Reklama

Szanować starość rodziców

Niedziela warszawska 28/2004

„Też kiedyś byliśmy młodzi. Też kiedyś będziemy starzy”. Te oczywiste prawdy przypomniane są na okładce książki Richarda Johnsona Miłość się nie starzeje. Autor porusza trudny problem opieki nad starzejącymi się rodzicami. Odpowiada na pytanie jak poradzić sobie w tej nowej i niełatwej dla wielu osób sytuacji, jak ożywiać swoją miłość do starych rodziców i na nowo kształtować wzajemne relacje.
„Napisałem tę książkę - wyjaśnia we wstępie Johnson - ponieważ widziałem zbyt wiele wspaniałych osób (...), które musiały się podjąć roli opiekunów i dlatego z czasem ich siły się wyczerpały, a one stawały się rozdrażnione, odczuwały zagubienie i ogarniało je poczucie winy”.
Książka jest próbą przygotowania ludzi dobrej woli do wykonywania ciężkiej pracy opiekuna najlepiej jak to możliwe i uświadomienia im, czym jest okazywanie prawdziwego szacunku starzejącym się rodzicom. Czytelnicy znajdą tu kilka podstawowych zasad dobrej opieki. Wykorzystanie ich w konkretnej sytuacji - jak podkreśla autor - pozwoli dostrzec różnicę między jedynie przetrwaniem w wywiązywaniu się z zadań opiekuna, niezależnie od stopnia i rodzaju wymaganej opieki, a dynamicznym wzrastaniem.
„Gdy spojrzysz z perspektywy wiary - pisze Johnson - dostrzeżesz, że opiekowanie się innymi przybiera postać trójkąta miłości między Bogiem, tobą i twoimi starzejącymi się rodzicami. Gdy połączysz te zasady z religijnym podejściem do opieki (...) otrzymasz duchową siłę potrzebną do prawdziwego okazywania szacunku swoim starzejącym się rodzicom, a także samemu sobie”.
W swojej pracy autor koncentruje się na relacji dziecko - starzejący się rodzic, ale bynajmniej nie ogranicza się do tego. Pojęcie „opiekun” użyte jest na określenie każdej osoby, która świadczy jakieś usługi osobie starszej lub okazuje jej wsparcie. Tą osobą starszą mogą być rodzice, krewni, przyjaciele, a nawet znajomi. Wszystkie zasady omówione w książce można zastosować w każdym rodzaju relacji: opiekun - osoba starsza.
Johnson podaje 10 zasad dobrej opieki. Jakie one są? Zapraszam do lektury. Na zachętę podam pierwszą zasadę, wydaje się, że najważniejszą: „Nie możesz szanować swoich starzejących się rodziców, nie szanując siebie i swojej rodziny”.

Richard P. Johnson, „Miłość się nie starzeje”, Wydawnictwo Księży Marianów, Warszawa 2004

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Nowa Biała: Msza dziękczynna za tych, którzy pomogli pogorzelcom

2021-07-25 21:55

[ TEMATY ]

Nowa Biała

Karol Porwich/Niedziela

W parafii w Nowej Białej na Spiszu odprawiono w niedzielę Mszę św. za darczyńców, dzięki którym Caritas Archidiecezji Krakowskiej przekazała poszkodowanym w czerwcowym pożarze ponad 5 mln zł.

Bp Robert Chrząszcz, który przewodniczył Mszy św. podkreślił, że jest ona dziękczynieniem za tych, którzy z otwartym sercem pomagają potrzebującym oraz za opiekę Pana Boga nad mieszkańcami Nowej Białej, bo choć straty materialne są bardzo bolesne, to w pożarze sprzed kilku tygodni nie było ofiar.

CZYTAJ DALEJ

Ta parafia żyje

2021-07-25 17:49

[ TEMATY ]

Częstochowa

św. Krzysztof

parafia Opatrzności Bożej

Beata Pieczykura/Niedziela

– Święty Krzysztof niesie ludzi, niesie miłość. Ta parafia żyje, żyje Bogiem, żyje liturgią – powiedział ks. Stanisław Bukalski, proboszcz parafii Opatrzności Bożej w Częstochowie, 25 lipca, w uroczystość ku czci drugiego patrona parafii – św. Krzysztofa.

Ksiądz proboszcz tłumaczył, że odpust Opatrzności Bożej, który jest głównym tytułem kościoła, jest obchodzony w Niedzielę Trójcy Świętej.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję