Reklama

Niedziela Częstochowska

Kolejny etap Nowenny Częstochowskiej w intencji obrony życia poczętego za nami

W minioną sobotę 3 marca br. odbył się kolejny etap Nowenny Częstochowskiej – modlitwy różańcowej o zmianę nastawienia mieszkańców Częstochowy do problemu aborcji oraz uznanie przez nich wartości i świętości życia poczętego.

[ TEMATY ]

ochrona życia

nowenna

Rafał Gawenda

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tym razem spotkanie modlitewne w połączeniu z pikietą antyaborcyjną miało miejsce na skrzyżowaniu al. Armii Krajowej i ul. Dekabrystów.

Modlitwie różańcowej przewodniczył o. Mihovil Filipović ze Zgromadzenia Braci Montfort Św. Gabriela, a wzięło w niej udział ponad 20 osób. Wśród uczestników byli wolontariusze Fundacji Pro-prawo do życia, mieszkańcy Częstochowy, przyjezdni z Trójmiasta, a także przypadkowi przechodnie, którzy widząc plakaty pokazujące prawdę o aborcji i modlących się na różańcu, zatrzymywali się i w odruchu serca włączali do modlitwy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Spotkanie modlitewne próbowała zakłócić kilkuosobowa grupa zwolenników zabijania nienarodzonych dzieci i fałszowania prawdy o aborcji. Wtargnęli oni na teren legalnego zgromadzenia próbując swoim transparentem zasłonić banery zabitych dzieci.

Rafał Gawenda

Prawdy o aborcji jednak nie da się ukryć, nieopatrznie, aczkolwiek bardzo trafnie podkreśliło to nawet hasło prowokatorów głoszące, że "Kłamstwo jest ucieczką słabych", które nie tylko odzwierciedlało prawdę o nich samych, ale wbrew ich zamierzeniom bardzo dobrze wpisało się w antyaborcyjny protest.

Próba wywołania zamieszania nie przerwała modlitwy - ludzie jeszcze z większa siłą i zaangażowaniem odmawiali kolejne tajemnice różańca, natomiast prowokacyjną grupę skutecznie opanowała policja.

- Różaniec połączony z pikietą jest ważnym zwróceniem uwagi na potrzebę serca obrony życia dzieci poczętych – dzieliła się z nami po spotkaniu Monika, wolontariuszka, mama niepełnosprawnego dziecka, uczestniczka sobotniej Nowenny. - Przychodzę, bo dla mnie aborcja jest tym co pokazują te drastyczne plakaty - śmiercią niewinnych dzieci, które w Polsce można zabijać z pobudek eugenicznych, czyli, gdy badanie wykaże wadę płodu. Jako obywatel RP, matka, płatnik podatków i katolik nie zgadzam się na prawo do życia jedynie dla zdrowych – podkreśliła Monika i dodała, że: „te plakaty, to niewygodne, a prawdziwe oblicze aborcji”. - Oskarża się nas o epatowanie masakrycznymi obrazami, zakłóca się modlitwę zasłanianiem plakatów, oskarża o to, że potrzeba było interwencji Policji, a to przeszkadzających Policja musiała usuwać, bo to im plakaty przeszkadzały i krzyczeli. Nie może być wolności słowa dla wybranych – zwróciła uwagę rozmówczyni. -Jestem za życiem i za prawdą. Za obroną życia poczętego i przeciw aborcji – zaznaczyła Monika.

Reklama

Nowenna Częstochowska to wydarzenie, które przybrało formę dwunastomiesięcznej nowenny terenowej, podczas której uczestnicy odmawiają cały różaniec w intencji ochrony życia poczętego i zmiany nastawienia Częstochowian do problemu aborcji – uznania przez nich wartości i świętości życia. Spotkania modlitewne odbywają się w każdą Pierwszą Sobotę Miesiąca w różnych miejscach miasta, o stałej porze, w godzinach: od 12.00 do 14.00.

Poniżej harmonogram kolejnych etapów modlitwy różańcowej w ramach Nowenny Częstochowskiej:

7 kwietnia – w okolicy skrzyżowania al. Niepodległości i ul. Jagiellońskiej

5 maja - obok Dworca PKS, na przeciw przejścia dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Wolności.

2 czerwca - przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i ul. ks. Popiełuszki, nieopodal "Trójkąta".

7 lipca - na Placu Daszyńskiego.

4 sierpnia - przy skrzyżowaniu ul. Pułaskiego i Sobieskiego, na terenie Skweru Sokołów.

1 września - przy skrzyżowaniu al. Jana Pawła II i Armii Krajowej, nieopodal pizzerii Allegro.

6 października - przy zbiegu al. Bohaterów Monte Cassino i ul. Jagiellońskiej - dokładne miejsce podamy w przyszłości.

3 listopada - przy rondzie Adama Mickiewicza, nieopodal pomnika częstochowskich Włókniarek.

1 grudnia - w okolicach Ronda Trzech Krzyży - dokładne miejsce będzie podane w przyszłości.

2018-03-05 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Archidiecezja przemyska: od 11 lutego nowenna za Ojczyznę

[ TEMATY ]

nowenna

Od 11 lutego w parafiach archidiecezji przemyskiej odprawiana będzie 9-miesięczna nowenna w intencji Ojczyzny. To sposób na przygotowanie do 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

„Rozważania nabożeństw niech będą ubogacone refleksjami opartymi o wypowiedzi błogosławionych i świętych na temat Ojczyzny; tekstami homilii wielkich duchowych przywódców naszego Narodu; świadectwami ludzi, którzy w swoim życiu, czasami za cenę pogardy, a nawet więzienia czy śmierci, odznaczali się postawą miłości Boga, bliźniego i umiłowanej Ojczyzny. Pomocą w tym niech będzie również dokument społeczny Konferencji Episkopatu Polski pt. 'Chrześcijański kształt patriotyzmu'” – zachęca metropolita przemyski abp Adam Szal.

CZYTAJ DALEJ

Św. Wojciech, Biskup, Męczennik - Patron Polski

Niedziela podlaska 16/2002

Obok Matki Bożej Królowej Polski i św. Stanisława, św. Wojciech jest patronem Polski oraz patronem archidiecezji gnieźnieńskiej, gdańskiej i warmińskiej; diecezji elbląskiej i koszalińsko-kołobrzeskiej. Jego wizerunek widnieje również w herbach miast. W Gnieźnie, co roku, w uroczystość św. Wojciecha zbiera się cały Episkopat Polski.

Urodził się ok. 956 r. w czeskich Libicach. Ojciec jego, Sławnik, był głową możnego rodu, panującego wówczas w Niemczech. Matka św. Wojciecha, Strzyżewska, pochodziła z nie mniej znakomitej rodziny. Wojciech był przedostatnim z siedmiu synów. Ks. Piotr Skarga w Żywotach Świętych tak opisuje małego Wojciecha: "Będąc niemowlęciem gdy zachorował, żałość niemałą rodzicom uczynił, którzy pragnąc zdrowia jego, P. Bogu go poślubili, woląc raczej żywym go między sługami kościelnymi widząc, niż na śmierć jego patrzeć. Gdy zanieśli na pół umarłego do ołtarza Przeczystej Matki Bożej, prosząc, aby ona na służbę Synowi Swemu nowego a maluczkiego sługę zaleciła, a zdrowie mu do tego zjednała, wnet dzieciątko ozdrowiało". Był to zwyczaj upraszania u Pana Boga zdrowia dla dziecka, z zobowiązaniem oddania go na służbę Bożą.

Św. Wojciech kształcił się w Magdeburgu pod opieką tamtejszego arcybiskupa Adalbertusa. Ku jego czci przyjął w czasie bierzmowania imię Adalbertus i pod nim znany jest w średniowiecznej literaturze łacińskiej oraz na Zachodzie. Z Magdeburga jako dwudziestopięcioletni subdiakon wrócił do Czech, przyjął pozostałe święcenia, 3 czerwca 983 r. otrzymał pastorał, a pod koniec tego miesiąca został konsekrowany na drugiego biskupa Pragi.

Wbrew przyjętemu zwyczajowi nie objął diecezji w paradzie, ale boso. Skromne dobra biskupie dzielił na utrzymanie budynków i sprzętu kościelnego, na ubogich i więźniów, których sam odwiedzał. Szczególnie dużo uwagi poświęcił sprawie wykupu niewolników - chrześcijan. Po kilku latach, rozdał wszystko, co posiadał i udał się do Rzymu. Za radą papieża Jana XV wstąpił do klasztoru benedyktynów. Tu zaznał spokoju wewnętrznego, oddając się żarliwej modlitwie.

Przychylając się do prośby papieża, wiosną 992 r. wrócił do Pragi i zajął się sprawami kościelnymi w Czechach. Ale stosunki wewnętrzne się zaostrzyły, a zatarg z księciem Bolesławem II zmusił go do powtórnego opuszczenia kraju. Znowu wrócił do Włoch, gdzie zaczął snuć plany działalności misyjnej. Jego celem misyjnym była Polska. Tu podsunięto mu myśl o pogańskich Prusach, nękających granice Bolesława Chrobrego.

W porozumieniu z Księciem popłynął łodzią do Gdańska, stamtąd zaś morzem w kierunku ujścia Pregoły. Towarzyszem tej podróży był prezbiter Benedykt Bogusz i brat Radzim Gaudent. Od początku spotkał się z wrogością, a kiedy mimo to próbował rozpocząć pracę misyjną, został zabity przez pogańskiego kapłana. Zabito go strzałami z łuku, odcięto mu głowę i wbito na żerdź. Cudem uratowali się jego dwaj towarzysze, którzy zdali w Gnieźnie relację o męczeńskiej śmierci św. Wojciecha. Bolesław Chrobry wykupił jego ciało i pochował z należytymi honorami. Zginął w wieku 40 lat.

Św. Wojciech jest współpatronem Polski, której wedle legendy miał także dać jej pierwszy hymn Bogurodzica Dziewica. Po dziś dzień śpiewa się go uroczyście w katedrze gnieźnieńskiej. W 999 r. papież Sylwester II wpisał go w poczet świętych. Staraniem Bolesława Chrobrego, papież utworzył w Gnieźnie metropolię, której patronem został św. Wojciech. Około 1127 r. powstały słynne "drzwi gnieźnieńskie", na których zostało utrwalonych rzeźbą w spiżu 18 scen z życia św. Wojciecha. W 1928 r. na prośbę ówczesnego Prymasa Polski - Augusta Kardynała Hlonda, relikwie z Rzymu przeniesiono do skarbca katedry gnieźnieńskiej. W 1980 r. diecezja warmińska otrzymała, ufundowany przez ówczesnego biskupa warmińskiego Józefa Glempa, relikwiarz św. Wojciecha.

W diecezji drohiczyńskiej jest także kościół pod wezwaniem św. Wojciecha w Skibniewie (dekanat sterdyński), gdzie proboszczem jest obecnie ks. Franciszek Szulak. 4 kwietnia 1997 r. do tej parafii sprowadzono z Gniezna relikwie św. Wojciecha. 20 kwietnia tegoż roku odbyły się w parafii diecezjalne obchody tysiąclecia śmierci św. Wojciecha.

CZYTAJ DALEJ

Licheń: 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich

2024-04-23 19:45

[ TEMATY ]

Licheń

zakonnice

Karol Porwich/Niedziela

Mszą Świętą w bazylice licheńskiej pod przewodnictwem abp. Antonio Guido Filipazzi, nuncujsza apostolskiego w Polsce, 23 kwietnia rozpoczęło się 148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Zakonów Żeńskich. W obradach bierze udział ponad 160 sióstr: przełożonych prowincjalnych i generalnych z około stu żeńskich zgromadzeń zakonnych posługujących w Polsce.

Podczas Eucharystii modlono się w intencjach Ojca Świętego i Kościoła w Polsce. 23 kwietnia to uroczystość św. Wojciecha, patrona Polski.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję