Reklama

Niedziela Małopolska

Powstała z potrzeby serca

W bieżącym roku odpust parafialny w parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni zostanie połączony z obchodami 35. rocznicy erygowania tamtejszej parafii. Kult Najświętszej Maryi Panny jako Śnieżnej Pani i Opiekunki dzieci trwa w tym miejscu znacznie dłużej.

[ TEMATY ]

odpust

Małgorzata Czekaj

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchody rozpoczną misje parafialne, które poprowadzą ks. Andrzej Ziółkowski CM i ks. Józef Litwa, były wikariusz parafii. Od niedzieli 30 lipca, w kolejne dni będą odbywać się nauki tematyczne oraz nabożeństwa, m.in.: Droga Krzyżowa na Urbaniej Górze, Różaniec, Apel Jasnogórski. W sobotę 5 sierpnia, w uroczystość MB Śnieżnej, sumie odpustowej o godz. 11 przewodniczyć będzie kard. Stanisław Dziwisz. O godz. 16 ks. proboszcz Robert Pietrzyk zaprasza na 3. parafialny festyn z licznymi atrakcjami dla całych rodzin i najmłodszych dzieci, a wieczorem na koncert Grażyny Łobaszewskiej z zespołem „Ajagore”. Pełny program misji oraz odpustu zamieszczamy poniżej.

Podczas wydarzenia będzie miała miejsce premiera książki „Z potrzeby ludzkich serc” Mariana Cieślika, która jest zarysem dziejów tokarskiej parafii. W powstanie publikacji zaangażowali się parafianie, m.in. Sylwester Jamrozik (fotografie) oraz Sylwia Mirowska-Ignacok (okładka). – Opisana w niej historia została zaczerpnięta ze wspomnień tych parafian, którzy pamiętają czasy odległe i chętnie dzielili się swoją wiedzą i wspomnieniami – wyjaśnia ks. Pietrzyk. – Książka powstała z potrzeby serc stąd tytuł, tak, jak z potrzeby serca powstała parafia, o którą przez wiele lat starali się mieszkańcy Tokarni, mocno związani z Matką Bożą, pielęgnując, zachowując i przekazując nowemu pokoleniu kult Matki Bożej, opiekunki dzieci i patronki parafii. Jak podkreśla kapłan, tradycja błogosławieństwa dzieci podczas dorocznego odpustu jest kultywowana do dzisiaj.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festynowi parafialnemu, który odbędzie się pod hasłem: „Matko Boża Śnieżna, Pani Tokarska z dziećmi Twymi bądź”, towarzyszyć będą także inne wydarzenia kulturalne i społeczne w ramach V Festiwalu Kultury Beskidu Wyspowego „Beskidzkie Rytmy i Smaki”. Bedzie m.in. można spróbować regionalnych specjałów. Wprogramie przewidziano także występy lokalnych zespołów.

Reklama

Pragnienie nowych powołań

„Oto otwarta Brama niebios - Wspaniała Matka Boga i Dziewica. Och! Wejdźcie”. Taki napis widnieje nad obrazem Pani Tokarskiej – Matki Bożej Śnieżnej, ukoronowanej przez kard. Stanisława Dziwisza 8 października ub. roku. – Nasza Matka zaprasza nas, byśmy kierowali nasze spojrzenie i podążali tam, gdzie Ona czeka na nas, byśmy z Nią wielbili Boga przez całą wieczność – mówi ks. Pietrzyk. – Życie parafialne od strony duchowej bardzo trudno wyrazić przy pomocy badań i statystyk. Niewątpliwie charakteryzuje je obecność różnorodności form i wspólnot, bezpośrednio i żarliwie zaangażowanych w codzienne życie kościoła. W naszej parafii działają: Liturgiczna Służba Ołtarza, schola „Śnieżnej Pani”, Koło Przyjaciół Radia Maryja, Koło Misyjne, grupa teatralna, chór parafialny, grupa młodzieżowa, Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Apostolstwo Pomocy Duszom Czyśćcowym, 15 Róż Żywego Różańca – wymienia proboszcz. Zapytany, czego życzyć parafianom z okazji tak pięknego i ważnego jubileuszu, odpowiada: – Parafia Tokarnia wydała wielu wspaniałych kapłanów, zarówno diecezjalnych, jak i zakonych; w tym również misjonarzy. Cieszymy się, że w murach Wyższego Seminarium Duchownego w Krakowie do kapłaństwa przygotowuje się nasz Rodak Michał, który w tym roku przyjął święcenia diakonatu. Z nadzieją w sercu czekamy na nowe, liczne i święte powołania. I to jest chyba moje, nasze, życzenie, a może bardziej pragnienie serca, z racji przeżywanego jubileuszu: aby w tej wspólnocie znaleźli się młodzi ludzie, którzy zechcą pójść za Chrystusem i służyć ludziom w tych trudnych czasach.

W najbliższych planach parafii są także kwestie związane z remontem świątyni, m.in. odnowienie i restauracja zabytkowego rokokowego ołtarza głównego; malowanie kościoła, nowe konfesjonały oraz wykonanie nowych, bocznych drzwi do świątyni (projekt wykonuje pracownia Zbigniewa Felczyńskiego). – Chcemy, żeby nasza światynia była piękna, ale piękna będzie ona wtedy, kiedy wokół ołtarza obok żywych kwiatów zdobiących ołtarz będą także żywi ludzie: dzieci, młodzież i dorośli, małżeństwa i rodziny – mówi ks. proboszcz. – Pragniemy, aby, jak w każdej rodzinie, także tej parafialnej, która przeżywa 35 lat istnienia, panowały miłość, zgoda i szacunek.

Reklama

Tokarnia słynie z Kalwarii Tokarskiej, której autorem jest Józef Wrona, rzeźbiarz ludowy i długoletni kościelny parafii. Tą, która scala Kościół w Tokarni i okolicach jest Matka Boża Śnieżna czczona tu szczególnie jako Opiekunka dzieci. W dzień odpustu po mszy św. odbywa się ich błogosławieństwo za przyczyną MB Śnieżnej. Znany jest także średniowieczny zwyczaj obwożenia wokół kościoła rzeźby Jezusa na osiołku (osiołek palmowy lub lipowy) w Niedzielę Palmową, reaktywowany przez ks. prałata Jana Macha, trwający nieprzerwanie do dziś.

Parafia MB Śnieżnej powstała na mocy dekretu z 15 maja 1982 roku podpisanego przez kard. Franciszka Macharskiego, ówczesnego metropolitę krakowskiego. Pierwszym proboszczem został ks. prałat Jan Mach. Dekret wszedł w życie 30 maja 1982 roku. Kult Matki Bożej istniał jednak dużo wcześniej. Pierwszą i niepodważalną datą dokumentującą istnienie obrazu i kultu Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni jest rok 1845. Wówczas na prośbę ówczesnego biskupa tarnowskiego Józefa Wojtarowicza kościół w Tokarni otrzymał od papieża Grzegorza XVI przywilej odpustu w uroczystość Matki Bożej Śnieżnej.

Jak obraz trafił do kaplicy w Tokarni – nie wiadomo, jednak istnieje na ten temat wiele legend. Oto jedna z nich: „Dziedzic tokarski zamówił obraz, który z dalekich stron wieźli wołami. Tuż koło dworu woły stanęły i nie mogły ruszyć dalej. W dworze tym była babka chora, kulawa, poruszająca się tylko o kulach. Widząc, że woły nie chcą ruszyć z miejsca, przyszła do wozu, na którym znajdował się obraz i chciała popchnąć wóz, by ulżyć wołom. Gdy dotknęła wozu – nagle kule opadły i kobieta ta została uzdrowiona. Widząc ten cud, dziedzic tokarski postanowił wybudować kaplicę w tym samym miejscu, gdzie stał się cud”. Pani Tokarska prawdopodobnie już od kilku wieków otacza swój lud opieką, a Jej wstawiennictwo potwierdzone jest licznymi wotami i świadectwami uzdrowień w „Księdze Cudów i Łask”. W 1963 roku Kuria Metropolitalna w Krakowie zaliczyła kościół w Tokarni do Sanktuariów Maryjnych w Archidiecezji Krakowskiej.

Reklama

Program odpustu parafialnego – jubileusz 35-lecia powstania parafii Matki Bożej Śnieżnej w Tokarni (1982 - 2017)

MISJE PARAFIALNE

Misje prowadzą:

• ks. Andrzej Ziółkowski, CM

Jest wybitnym specjalistą od kazań. Ma w swoim dorobku kilknaście książek z kazaniami dla dzieci i dorosłych. Wykładowca teologii pastoralnej i homiletyki w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy oraz homiletyki w WSD Ojców Franciszkanów Konwentualnych i Reformatów w Krakowie.

• ks. Józef Litwa, kapłan archidiecezji krakowskiej, rekolekcjonista, były wukariusz parafii Matki Bożej Śneżnej w Tokarni w latach 1998-2005.

30 lipca 2017

NIEDZIELA

MATKO I KRÓLOWO NASZA

godz. 07.00 Msza św. z nauką ogólną

godz. 09.00 Msza św. z nauką dla dzieci

godz. 11.00 Msza św. z nauką ogólną

godz. 15.30 Msza św. z nauką ogólną

godz. 17.00 Droga Krzyżowa na Urbaniej Górze

31 lipca 2017

PONIEDZIAŁEK

OPIEKUNKO DZIECI

godz. 15.00 – 16.00 Godzina Miłosierdzia (Koronka, Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty)

godz. 16.00 Nauka dla dzieci

godz. 17.30 Różaniec w intencji dzieci i młodzieży

godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną

godz. 19.30 Nauka dla młodzieży

Reklama

godz. 20.30 Apel Jasnogórski

1 sierpnia 2017

WTOREK

UZDROWIENIE CHORYCH

godz. 08.30 Spowiedź święta dla chorych

godz. 09.00 Msza św. z nauką i sakramentem namaszczenia dla chorych

godz. 15.00 – 16.00 Godzina Miłosierdzia (Koronka, Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty)

godz. 16.00 Nauka dla dzieci

godz. 17.30 Różaniec w intencji chorych, cierpiących i osób starszych

godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną

godz. 19.30 Nauka dla młodzieży

godz. 20.30 Apel Jasnogórski

2 sierpnia 2017

ŚRODA

KRÓLOWO RODZIN

godz. 15.00 – 16.00 Godzina Miłosierdzia (Koronka, Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty)

godz. 16.00 Nauka dla dzieci

godz. 17.30 Różaniec w intencji rodzin (procesja różańcowa wokół kościoła)

godz. 18.00 Msza św. z nauką dla małżonków i rodzin

godz. 19.30 Nauka dla młodzieży

godz. 20.30 Apel Jasnogórski

3 sierpnia 2017

CZWARTEK

OPIEKUNKO DUSZ CZYŚĆCOWYCH

godz. 15.00 – 16.00 Godzina Miłosierdzia (Koronka, Wystawienie Najświętszego Sakramentu, Sakrament Pokuty)

godz. 16.00 Nauka dla dzieci

godz. 17.30 Różaniec z procesją w intencji zmarłych i dusz w czyśćcu cierpiących (na cmentarzu)

godz. 18.00 Msza św. za zmarłych na cmentarzu komunalnym

godz. 20.30 Apel Jasnogórski

4 sierpnia 2017

PIĄTEK

UCIECZKO GRZESZNIKÓW

Sakrament Pokuty od godz. 08.00 do 10.00 oraz od godz. 15.00 do 18.00

godz. 15.00 – 16.00 Godzina Miłosierdzia (Koronka, Wystawienie Najświętszego Sakramentu)

godz. 17.30 Różaniec w intencji grzeszników

godz. 18.00 Msza św. z nauką ogólną (zakończenie misji przy krzyżu misyjnym)

5 sierpnia 2017

SOBOTA

ODPUST PARAFIALNY

MATKO BOŻA ŚNIEŻNA, Z DZIEĆMI TWYMI BĄDŹ

godz. 11.00 Suma odpustowa

Reklama

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem ks. kardynała Stanisława Dziwisza

godz. 16.00 na placu przy kościele rozpocznie się 3. Festyn Parafialny pod hasłem: „Matko Śnieżna, Pani Tokarska z dziećmi Twymi bądź”.

W programie występy: orkiestry Ochotniczej Straży Pożarnej z Tokarni, scholi dziecięcej „Pani Śnieżnej”; kapeli „Trzoski”; zespołów regionalnych: „Mali Kliszczacy”, „Kliszczacy”.

Przygotowano także wiele ciekawych niespodzianek i atrakcji dla dzieci.

Gwiazdą wieczoru będzie Grażyna Łobaszewska z zespołem „Ajagore”, która obchodzi w tym roku 40 lecie swojej działalności artystycznej. Koncert planujemy na godz. 19.00

Dochód z Festynu zostanie przeznaczony na pokrycie kosztów nowego ołtarza i ambonki.

2017-07-22 10:38

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Spełniona posługa

Niedziela bielsko-żywiecka 40/2016, str. 4-5

[ TEMATY ]

odpust

dożynki

Szymon Kurowski, Katarzyna Hyla

Parafianie przed kościołem z bp. Tadeuszem Rakoczym i ks. prał. Władysławem Zązlem

Parafianie przed kościołem z bp. Tadeuszem Rakoczym i ks. prał. Władysławem Zązlem

Odpust parafialny, 40. rocznica kapłańskiej posługi w Kamesznicy, 20. rocznica konsekracji kościoła, dożynki parafialne – to wszystko złożyło się na uroczystości, jakie odbyły się w niedzielę 18 września w parafii Imienia Najświętszej Maryi Panny w Kamesznicy. Mszy św. o godz. 11.00 przewodniczył biskup senior Tadeusz Rakoczy

Biskupa Tadeusza Rakoczego dowieziono przed kościół bryczką. – 20 lat temu tak było, że biskup był wieziony bryczką. Na jubileusz 20. rocznicy konsekracji kościoła chcieliśmy to powtórzyć. Stąd ten pomysł – mówi naszej redakcji proboszcz parafii, ks. prał. Władysław Zązel. Kapłan podkreśla, że zanim doszło do konsekracji, minęło nieco lat. – Właściwie starania o budowę kościoła w Kamesznicy podjęto już przed wojną. Jednak w czasie II wojny światowej Niemcy wysiedlili większość mieszkańców wsi do Biłgoraja i budowę zaniechano. Po wojnie mieszkańcy modlili się w kaplicy na Grapce i w kaplicy w Górnej Kamesznicy zbudowanej bez zezwolenia. Gdy przyszedłem do Kamesznicy w 1976 r., zastałem podanie do kurii o zezwolenie na budowę kościoła. Kamesznica należała wówczas do parafii w Milówce – wspomina ks. prał. Władysław Zązel.

CZYTAJ DALEJ

Obchody Triduum Paschalnego w diecezji

2024-03-27 17:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Gorzów Wielkopolski

Głogów

sulechów

Nowa Sól

Karolina Krasowska

bp Tadeusz Lityński

bp Tadeusz Lityński

Najważniejsze dni w ciągu roku liturgicznego są poświęcone obchodom męki, śmierci i zmartwychwstania Pańskiego. W wybranych parafiach diecezji posługę będą sprawowali biskupi.

Triduum Paschalne rozpoczyna się w Wielki Czwartek wieczorem od celebracji Mszy Wieczerzy Pańskiej, kończy się zaś wieczorem w uroczystość Zmartwychwstania Pańskiego. Uroczyste celebracje Triduum Paschalnego odbędą się we wszystkich kościołach parafialnych.

CZYTAJ DALEJ

Nowi kanonicy

2024-03-28 12:00

[ TEMATY ]

Zielona Góra

Karol Porwich/Niedziela

Podczas Mszy Krzyżma bp Tadeusz Lityński wręczył nominacje i odznaczenia kapłanom diecezji. Życzenia otrzymali również księża, którzy obchodzą w tym roku jubileusze kapłańskie.

Pełna lista nominacji, odznaczeń i jubilatów.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję