Reklama

Niedziela Lubelska

Prof. Mirosław Piotrowski odnosi się do nieprawdziwych tez "Gościa Niedzielnego" w sprawie KUL

[ TEMATY ]

KUL

Archiwum prof. Mirosława Piotrowskiego

Ksiądz Rafał Pastwa

Kierownik Oddziału „Gościa Niedzielnego" w Lublinie

Reklama

W związku z opublikowanym przez Księdza Redaktora artykułem pt. „Europoseł formułuje poważne zarzuty wobec KUL" na internetowej stronie „Gościa Niedzielnego" (10.08.2017 r.), zmuszony jestem sprostować zawarte w nim nieprawdziwe stwierdzenia:

1. Nieprawdą jest, jak Ksiądz Redaktor pisze, że w opublikowanym przeze mnie artykule w Tygodniku Katolickim „Niedziela" pt. „Nie wszystko na sprzedaż", „poseł myli ze sobą godło i logo oraz mija się z prawdą". Nigdzie w moim tekście nie ma takiego przykładu. Uprzejmie informuję jednak, że godło KUL, a w nim krzyż, dewiza „Deo et Patriae" oraz Orzeł w koronie od dziesięcioleci było traktowane równocześnie jako logo, czyli oficjalny znak wizerunkowy uczelni. Ten znak był jeden. Nie można go było więc pomylić. Wie o tym prawie każdy absolwent KUL. Przez wiele lat z tym logo w sklepiku KUL sprzedawano znaczki, torby, koszulki. Stan ten został zmieniony dopiero niedawno. Odsyłam do zarządzenia ROP-0101-128/16 Rektora KUL z 9 listopada 2016 r. w sprawie wprowadzenia logo Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II oraz wprowadzenia logo wydziałów KUL, na mocy którego formalnie dokonano oddzielenia logo od godła uczelni. Czy jest to zgodne ze statutem KUL, to już odrębna kwestia.

2. Nieprawdziwym jest stwierdzenie Księdza Redaktora, że „Tygodnik na swojej stronie internetowej ten błąd podpiera również od strony graficznej". Wystarczyło bowiem wpisać w przeglądarkę internetową hasło „logo KUL" i oprócz dwóch nowych logotypów pojawia się dawny. Został więc przez redakcję pobrany i podpisany „Stare logo". Kto więc popełnia błąd?

Reklama

3. Więcej niż manipulacją jest stwierdzenie Księdza Redaktora: „Nie jest również prawdą, co zarzuca w swoim tekście europoseł, że na stronie internetowej KUL nie ma tradycyjnego herbu ( M. Piotrowski pisze o logo). Jest. Z pewnością tak było 10 sierpnia 2017 r. o godz. 12.35". Na rzekome potwierdzenie tegoż, w artykule Księdza Redaktora zamieszczono zdjęcie strony internetowej KUL z chwilowo wyświetloną, znikającą zakładką, z częścią godła - starego logo KUL. Dobrze Ksiądz Redaktor wie, że idzie o trwałe usunięcie przedmiotowego znaku ze strony startowej, co widać na przedstawionym zdjęciu z 10 sierpnia 2017 r. o godz. 12.35. Kogo chce Ksiądz Redaktor wprowadzić w błąd?

4. W swoim tekście Ksiądz Redaktor przekręca (mam nadzieję, że nieświadomie) nazwisko pierwszego powojennego rektora KUL ks. Antoniego Słomkowskiego, który nie nazywał się „Słodkowski".

5. Nieprawdziwym jest określenie „były wykładowca tej uczelni" (dotyczy KUL), którym Ksiądz Redaktor mnie obdarza. I można by dalej wyliczać...

W kontekście powyższego dość groteskowo wybrzmiewają dalsze elukubracje Księdza Redaktora o „Poziomie naszej kultury chrześcijańskiej ...", „brutalnej manipulacji", etc. Oczywiście przy tej okazji mógłbym pod adresem Księdza Redaktora wygłosić parę morałów o rzetelności dziennikarskiej, czy obowiązku głoszenia prawdy przez kapłanów, ale że obaj jesteśmy dorośli... Powiem tylko, proszę więcej nie fałszować moich słów.

dr hab. Mirosław Piotrowski prof. KUL

Poseł do Parlamentu Europejskiego

Do wiadomości:

JE ks. prof. Stanisław Budzik, Arcybiskup Metropolita Lubelski

JE ks. Wacław Depo, Arcybiskup Metropolita Częstochowski, Przewodniczący Rady ds. Środków Społecznego Przekazu

Ks. Marek Gancarczyk, Redaktor Naczelny Tygodnika „Gość Niedzielny"

Ks. Tomasz Jaklewicz, Zastępca Redaktora Naczelnego Tygodnika „Gość Niedzielny"

2017-08-15 15:23

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Ks. prof. Kalinowski: chcemy, by KUL był nowoczesny, ale oparty na tradycji

[ TEMATY ]

KUL

Archiwum KUL

Pragniemy, by nasz uniwersytet był uczelnią nowoczesną, ale opartą na tradycji. Uczelnią przodującą w rankingach naukowych, ale równocześnie mającą swój wyrazisty charakter, do którego zobowiązuje nas przydomek „katolicki” – powiedział rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. Mirosław Kalinowski podczas uroczystej dzisiejszej inauguracji roku akademickiego KUL.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że w świecie domagającym się od nauki przede wszystkim utylitaryzmu i opłacalności, uniwersytet, zwłaszcza o profilu katolickim, staje się szansą na „przeprowadzenie humanizacji stechnicyzowanego społeczeństwa i uratowanie cywilizacji, w której centrum stoi człowiek i jego wyższe potrzeby, określane ogólnie mianem kultury, a nie tylko rozwój techniczny i dochód finansowy”.

CZYTAJ DALEJ

Dziś o godz. 15 w 180 miastach w całej Polsce, wierni odmówią Koronkę do Miłosierdzia Bożego

2021-09-28 12:14

[ TEMATY ]

Koronka Bożego Miłosierdzia

Bożena Sztajner/Niedziela

We wtorek o godz. 15, w 180 miastach w całej Polsce, wierni spotkają się przy kościołach, na skrzyżowaniach ulic i innych miejscach, by wspólnie odmawiać Koronkę do Miłosierdzia Bożego w ramach akcji "Koronka na ulicach miast".

Akcja "Koronka na ulicach miast" została zainicjowana przez łódzką wspólnotę "Iskra Bożego Miłosierdzia" - czytamy na stornie internetowej wydarzenia.

CZYTAJ DALEJ

Łódź: Kapłaństwo nie jest za zasługi

2021-09-28 12:30

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Piotr Drzewiecki

Sześciu kleryków Wyższego Seminarium Duchownego przyjęło szatę duchowną podczas uroczystej mszy świętej w Bazylice Archikatedralnej w Łodzi.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję