Reklama

Polska

Caritas Polska przeznaczyła ponad 168 tys. zł na pomoc Afryce

W pierwszym kwartale 2017 r. Caritas Polska zrealizowała i zakończyła projekty, w ramach których przekazała ponad 168 tys. zł na pomoc placówkom misyjnym w Afryce. Fundusze te zostały przeznaczone na wsparcie w Tanzanii, Kamerunie i na Madagaskarze.

[ TEMATY ]

Caritas

Afryka

www.salvatti.pl

MADGASKAR

W miejscowości Antanimieva w buszu w diecezji Morombe zakończyła się w połowie czerwca budowa szkoły, która jest dla tamtejszej ludności prawdziwą „Szkołą Marzeń”.

W miejscowości tej w listopadzie 2016 powstała nowa parafia, w której posługuje polski misjonarz ze Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny. Dzięki przekazanym funduszom wybudowano cztery klasy, a środki pozyskane z innego źródła umożliwiły powstanie dodatkowych dwóch pomieszczeń.

Dotychczasowy budynek, gdzie uczyły się dzieci, nie nadawał się praktycznie do użytku, pomieszczenia przypominały kurniki, a dzieci siedziały na ziemi. Brud i kurz było widać każdego dnia na ubraniach dzieci, jak również na książkach i zeszytach. Dlatego też marzenie o nowej szkole pojawiało się często w głowie mieszkańców. Niestety budowa szkoły była poza ich zasięgiem, gdyż przeważająca część mieszkańców Antanimieva to ludzie ubodzy, którzy utrzymują się z pracy na roli. Uprawa bananów, cebuli, trzciny cukrowej, słodkich ziemniaków i manioku pozwala im jedynie wyżywić siebie i rodzinę.

Większość mieszkających w wiosce ludzi nie potrafi pisać ani czytać, ale dostrzegają jak ważna jest edukacja. Rodzice chętnie posyłają swoje dzieci do katolickiej szkoły prywatnej, gdyż w szkole państwowej nauka praktycznie w ogóle nie istnieje, nauczyciele nie pojawiają się całymi miesiącami. Przekłada się to później na zdawalność egzaminów. W szkole katolickiej 100% uczniów zdaje egzaminy, natomiast w szkole państwowej zaledwie 10%. Dlatego mimo opłat rodzice bardzo chcą, aby ich dzieci uczyły się w szkole prywatnej. W ubiegłym roku z powodu braku odpowiednich pomieszczeń dla dużej liczby dzieci zabrakło miejsca w szkole. Dzięki wybudowaniu sześciu sal i zatrudnieniu dodatkowych nauczycieli, w nadchodzącym roku szkolnym każdy rocznik będzie miał swoją klasę i nauczyciela, więc wszystkie dzieci będą mogły być przyjęte.

Reklama

TANZANIA

W Bukanga w Diecezji Musoma, gdzie posługują siostry Samarytanki, zbudowano ogrodzenie w miejscu, w którym powstanie Centrum Samarytańskie dla dzieci. Jest to teren bardzo niebezpieczny, gdzie grasują bandy, dlatego też konieczna była budowa ogrodzenia, aby zabezpieczyć teren pod budowę domu, a docelowo zapewnić ochronę 70 dzieciom, które tam zamieszkają. Ogrodzenie z siatki i drutu kolczastego stanowi dodatkowo zabezpieczenie upraw, gdyż siostry zaczęły uprawiać banany i kukurydzę oraz hodować zwierzęta, dzięki czemu będą miały żywność dla swoich podopiecznych.

Pierwszym etapem było przygotowanie działki pod budowę ogrodzenia, co było bardzo trudnym zadaniem, gdyż ziemia nie była przez nikogo użytkowana. Następnie przystąpiono do produkcji 500 betonowych słupów, które wykonywane były we własnym zakresie i ręcznie, aby zapewnić wysoką jakość i wytrzymałość. Słupy sprzedawane hurtowo są bowiem bardzo słabej jakości i szybko się niszczą. Kolejnym etapem było wkopanie słupów, założenie siatki i wykonanie fundamentów dla umocnienia siatki. Ostatnim krokiem było założenie drutu kolczastego.

W budowie ogrodzenia oprócz ekipy brali udział mieszkańcy wioski, zwłaszcza kobiety, którzy nosili wodę, piasek i kamienie. Była to dla nich możliwość zarobienia pieniędzy, za które mogli potem kupić żywność dla swoich rodzin.

W Centrum Samarytańskim zamieszkają dzieci opuszczone przez najbliższych, których rodzice zmarli na AIDS, malarię albo też chorują psychicznie. Tysiące dzieci w Tanzanii przeżywa tragedię opuszczenia, a zdane są tylko na siebie, gdyż w kraju jest wciąż bardzo mało ośrodków niosących pomoc potrzebującym dzieciom. Centrum jest odpowiedzią na ogromne zapotrzebowanie, będzie dawać poczucie bezpieczeństwa i miłość, a także zapewni edukację i lepszą przyszłość swoim mieszkańcom.

KAMERUN

Reklama

W miejscowości Doumé we wschodnim Kamerunie Caritas Polska współfinansowała wymianę dachu katedry. Ordynariuszem Doumé-Abong’ Mbang jest polski misjonarz ks. bp Jan Ozga. Katedra ma szczególną rolę dla mieszkańców miasta, ale też dla całego wschodniego regionu Kamerunu. Jest to miejsce kultu i kolebka wszystkich wierzących katolików, gdzie każdego roku przybywa wielu pielgrzymów. Należy podkreślić fakt, że chrześcijaństwo dotarło na te tereny zaledwie 60 lat temu. „Dla nich, dla tutejszej ludności wschodu, Katedra-Matka to nie tylko schronienie, to jak NIEBO, gdzie można spotkać Boga” – mówi s. Fabiana mieszkająca w Kamerunie od 19 lat. Katedra jest jedynym obiektem historycznym zbudowanym na tym terenie, zrobiona jest z cegły błotnej bez użycia cementu, na warstwie kamieni stanowiących fundament. Niezwykłe jest to, że pomimo tak nietrwałej struktury i upływu 60 lat, świątynia wciąż stoi. Każdego roku odwiedza ją wielu turystów, którzy podziwiają piękną architekturę. Wśród odwiedzających są też ci, którzy opuścili kraj przed wieloma laty i mieszkają w innych częściach świata.

W katedrze organizowane są spotkania młodych, w tym synody diecezjalne. Jeden z synodów trwał dwa lata i poświęcony był młodym i ich miejscu w Kościele. Odbywają się tutaj spotkania formacyjne dla dzieci i młodzieży, różnego rodzaju zjazdy i zloty dla grup społecznych oraz charytatywnych. Od paru lat w diecezji organizowany jest Sakrosong – koncerty pieśni i piosenek religijnych. Wyświetlane są też filmy dla osób starszych, młodzieży i dzieci. Katedra jest miejscem integralnej formacji człowieka, miejscem spotkań całego społeczeństwa, miejscem rozważań i dyskusji.

2017-08-25 12:07

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolejne adopcje kenijskich dzieci w Zachodniopomorskiem

[ TEMATY ]

adopcja

Afryka

Archiwum s. Moniki Nowickiej

Adopcja na odległość blisko 130 dzieci, pomoc materialna i finansowa to owoce 10-dniowej wizyty zachodniopomorskich katechetów w Kenii. Szkoły, ale także osoby prywatne w Archidiecezji Szczecińsko-Kamieńskiej już zebrały fundusze na pomoc dla 40 dzieci. Teraz opieką na odległość zostaną objęte kolejne dzieci uczące się w szkole w Kipsing w afrykańskim buszu i sieroty z Embu.

Grupa katechetów, która wróciła z Czarnego Lądu zawiozła 300 kg pomocy medycznych i szkolnych, wózek inwalidzki dla chorej na raka, przekazała również dwa tysiące dolarów m.in. na materace do internatu dla dzieci w Kipsing i kukurydzę.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek: prawdziwe pocieszenie potwierdza, że pełnimy wolę Boga

2022-11-30 09:43

[ TEMATY ]

Franciszek

Grzegorz Gałązka

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

Franciszek zna młodych, bo lubi ich słuchać. Na zdjęciu spotkanie podczas
audiencji generalnej, czerwiec 2021 r.

„Prawdziwe pocieszenie jest swoistym potwierdzeniem, że czynimy to, czego chce od nas Bóg” – stwierdził Ojciec Święty podczas dzisiejszej audiencji ogólnej. Papież kontynuując cykl katechez na temat rozeznania poruszył dzisiaj kwestię autentycznego pocieszenia.

Szukając odpowiedzi na pytanie o kryteria prawdziwego pocieszenia Franciszek odwołał się do św. Ignacego z Loyoli, który stwierdza, że „Jeśli w naszych myślach początek, środek i koniec jest całkowicie dobry, zmierzający do tego, co jest w pełni dobre, jest to znak dobrego anioła”.

CZYTAJ DALEJ

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20

[ TEMATY ]

Caritas

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom zostało zainicjowane przez Caritas Polska w 1993 r. W 2000 r. do inicjatywy przyłączyły się Diakonia Polska i Eleos Kościoła Prawosławnego, a dziewięć lat później dołączyła Diakonia Kościoła Ewangelicko-Reformowanego. Akcja po raz dwudziesty trzeci ma więc charakter ekumeniczny.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję