Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: koncert organowy na Festiwalu „Gaude Mater”

[ TEMATY ]

koncert

Gaude Mater

Ks. Mariusz Frukacz

Emanuel Józef Bączkowski

Emanuel Józef Bączkowski

Kompozycje takich twórców jak: Jan Sebastian Bach, Johann Gottfried Walther, Edward Francis Rimbault oraz Petr Eben, mogli usłyszeć 3 maja uczestnicy 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie. Dzieła tych twórców wykonał w kościele ewangelicko-augsburskim Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie Emanuel Józef Bączkowski.

Na koncert organowy pt. „Wokół organów jasnogórskich” złożyły się następujące kompozycje: J.S. Bach (1685-1750) – Preludium i fuga Es dur BWV 552, J. G. Walther (1684-1748) – Concerto si minor, E. Bączkowski – Improwizacje Jasnogórskie, E. Rimbault (1816-1876) – The Silver Trumpets, P. Eben (1929-2007) – Lied des leiermannes, J.S. Bach (1685-1750) – Toccata i fuga d moll BWV 565.

Koncert poprowadziła Beata Młynarczyk.

Otwierając koncert ks. Adam Glajcar, parafii ewangelicko-augsburskiej w Częstochowie w swoim słowie zwrócił uwagę na więzi pomiędzy muzyką, sztuką i sacrum. - Nasza świątynia, która otwarta jest na piękną muzykę organową posiada organy, których powstanie datowane na pierwsze dziesięciolecie XX wieku. Jest to jeden z najpiękniej brzmiących instrumentów – podkreślił ks. Glajcar, wyrażając radość, że po raz kolejny festiwal zawitał we wnętrzu świątyni luterańskiej.

Przed koncertem w rozmowie z „Niedzielą” Emanuel Józef Bączkowski zauważył, że „bardzo trudno w dzisiejszej pop kulturze przebić się z tak piękną muzyką jaką jest muzyka organowa”. - Jesteśmy świadkami obniżenia kultury, jakiegoś zepchnięcia wysokiej kultury na boczne tory. Niemniej jako wykonawcy muzyki poważnej nie poddajemy się i staramy się ukazać te wzorce, które są nieprzemijające – powiedział Emanuel Bączkowski.

- Organy służą w trakcie liturgii, służą ludziom, aby wznosić ich do Boga. Dla mnie wielkim mistrzem jest Jan Sebastian Bach, którego podziwiamy od wieków – dodał artysta i wyraził radość, że projekt muzyczny przygotowany przez niego odkrywa w nowy sposób piękno organów, szczególnie tych na Jasnej Górze.

Reklama

Koncertowi towarzyszyło otwarcie wystawy zbiorowej fotografii Jarosława Dumańskiego i Cezarego Miłosia pt. „Festiwale muzyki organowej i kameralnej w kościele parafialnym pw. Wniebowstąpienia Pańskiego w Częstochowie”. Fotografie przybliżają m. in. historię festiwali muzyki organowej i kameralnej, które w częstochowskiej parafii ewangelicko-augsburskiej organizowane są od 2014 r.

Emanuel Józef Bączkowski występował wielokrotnie w ramach Europejskich i Międzynarodowych Festiwali Organowych. Koncertuje jako solista i kameralista. M. in. w najznamienitszych Bazylikach Rzymskich wykonał cykl recitali tematycznie związanych z Bożym Narodzeniem i Wielkim Postem, promujących polską muzykę organową. Jest dyrektorem artystycznym i współpomysłodawcą Papieskich Koncertów w Diecezji Radomskiej.

Artysta jest członkiem Stowarzyszenia Polskich Muzyków Kościelnych, Stowarzyszenia Polskich Artystów Muzyków, Związku Artystów Scen Polskich, Towarzystwa Przyjaciół Fundacji Jana Pawła II w Paryżu, Fundacji Feliksa Nowowiejskiego w Poznaniu. Jest Kawalerem Orderu Najświętszej Bogurodzicy. W 2014 roku został uhonorowany przez kard. Kazimierza Nycza najwyższym odznaczeniem Archidiecezji Warszawskiej „Za zasługi dla Archidiecezji Warszawskiej”. W 2016 roku wicepremier minister kultury prof. Piotr Gliński nadał mu odznaczenie Zasłużony dla Kultury Polskiej. W tym samym roku otrzymał z rąk kard. Stanisława Dziwisza Złoty Medal Jana Pawła II Za Zasługi dla Archidiecezji Krakowskiej.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Marszałek Województwa Śląskiego Wojciech Saługa, Prezydent Miasta Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk i abp Wacław Depo metropolita częstochowski.

28. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który zakończy się 7 maja został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury.

Reklama

Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, zainicjowany przez Krzysztofa Pośpiecha, dyrygenta, pedagoga i pierwszego dyrektora Ośrodka Promocji Kultury „Gaude Mater”, to największy w Polsce projekt promujący muzykę różnych religii i kultur, od ponad 25-lat związany z Częstochową i Jasną Górą.

Festiwal ma dwie misje - dialog chrześcijaństwa, judaizmu i islamu oraz promocję polskiej muzyki sakralnej, zarówno współczesnej - stawiając na prawykonania, jak i dawnej - kultywując tradycje i najwybitniejsze osiągnięcia wielowiekowego dziedzictwa polskiej muzyki barokowej zgromadzonej w jasnogórskich archiwach ojców paulinów.

2018-05-03 19:19

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Kolędowanie z Antkiem Smykiewiczem

Antek Smykiewicz, wokalista, kompozytor i autor tekstów, kolędował w niedzielę 8 stycznia na Jasnej Górze. Najpierw o godz. 11 w bazylice została odprawiona Msza św. Po niej rozpoczeło się kolendowanię. Organizatorem koncertu było Katolickie Radio Fiat.

„Dla mnie wiara jest sposobem na życie, żyje tym w co wierzę, a wierzę w Boga – wyznaje Antek Smykiewicz - A skąd jest tyle nadziei w moich utworach? Jeżeli piszesz muzykę i teksty, których później słuchają twoi odbiorcy, to warto przekazać tam coś wartościowego. Myślę, że dlatego staram się w nich zawrzeć głębszy sens, w tym co śpiewam”.

CZYTAJ DALEJ

Alicja z krainy dobra

Niedziela Ogólnopolska 51/2019, str. 52-54

[ TEMATY ]

miłosierdzie

wolontariat

Klaudia Zielińska

Nie lubi mówić o sobie. Unika udzielania wywiadów. Ratuje ludzi od śmierci, głodu, cierpienia i chorób. Misjonarka w Kenii i Tanzanii. Nazywana przez bliskich „Aniołem Afryki” lub „Matką Teresą z Polski”.

Krzysztof Tadej: Trzy lata temu w wywiadzie dla tygodnika Niedziela powiedziała Siostra m.in.: „Kiedyś pojechałam do jednej z wiosek. Witałam się z ludźmi i nagle usłyszałem dziwny pisk. Spytałam: «Co to takiego?». Wskazano mi jeden z domów. Wczołgałam się, bo nie było drzwi. Zobaczyłam dziecko leżące na liściach od banana. Piszczało z bólu. W jego uchu zagnieździły się robaki i wyjadały błonę bębenkową. Obok leżała matka i nie miała siły wstać. Umierała z głodu. Udało się uratować dziecko i matkę w ostatniej chwili”. Opowiadała Siostra również o innych dramatycznych sytuacjach w kenijskiej miejscowości Laare. Czy od tego czasu sytuacja się poprawiła?

CZYTAJ DALEJ

MŚ piłkarzy ręcznych: Dania pokonała w finale Francję

2023-01-30 08:08

[ TEMATY ]

sport

PAP/Adam Warżawa

Obrońcy tytułu piłkarze ręczni Danii zdobyli złoty medal mistrzostw świata rozgrywanych w Polsce i Szwecji. W finale w Sztokholmie pokonali Francję 34:29 (16:15). Wcześniej w meczu o brąz Hiszpania wygrała ze Szwecją 39:36 (18:22).

Polacy, którzy odpadli w drugiej rundzie, zostali sklasyfikowani na 15. miejscu.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję