Reklama

Niedziela Wrocławska

Wrocław pamięta o Edycie Stein

Dom rodzinny, w którym działa Towarzystwo Edyty Stein, kaplica pod jej wezwaniem w kościele św. Michała Archanioła, ulica, szkoła i park jej imienia. We Wrocławiu - mieście, w którym przyszła na świat Edyta Stein - św. Teresa Benedykta od Krzyża, filozof, karmelitanka, męczennica Auschwitz - jest wiele miejsc i instytucji, związanych z współpatronką Europy. Stolica Dolnego Śląska pamięta o wybitnej mieszkance, która po długich poszukiwaniach przyjęła chrzest, wstąpiła do Karmelu i zginęła, po "wzięciu krzyża za swój naród" w komorze gazowej niemieckiego obozu koncentracyjnego na terenie okupowanej Polski 9 sierpnia 1942 roku. Dziś obchodzimy 75. rocznicę jej męczeńskiej śmierci.

[ TEMATY ]

Edyta Stein

pl.wikipedia.org

Przechowanie pamięci o wybitnej wrocławiance, popularyzację jej spuścizny, pielęgnowanie wartości, którym poświęciła życie, to zadanie działającego prężnie od blisko trzech dziesięcioleci Towarzystwa Edyty Stein (TES), które mieści się w jej rodzinnym domu przy ul. Nowowiejskiej 38. Dziewiętnastowieczna kamienica w neogotyckim stylu, która była własnością Steinów w latach 1910-1939, po długich staraniach została siedzibą Towarzystwa. Grupą inicjatywną były m.in. osoby, gromadzące się wokół ks. Jerzego Witka, proboszcza kościoła pw. św. Michała Archanioła.

Towarzystwo Edyty Stein rozwija bogatą działalność - organizuje spotkania autorskie, działania artystyczne, wykłady, koncerty, wystawy, warsztaty, wymiany międzynarodowe, kursy językowe. Angażuje się także w inicjatywy, mające upamiętnić swą Patronkę w innych punktach miasta, pomagało w wyposażeniu kaplicy poświęconej św. Teresie Benedykcie w kościele pw. św. Michała Archanioła. Dziewiętnastowieczny kościół neogotycki, do którego przychodziła się modlić mieszkająca w pobliżu Edyta Stein, odbudowali po wojnie ojcowie salezjanie. Zakonnicy prowadzą dziś szkołę jej imienia.

TES zainspirowało też nadanie jednej z ulic przy kościele imienia Edyty. W centrum Wrocławia jeden z parków otrzymał nazwę Edyty Stein. TES przyczyniło się do postawienia we Wrocławiu Europejskiego Krzyża Pokoju, wmurowania specjalnego „kamienia pamięci”. Członkini Towarzystwa Anita Czarniecka-Stefańska zredagowała książkę „Szukając prawdy – Edyta Stein w kulturze polskiej”. Została ona wręczona Janowi Pawłowi II jako dar od Towarzystwa z okazji kanonizacji bł. Teresy Benedykty od Krzyża. Od 2001 r. Towarzystwo wydaje kwartalnik.

Zwiedzający Dom Edyty Stein mogą obejrzeć stałą wystawę, poświęcone patronce. Chętni mogą wziąć udział w weekendzie z Edytą Stein czy obozie letnim „Żydowskie ślady we Wrocławiu”, w seminariach, polsko-niemiecko-izraelskich warsztatach historycznych „W poszukiwaniu żydowskiego Breslau”.

Reklama

W ramach działalności TSE zrealizowało trzy filmy dokumentalne: "Sprawiedliwi" Krzysztofa Mironowicza, "W poszukiwaniu żydowskiego Breslau" Stefanie Trambow i Andrea Zsigmond, "Wizyta Sussanne Batzdorff i Lotte sachs w Domu Edyty Stein we Wrocławiu" Wojciecha Hejno i Marcina Bogusławskiego. Towarzystwo nawiązało kontakt z krewnymi Edyty Stein - Susanne Batzdorff, córką siostry Edyty, Erny i wnukiem jej brata, który przekazał towarzystwu kredens i komodę, pochodzące z domu przy obecnej ul. Nowowiejskiej. Otwarta w 2005 Piwnica Kulturalna – jest z kolei przestrzenią dla inicjatyw i projektów - wystaw, spotkań, spektakli. Edyta Stein, s. Teresa Benedykta od Krzyża, urodziła się w 1891 r. w rodzinie żydowskiego wrocławskiego przedsiębiorcy. Ukończyła filozofię, napisała doktorat, w wieku 31 lat przyjęła chrzest. Po kilku latach wstąpiła do zakonu karmelitanek (przyjęła chrzest pod wpływem pism karmelitanki św. Teresy z Avili). W klasztorze przybrała imię Teresy Benedykty od Krzyża. Zginęła w 1942 r. w obozie Auschwitz. Została beatyfikowana w 1987 roku, kanonizowana w 1998 roku przez Jana Pawła II. „Chylimy głęboko głowy przed świadectwem życia i śmierci Edyty Stein, wybitnej córki Izraela i jednocześnie córki zakonu Karmelitanek, Siostry Teresy Benedykty od Krzyża, osobowości, która w swoim bogatym życiu jednoczy w sobie dramatyczną syntezę naszego stulecia. Syntezę historii pełnej głębokich ran, które nadal sprawiają ból... i jednocześnie syntezę pełnej prawdy o człowieku, w sercu, które tak długo nie znalazło spokoju i spełnienia, aż w końcu odnalazło spokój w Bogu” - powiedział Jan Paweł II w czasie beatyfikacji Edyty Stein w Kolonii.

Dziś, 9 sierpnia, w Domu Edyty Stein - odbędzie się wieczór poświęcony duchowej spuściźnie Edyty Stein, św. Teresy Benedykty od Krzyża, a w kościele pw. św. Michała Archanioła zostanie odprawiona Msza św.

2017-08-09 14:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Krewna Edyty Stein we Wrocławiu

22 lipca do Wrocławia przyjedzie Suzanne Batzdorff z rodziną. Jest to najbliższa żyjąca krewna Edyty Stein, córka jej siostry Erny, autorka książki „Ciocia Edyta". W poniedziałek 22 lipca o godz. 18 będziemy ją i przybyłych z nią krewnych gościć w Domu Edyty Stein przy ul. Nowowiejskiej 38.

CZYTAJ DALEJ

Bp Andrzej Czaja przebywa w szpitalu. Biskupi pomocniczy proszą o modlitwę

2023-01-31 15:04

[ TEMATY ]

bp Andrzej Czaja

Karol Porwich /Niedziela

Ordynariusz diecezji opolskiej od kilku dni temu skarżył się na gorsze samopoczucie. Przewieziono go do szpitala na badania. Biskupi pomocniczy proszą kapłanów i wiernych o modlitwę o jego zdrowie.

Ks. dr Joachim Kobienia, sekretarz biskupa opolskiego i rzecznik prasowy Kurii Diecezjalnej w Opolu, poinforomwa, iż ordynariusz diecezji opolskiej w piątek 27 stycznia poczuł się gorzej. Konieczna była hospitalizacja. Na miejscu trwają badania, z pomocą których lekarze chcą ustalić przyczyny infekcji.

CZYTAJ DALEJ

Papież: ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki

2023-01-31 18:00

[ TEMATY ]

papież Franciszek

Kongo

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Ręce precz od Demokratycznej Republiki Konga, ręce precz od Afryki! - powiedział papież Franciszek we wtorek w pierwszym przemówieniu wygłoszonym po przybyciu do stolicy tego kraju Kinszasy. Apelował, odnosząc się do wyzysku kontynentu: „Przestańcie dusić Afrykę: nie jest to kopalnia, którą trzeba eksploatować, ani ziemia, którą należy plądrować”.

Po przylocie do stolicy i ceremonii powitania papież spotkał się z z prezydentem Demokratycznej Republiki Konga Felixem Antoine Tshisekedi Tshilombo w jego oficjalnej rezydencji - Pałacu Narodów. Następnie w ogrodach pałacu wygłosił przemówienie do tysiąca przedstawicieli władz i społeczeństwa kraju. Mówił im, że przybył jako „pielgrzym pojednania i pokoju”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję