Reklama

Duchowość

W internecie i w realu – rekolekcje adwentowe 2012

[ TEMATY ]

rekolekcje

adwent

Jak przebaczać, jak kochać i radzić sobie z niepłodnością, jak żyć wiarą po Auschwitz – takie pytania stawiać będą sobie uczestnicy tegorocznych rekolekcji adwentowych, organizowanych w całym kraju przez zgromadzenia zakonne, stowarzyszenia katolickie oraz duszpasterstwa specjalistyczne. Na coraz popularniejsze rekolekcje internetowe zaproszeni są w tym roku m.in. Polacy na emigracji i osoby niesłyszące. Rekolekcje adwentowe coraz częściej kierowane są do określonych osób lub grup. Pod kątem ich oczekiwań przygotowywany jest cały program takich dni skupienia, od nauk formacyjnych i warsztatów, poprzez wykłady, a skończywszy na Eucharystii i modlitwach. Nie inaczej jest także przed tegorocznym Adwentem.

Organizowane od kilku lat rekolekcje adwentowe „U progu Auschwitz” odbędą się 7-9 grudnia w Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu. W tym roku naukom rekolekcyjnym towarzyszyć będą słowa „Bóg stał się człowiekiem – wiara po Auschwitz”.

„W Roku Wiary musimy pytać także o wiarę po Auschwitz. Nie możemy uciekać od trudnych pytań. Pamięć o Auschwitz stała się wyzwaniem dla wiary. Gdzie był wtedy Bóg? Kim jest człowiek?” – czytamy w zaproszeniu. „Podczas rekolekcji adwentowych chcemy przygotować się na nadchodzące święta. W Boże Narodzenie cieszymy się z naszej wiary, że Bóg stał się człowiekiem i przychodzi aby nas zbawić. Co ta tajemnica może oznaczać w kontekście Auschwitz i dla naszego teraźniejszego życia?”

Reklama

Rekolekcje organizują Centrum Dialogu i Modlitwy w Oświęcimiu oraz Duszpasterstwo Akademickie PATMOS Papieskiego Uniwersytetu Jana Pawła II w Krakowie. Poprowadzą je ks. Lucjan Bielas i inicjator przedsięwzięcia, niemiecki ksiądz Manfred Deselaers, który w 1989 r. rozpoczął w Polsce służbę na rzecz pojednania polsko–niemieckiego i chrześcijańsko - żydowskiego. Rejestracja: education@cdim.pl, szczegółowe informacje na stronie www.cdim.pl

Warsztaty muzyczno-liturgiczne połączone z rekolekcjami adwentowymi odbędą się od 30 listopada do 2 grudnia w klasztorze ojców dominikanów we Wrocławiu. Wrocławskie Liturgiczne Studium Wokalne zaprasza do udziału w nich schole i chóry młodzieżowych, studenckie i parafialne, a także kleryków, księży, siostry zakonne, osoby śpiewające indywidualnie oraz instrumentalistów. W czasie warsztatów uczestnicy, pod okiem profesjonalistów, będą mogli rozszerzyć repertuar o nowe pieśni wielogłosowe i nowe aranżacje pieśni tradycyjnych, wzbogacić doświadczenie i umiejętności z zakresu emisji głosu, a także wysłuchać rekolekcji adwentowych” – zapowiadają organizatorzy. Warsztaty poprowadzą: Katarzyna Młynarska z Opola, Urszula Rogala z Warszawy, Hubert Kowalski z Krakowa i Jakub Tomalak z Kalisza. Natomiast rekolekcje wygłosi były duszpasterz akademicki krakowskiej „Beczki”, o. Adam Szustak OP. Zwieńczeniem trzydniowych warsztatów będzie uroczysta Msza św. odprawiona 2 grudnia w dominikańskim kościele Świętego Wojciecha oraz koncert finałowy – z udziałem chóru i orkiestry utworzonej przez uczestników kursu.

Adwentowe dni skupienia skierowane do małżeństw borykających się z problemem niepłodności proponuje w Krakowie tamtejsze Duszpasterstwo Niepłodnych Małżeństw. Rekolekcje odbędą się 8-9 grudnia w Klasztorze Zgromadzenia Sióstr Najświętszej Rodziny z Nazaretu (ul. Nazaretańska 1). Mottem rekolekcji będą słowa z 1 Listu św. Pawła do Koryntian „Teraz więc trwają te trzy: wiara, nadzieja i miłość. Z nich zaś największa jest Miłość”. Gościem dwudniowego spotkania będzie m.in. znany duszpasterz rodzin o. Ksawery Knotz OFMCap. Lekarz naprotechnolog Daria Mikuła-Wesołowska przybliży temat leczenia tą metodą, z kolei psycholog dr Wacław Srebro będzie mówił o psychologicznych aspektach niepłodności i sposobach radzenia sobie z tą sytuacją. Nauki rekolekcyjne poprowadzą ks. Artur Ważny i ks. Mirosław Czapla. Bliższe informacje i zapisy na stronie www.abrahamisara.pl lub email: duszpasterstwo@abrahamisara.pl

Reklama

W Ośrodku Apostolstwa Trzeźwości w Zakroczymiu w dniach 30 listopada - 2 grudnia odbędą się rekolekcje o przebaczeniu. Ich tematem ma być renowacja, czyli droga przebaczenia. Dotyczyć będzie owocnego przeżywania sakramentu pokuty i pojednania oraz kwestii wewnętrznego przebaczenia. Do udziału w rekolekcjach zaproszeni są szczególnie studenci i młodzież, która uczestniczyła w sierpniowym zlocie „Golgota Młodych”. Organizatorzy rekolekcji zauważają: "Od jakiegoś czasu zauważamy, że uczestnicy Golgoty Młodych pragną kontynuować to, co otrzymali na sierpniowym spotkaniu. Niejednokrotnie myśleliśmy o rekolekcjach przygotowanych typowo dla młodzieży. Właśnie w tym roku udało nam się to zrealizować".

Rekolekcje są tematyczne, ale nie dotyczą tylko tych, którzy cierpią z powodu braku przebaczenia. Może przyjechać na nie każdy, kto chciałby pogłębić przeżywanie sakramentu pokuty i pojednania. Rekolekcje są przeznaczone dla młodzieży i studentów (17+). "Każdego dnia będziemy celebrować wspólną Eucharystię, słuchać katechez o etapach przebaczenia. W ciągu dnia będzie czas na owocne i spokojne przeżycie sakramentu pokuty i pojednania oraz medytację Słowa Bożego i adorację Najświętszego Sakramentu. Poza tym będziemy przeżywać wspólnie nabożeństwo drogi krzyżowej i liturgię dzielenia się słowem Bożym" - wyjaśniają prowadzący, br. Łukasz Pyśk i br. Adam Zwierz. Miejscem rekolekcji będzie Ośrodek Apostolstwa Trzeźwości im. Ojca Benignusa Jana Sosnowskiego Warszawskiej Prowincji Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, ul. O. Honorata Koźmińskiego 36. Informacje: tel. 797 907 384 lub email: organizatorglowny@golgotamlodych.pl

Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Archidiecezji Poznańskiej zaprasza w dniach 30-listopada - 2 grudnia na rekolekcje adwentowe na Polach Lednickich. Rekolekcje pt. „Być jak Anioł, co Boga zwiastuje” poprowadzi siostra Anna ze Zgromadzenia Sióstr od Aniołów. „Niech to będzie mocne wejście w okres Adwentu, które przygotuje nas do przeżywania świąt Bożego Narodzenia” - zapowiadają KSM-owicze z Poznania. Bliższe informacje na stronie http://poznan.ksm.org.pl/ lub http:// www.facebook.com/events/133099173507070/

Na rekolekcje adwentowe zapraszają także bracia doloryści (Zgromadzenie Synów Matki Bożej Bolesnej). Nauki odbędą się w dniach 30 listopada - 2 grudnia w domu zgromadzenia (Al. Przyszłości 8) w Józefowie koło Warszawy. Szczegółowych informacji udziela br. Grzegorz Matlak pod nr tel: 22/789 29 10 lub 517 184 134; e-mail: powolania@gmail.com Zapisy także na stronie www.cfd.opoka.org.pl/powolanie.html

„Jeżeli chcecie zatrzymać się, by znaleźć czas na refleksję i wspólnie rozpocząć czas adwentowej odnowy, przyjedźcie na rekolekcje adwentowe w dniach 1-2 grudnia” - informują księża rogacjoniści i zapraszają wszystkich zainteresowanych do swojego warszawskiego domu rekolekcyjnego przy ul. Stromej 30. Zgłoszenia pod nr tel. (22) 836 80 00.

Założycielem i patronem Zgromadzenia Księży Rogacjonistów jest bł. ks. Annibale Maria di Francia. Charyzmat Zgromadzenia przejawia się w nieustannej modlitwie o powołania, propagowaniu ducha modlitwy i wspieraniu powołań, a także w byciu dobrymi robotnikami, czyli w dziełach miłosierdzia na rzecz dzieci i młodzieży, zwłaszcza biednej i opuszczonej, w afirmacji godności ludzkiej i pomocy biednym. Działalność Zgromadzenia poza Włochami obejmuje kilkanaście krajów, w tym Polskę. Rogacjoniści mają dom w Warszawie i Krakowie. W stolicy działa Instytut Antoniański zajmujący się wychowaniem i kształceniem dzieci potrzebujących, jadłodajnia dla ubogich, Stowarzyszenie Modlitwy o Powołania, grupa młodzieżowa ERA. Kapłani prowadzą także posługę duszpasterską w parafiach, szkołach oraz różnych grupach kościelnych. Szczegóły na stronie www.rogacjonisci.pl

Z kolei Adwentowe Dni Skupienia dla dziewcząt rozeznających powołanie poprowadzą w swoim klasztorze w Warszawie siostry benedyktynki sakramentki. Zgłoszenia i bliższe informacje adres e-mail: benedyktynki.sakramentki@gmail.com i pod nr tel. 22 831 49 62.< Od kilku już lat rekolekcje prowadzone są także za pośrednictwem internetu. Wybór odpowiedniej propozycji jest z roku na rok coraz większy.

Już po raz 15. Polska Misja Katolicka Amsterdam prowadzona przez księży chrystusowców organizuje i zaprasza na Internetowe Rekolekcje Adwentowe. Tegoroczne rozważania pod hasłem „Panie, przymnóż nam wiary” będzie prowadził ks. dr Waldemar Matusiak TChr, duszpasterz polonijny w Houston w USA.

Nauka wstępna pojawi się na stronie www.pmkamsterdam.nl tradycyjnie już w niedzielę poprzedzającą rozpoczęcie Adwentu, czyli w uroczystość Chrystusa Króla.

Na pierwsze w Polsce internetowe rekolekcje adwentowe „360 sekund przy studni”, głoszone także w języku migowym, zaprasza serwis www.profeto.pl - sercański portal ewangelizacyjny.

Wszystkie dziesięć wideokonferencji, które rozpoczną się 2 grudnia, przekazywane będą także dla tych, którzy nie słyszą, „ale tak samo pragną żywego Słowa”. Księża sercanie zachęcają „do przeżycia niesamowitych chwil, fascynującej przygody, w której Jezus z wielką mocą, będzie dotykał naszego serca”. Nauki poprowadzą ks. Michał Olszewski SCJ i ks. Radek Warenda SCJ.

Jezuici zapraszają z kolei do odwiedzenia Internetowego Domu Rekolekcyjnego (www.e-dr.deon.pl). IDR działa od 2007 r., powstał z myślą o służbie wszystkim, którzy potrzebują pomocy na duchowej drodze, dlatego współtworzą go osoby o różnego rodzaju powołaniach, należące do różnych wspólnot. Wprawdzie na stronie IDR nie ma jeszcze programu rekolekcji tegorocznych, ale dostępne są 28-dniowe rekolekcje adwentowe z ub. roku.

2012-11-22 13:40

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Powstał polski serwis poświęcony rytowi mediolańskiemu

[ TEMATY ]

adwent

Wielki Post

św. Ambroży

ryt mediolański

źródło: wikipedia.org

Msza św. sprawowana w rycie mediolańskim

Msza św. sprawowana w rycie mediolańskim

Ryt mediolański nie jest zbyt znany w Polsce, w naszym kraju się go nie praktykuje. Jednak rytuały pamiętające św. Ambrożego, wciąż fascynują pasjonatów liturgii. Powstała specjalna strona internetowa, poświęcona temu rytowi – mediolanski.pl.

Ryt mediolański zwany jest też ambrozjańskim od św. Ambrożego - biskupa, który ochrzcił św. Augustyna. To właśnie św. Ambrożemu przypisuje się powstanie tego rytu. Funkcjonuje nieprzerwanie od starożytności w archidiecezji mediolańskiej.

Od rytu rzymskiego różni się m. in. kalendarzem liturgicznym i własnymi zwyczajami, w tym kolorami liturgicznymi czy np. praktyką nieodprawiania Mszy w żaden piątek Wielkiego Postu. Na Mszy np. znak pokoju praktykowany jest na początku liturgii eucharystycznej (po liturgii słowa). Różnice dają się też dostrzec w niektórych strojach liturgicznych czy ich elementach, a także kolorach oraz tekstach i śpiewie.

- Przed wstąpieniem do seminarium trochę podróżowałem. Miałem okazję być nieco dłużej w Mediolanie i okolicach. Zauważyłem wtedy, że liturgie są sprawowane nieco inaczej niż w naszych polskich kościołach. Zacząłem szukać i okazało się, że jest coś takiego jak ryt ambrozjański i swoimi korzeniami sięga do św. Ambrożego, czyli pierwszych wieków chrześcijaństwa – opowiada Mateusz Kania, warszawski kleryk, założyciel serwisu mediolanski.pl.

Jedną z różnic między rytem rzymskim a mediolańskim jest m.in dłuższy adwent, trwający aż sześć tygodni. - Dzięki temu miałem okazję przeżyć w jednym roku dwa razy drugą niedzielę adwentu – wspomina kl. Kania. - Dla mnie takim dużym odkryciem jest fakt, że w rycie mediolańskim na uroczystości np. Bożego Ciała używa się szat czerwonych, a nie białych. Dzieje się tak, aby podkreślić, że kult eucharystyczny jest nierozerwalnie związany z Męką Pańską – dodaje.

Zapowiada, że merytoryczną konsultacją służyć mu będą ceremoniarze mediolańscy. Do współpracy zaprosił też interesującego się tematem księdza z diecezji gliwickiej, który pisał pracę naukową o rycie mediolańskim.

- Od kiedy pamiętam, lubię wiedzieć w czym uczestniczę, rozumieć zasady działania. Można powiedzieć, że w sposób naturalny zainteresowała mnie także historia i zasady działania rytu mediolańskiego. Zacząłem wrzucać różnego rodzaju ciekawostki do sieci i spotkało się to z zainteresowaniem czytających. Teraz postanowiłem zebrać to w całość – wyjaśnia autor nowego liturgicznego portalu.

Odpowiadając na pytanie dlaczego warto znać inne ryty, porównuje Kościół katolicki do drzewa: „Chrystus jest jego pniem, a poszczególne ryty są jego gałęziami. My jesteśmy gałęzią rzymską, a obok jest jeszcze cały szereg innych - ambrozjańska, lyońska, dominikańska, mozarabska czy grekokatolicka. Drzewo wygląda piękniej, gdy ma wiele gałęzi a nie jedną. Warto też poznawać te inne ryty, ponieważ mogą pomóc nam, zwrócić uwagę na pewne aspekty, których na co dzień może nie zauważamy”.

Pierwszym portalem, który polskim odbiorcom przybliżał ryt inny niż rzymski, jest rytdominikanski.pl, poświęcony tradycyjnej własnej liturgii Zakonu Braci Kaznodziejów (dominikanie).

CZYTAJ DALEJ

Pracownik ostatniej godziny

Niedziela Ogólnopolska 39/2017, str. 33

[ TEMATY ]

homilia

Kościół parafialny w Oleszycach – polichromia Eugeniusza Muchy (XX wiek)/fot. Graziako

Przypowieść o pracownikach najemnych, którzy pracowali w różnym wymiarze, a otrzymali tę samą zapłatę, może nas trochę bulwersować. Z jednej strony trudno nie przyznać, że pracodawca nie popełnił niesprawiedliwości, bo przecież każdemu dał tyle, na ile wcześniej się umówił. A że za jedną godzinę pracy płaci tyle samo, co za wiele godzin, to już jego decyzja, dotycząca jego pieniędzy.

Z drugiej jednak strony pojawia się w nas spontanicznie poczucie, że zapłata powinna być proporcjonalna do pracy, a postawa gospodarza to jakieś fanaberie bogatego. Ta myśl bierze się stąd, że stawiamy się po stronie tych, którzy pracowali najdłużej. Ale wobec Bożej miłości wszyscy, nawet wielcy święci, jesteśmy raczej pracownikami ostatniej godziny. Wszak wiele nam brakuje, by uważać się za najlepszych pracowników winnicy Pańskiej.

Święci, którzy trudzili się pełniąc Boże dzieła, wcale nie uważali się za godniejszych większej zapłaty. Co więcej, pragnęli upodobnić się do Chrystusa odrzuconego i ukrzyżowanego. Wiedzieli, że ostatecznie są sługami nieużytecznymi i nie mają się czym chełpić, i że chwała należy się Bogu. Paweł Apostoł stwierdza: „Chrystus będzie uwielbiony w moim ciele: czy to przez życie, czy to przez śmierć”. Mistrzowie duchowi, jak Tomasz á Kempis w „O naśladowaniu Chrystusa”, radzą, by nie tracić czasu na porównywanie się z innymi. Lepiej skoncentrować się na tym, by jak najlepiej zrobić to, co mam do zrobienia. Z porównywania rodzi się niepokój serca, szemranie, zawiść. Jeśli już chcemy się porównywać, to porównujmy się do Jezusa Chrystusa. A wtedy poczujemy się mali i słabi. Ale też ucieszmy się, że Bóg także dla nas, choć na to nie zasługujemy, przygotował denara życia wiecznego. Cieszmy się ponadto, że inni też są wezwani do życia wiecznego. Módlmy się za zatwardziałych grzeszników, by zdążyli, choćby w ostatniej sekundzie, otworzyć się na Boże miłosierdzie.

Prorok Izajasz naucza, że Bóg jest hojny w przebaczaniu, że czeka cierpliwie, aby bezbożny porzucił swą drogę. Kościół naucza, że wieczne potępienie jest realną możliwością. Ale jednocześnie o nikim nie wypowiada się, że na pewno został potępiony. Nawet o największych zbrodniarzach. Niekiedy musimy potępić konkretne czyny, postawy i słowa, ale ostateczny sąd nad człowiekiem pozostawmy Bogu. Bo myśli Boże – jak powiada prorok – górują nieskończenie nad naszymi myślami. Nasze widzenie jest ograniczone. A Bóg zna wszystkie aspekty każdej sprawy i dlatego jest dobrym i sprawiedliwym Sędzią.

CZYTAJ DALEJ

80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

2020-09-20 22:38

[ TEMATY ]

zbrodnia katyńska

Wieluń

Zofia Białas

W niedzielę 20 września w Wieluniu odbyły się obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Bohaterem uroczystości był kpt. Stanisław Mikulski (1890 – 1940), komisarz Straży Granicznej w Inspektoracie nr 13 w Wieluniu, zamordowany w Katyniu w kwietniu 1940 r., jeden z 2700 osób zidentyfikowanych przez Niemców wiosną 1943 r. spośród ekshumowanych 4400 ofiar, wpisany do niemieckiego raportu dziennego z 6 lipca 1943 r. jako kapitan rezerwy piechoty Wojska Polskiego, podkomisarz Straży Granicznej Wieluń – ofiara zbrodni sowieckiej pod numerem 04130 na liście ekshumowanych.

Zobacz zdjęcia: 80. rocznica zbrodni katyńskiej w Wieluniu

Wieluńskie obchody 80. rocznicy zbrodni katyńskiej rozpoczęła Msza św. w kościele św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny, sprawowana w intencji kapitana i innych zamordowanych w czasie II wojny światowej strażników granicznych oraz wszystkich zamordowanych w Katyniu.

Homilię wygłosił ks. Adam Sołtysiak, proboszcz parafii św. Józefa. Motywem przewodnim były słowa zaczerpnięte z Księgi proroka Izajasza: „Czyż matka może zapomnieć o swoim dziecku?” z transpozycją na słowa: czyż Polacy mogą zapomnieć o Katyniu, synonimie kainowej zbrodni? Kapłan rozpoczął homilię słowami wiersza Jana Górca-Rosińskiego „Katyń”: „W czyje sumienie/ Wpisano te groby/ Czyje usta/ Zakneblowano milczeniem/ Czyją pamięć/ Zalano wapnem/ mordercy w słońcu/ niewinni/ nam zostało/ tylko epitafium”, a zakończył cytatem z wiersza Mariana Hemara pod tym samym tytułem: Tej nocy zgładzono Wolność/ W katyńskim lesie.../ Zdradzieckim strzałem w czaszkę/ Pokwitowano Wrzesień. (...) Tej nocy zgładzono Prawdę/ W katyńskim lesie,/ Bo nawet wiatr, choć był świadkiem,/ Po świecie jej nie rozniesie... (...)/ I tylko p a m i ę ć została/ Po tej katyńskiej nocy.../ Pamięć n i e d a ł a się zgładzić,/ Nie chciała ulec przemocy/ I woła o sprawiedliwość/ I prawdę po świecie niesie –/ Prawdę o jeńców tysiącach/ Zgładzonych w katyńskim lesie.

– Pamięć o Katyniu nie dała się zgładzić. Pielęgnowały ją przez lata rodziny zamordowanych oficerów w kraju i na obczyźnie oraz komunistyczni opozycjoniści. Pamiętamy również my, dlatego dziś tu jesteśmy i modlimy się za tych, których zamordowano zdradzieckim strzałem w tył głowy w 1940 r. w Katyniu, Ostaszkowie, Miednoje, Charkowie i Twerze – powiedział ks. Sołtysiak.

Po Eucharystii poczty sztandarowe i pozostali uczestnicy udali się na plac Jagielloński, gdzie odbyła się dalsza część uroczystości. Rozpoczęła się ona wciągnięciem flagi państwowej na maszt i odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego”. W obecności wnuka zamordowanego w Katyniu Stanisława Mikulskiego i jego małżonki (przyjechali spod granicy z obwodem kaliningradzkim) został posadzony „Dąb Pamięci” i odsłonięty głaz z tablicą memoratywną, powstałą w ramach ogólnopolskiego projektu „Katyń – ocalić od zapomnienia”, upamiętniającą zamordowanego w Katyniu komisarza SG Stanisława Mikulskiego. Głaz dzień wcześniej wkopali przedstawiciele Stowarzyszenia Historycznego „Bataliony Obrony Narodowej”, Powiatowej Rady Działalności Pożytku Publicznego i Urzędu Miejskiego.

Wartę honorową przy głazie pełnili żołnierze z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, Nadwiślański Oddział Straży Granicznej i Stowarzyszenie Historyczne „Bataliony Obrony Narodowej”. Ceremoniał wojskowy prowadził mjr Bogumił Tobiasz z 15. Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia.

Podczas uroczystości odczytano apel pamięci, żołnierze oddali salwę honorową, a pod głazem złożono biało-czerwone wiązanki kwiatów.

Elementem towarzyszącym uroczystości była dystrybucja bezpłatnej publikacji Instytutu Pamięci Narodowej autorstwa dr. Ksawerego Jasiaka pt. „Ofiara Zbrodni Katyńskiej kpt. Stanisław Mikulski ps. Schwarzberg komisarz Straży Granicznej (1890 – 1940)”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję