztowanymi osobami pochodzenia żydowskiego, wśród których była także Edyta Stein, Lisamaria zginęła w komorze gazowej.
Po jej śmierci kapłan, który udzielił jej chrztu, ks. Wilhelm Neuß, tak napisał do przełożonej klasztoru w Kolonii, gdzie przebywała św. Edyta Stein: „Nie potrzebuję nadmieniać, że o obu tych Męczennicach myślę zawsze łącznie, razem szły na śmierć te dwie święte Męczennice za wiarę. Lisamaria Meirowsky była głęboko pobożną chrześcijanką całkowicie oddaną Bogu i w ten sposób była godną towarzyszką Teresy Benedykty na drodze ku śmierci za Chrystusa”.
Wszystkich zgromadzonych i przybyłych gości powitał ks. prał. Henryk Kujaczyński. Następnie głos zabrał biskup toruński Andrzej Suski, który mówił m. in. że w XX w. wrócili męczennicy i na pewno należy do nich dr Lisamaria Meirowsky. Po słowach wprowadzenia do licznie zebranych słuchaczy przemówił ks. prof. dr hab. Jerzy Bagrowicz, dziekan Wydziału Teologicznego UMK w Toruniu. Rys biograficzny przedstawił dr Waldemar Rozynkowski, a ks. dr Czesław Poleczek ze Zgromadzenia Księży Marianów mówił o dr Lisamarii Meirowsky jako męczennicy miłości Boga i człowieka. W kontekście odniesień biblijnych światła cierpienia, śmierci i chwały dr Lisamarii interpretację starotestamentowych Pieśni Sługi Jahwe tłumaczył ks. Tomasz Tułodziecki, a ks. dr Dariusz Kotecki mówił o nauce i współcierpieniu chrześcijanina w kontekście życia i śmierci dr Meirowsky. Fragmenty etyczne konferencji wyjaśniali ks. dr hab. Mirosław Mróz, który mówił o męczeństwie jako akcie cnoty męstwa w świetle nauki św. Tomasza z Akwinu. Siostra mgr Katarzyna Sztylc CSSE ze Zgromadzenia Sióstr Elżbietanek przedstawiła doświadczenie cierpienia w koncepcji dojrzałej osobowości chrześcijanina według Jana Pawła II na przykładzie św. Edyty Stein i dr Lisamarii.
„Nie można być dumnym z wiary, nie znając jej tradycji” - powiedział ks. prof. Bagrowicz na wstępie swojego wystąpienia. Konferencja pozwoliła zgromadzonym bliżej poznać osobę Męczennicy z Grudziądza. Jej życie i śmierć wskazują, że była godną towarzyszką św. Teresy Benedykty od Krzyża na drodze naśladowania Chrystusa.

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Papież zachęca do spotkań dziadków z wnukami

2021-07-24 16:27

[ TEMATY ]

wnuczka

dziadkowie

papież Franciszek

vatichnnwes.va

Jutro w całym Kościele po raz pierwszy będziemy obchodzić ustanowiony przez Papieża Franciszka Światowy Dzień Dziadków i Osób Starszych. Motywując swą decyzję Ojciec Święty podkreślił, że zbyt często zapomina się o tych osobach, które strzegą naszych korzeni, są ogniwem łączącym różne pokolenia i przekazują młodym doświadczenia życia i wiary.

Papież zachęcił też, by nie tylko w tym dniu, dziadkowie spotykali się z wnukami. „Dziadkowie, stając przed wnukami, będą marzyli, a młodzi, czerpiąc siłę od nich, będą szli naprzód” – podkreślił Franciszek.

Podziel się cytatem

CZYTAJ DALEJ

Podczas Igrzysk Olimpijskich transmisje Mszy św. na antenie TVP2

2021-07-23 19:43

[ TEMATY ]

Msza św.

TVP

transmisja

Bożena Sztajner/Niedziela

Podczas trwania Igrzysk Olimpijskich Tokio 2020, od soboty, 24 lipca do niedzieli, 8 sierpnia, wszystkie Msze św. transmitowane do tej pory w TVP1, będą emitowane w TVP2. Zmiana dotyczy również programu „Między Ziemią a Niebem”, który też będzie można oglądać w Dwójce - przekazała TVP w przekazanym KAI komunikacie.

Godziny transmisji Mszy oraz programu religijnego Jedynki nie ulegną zmianie. Dzięki przeniesieniu programów do TVP2 widzowie będą mogli uczestniczyć w cotygodniowych transmisjach mszy świętych o tych samych porach.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję