Reklama

Z gorącym podziękowaniem i serdeczną prośbą

Słowo Biskupa Zamojsko-Lubaczowskiego do Uczestników XXII Pieszej Pielgrzymki na Jasną Górę

Umiłowani Pielgrzymi!
Doświadczamy kolejny raz wielkiej łaski Bożej! Także bowiem w tym roku mamy możliwość czynnego uczestnictwa w jasnogórskim pielgrzymowaniu. Powiedzmy sobie od razu, że szczególnie w roku bieżącym jest za co na pielgrzymce dziękować i będzie również o co prosić.
Podziękujmy już teraz na Jasnej Górze za wielki dar nawiedzenia całej naszej diecezji przez kopię cudownego Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej. Nasza 2-tygodniowa piesza pielgrzymka w pierwszej połowie sierpnia pokrywa się jeszcze w czasie z peregrynacją Obrazu, która dobiegnie końca dopiero miesiąc później, a mianowicie 18 września br. Peregrynacja maryjna jest wielkim świętowaniem i serdeczną modlitwą całego wierzącego ludu Bożego. Podziękujmy w Częstochowie za wszystkie dni, tygodnie i miesiące maryjnego nawiedzenia na naszej ziemi rodzinnej! A sierpniowi pielgrzymi jasnogórscy niechaj będą świadomi, że są pierwszą tak wielką delegacją diecezji, która gorąco podziękuje za niezwykły dar maryjnej peregrynacji.
Podziękujmy również na Jasnej Górze za epokowe wydarzenie sprzed 5 lat, czyli za wizytę apostolską Ojca Świętego Jana Pawła II w Zamościu. W miarę upływu czasu coraz głębiej rozumiemy wagę i wymowę tamtej obecności umiłowanego Papieża w naszej diecezji - gdy był witany i słuchany przez 300 tysięcy wiernych, w tym również zza wschodniej granicy Polski. Od tego wydarzenia oddalają nas kolejne lata, a przecież pamięć o nim wcale się nie zaciera w ludzkich umysłach i sercach. Niech więc pielgrzymi jasnogórscy również o tej wdzięcznej sprawie pamiętają u tronu Bożej Matki!
Mamy obowiązek podzięki za łaski już otrzymane, ale też ciągle istnieje prawo i możliwość wypraszania Bożej pomocy na przyszłość. Więc na płaszczyźnie zbiorowej gorąco prośmy na Jasnej Górze o światło i siłę dla wszystkich Polaków, którzy od maja br. są w strukturach Unii Europejskiej. Chodzi zwłaszcza o zachowanie żywej wiary oraz tradycji chrześcijańskiej. Chodzi też o kierowanie się przez nas wszystkich zbawiennymi zasadami cywilizacji miłości - tak w Polsce i Europie, jak i na całym świecie.
Każdy z nas niesie na Jasną Górę swój człowieczy los, który w modlitwie polecimy Bogu przez wstawiennictwo naszej Matki i Królowej. Nie zapomnimy przy tym o naszych bliskich i sąsiadach. Niech każde nasze westchnienie i wyrzeczenie będzie pochwałą Boga i wsparciem dla ludzi!
Wszystkich pobożnych pielgrzymów niechaj prowadzi na Jasną Górę Matka Odkupiciela - Patronka naszej diecezji! Na znojne, ale też szczęśliwe dni pieszego pielgrzymowania z serca błogosławię w Imię Ojca i Syna, i Ducha Świętego!

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Odpust w Jakubowie

2021-07-25 15:00

[ TEMATY ]

odpust

Jakubów

Karolina Krasowska

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

25 lipca obchodzimy liturgiczne wspomnienie św. Jakuba Apostoła

W sanktuarium w Jakubowie odbyły się uroczystości odpustowe ku czci św. Jakuba Starszego Apostoła. Modlitwie przewodniczył bp Paweł Socha.

Uroczystości w Jakubowie rozpoczęły się modlitwą różańcową w sanktuarium, którą poprowadzili członkowie Stowarzyszenia Krwi Chrystusa z Bolesławca. Następnie odbyła się Msza św. odpustowa, której przewodniczył i homilię wygłosił bp Paweł Socha.

CZYTAJ DALEJ

5 lat temu w Polsce odbyły się Światowe Dni Młodzieży

2021-07-25 21:33

[ TEMATY ]

rocznica

Światowe Dni Młodzieży

Mazur/episkopat.pl

Mija 5 lat od zorganizowanych w Polsce Światowych Dni Młodzieży. Choć rozpoczęły się 26 lipca, to już od 20 lipca pielgrzymi mieli okazję uczestniczyć w Dniach w Diecezjach, by poznać polską kulturę.

Zgodnie z formułą zaproponowaną w 1997 roku przez organizatorów 12. ŚDM w Paryżu, Dni w Diecezjach odbywają się na terenie wszystkich diecezji kraju, w którym organizowane są Światowe Dni Młodzieży, z wyłączeniem miejsca organizacji wydarzeń centralnych ŚDM. W roku 2016 młodzi odwiedzili 42 diecezje terytorialne, w tym dwie greckokatolickie. Aby dobrze przygotować się do przyjęcia gości w każdej spośród diecezji zostało powołane Diecezjalne Centrum ŚDM, którego liderem jest koordynator – najczęściej diecezjalny duszpasterz młodzieży. Są to prężnie funkcjonujące struktury, w których swoje zdolności realizowała lokalna młodzież.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję