Reklama

Niedziela Częstochowska

Częstochowa: pieśni sakralne i muzyka gospel na Festiwalu „Gaude Mater”

[ TEMATY ]

Gaude Mater

Marian Florek

Pieśni sakralne, hymny maryjne oraz koncert muzyki gospel znalazły się w programie kolejnego dnia 28. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Sakralnej „Gaude Mater” w Częstochowie.

Uczestnicy festiwalu 4 maja wysłuchali w kościele pw. Jezusa Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana przy Wyższym Seminarium Duchownym Narodowego Chóru Ukrainy im. G.G. Wierowki, który w swoim bogatym repertuarze ma utwory ukraińskiego folkloru oraz pieśni sakralne.

Podczas Festiwalu Gaude Mater artyści zaprezentowali m. in. takie utwory jak: Św. Roman Melodos, diakon Hagia Sofia w Konstantynopolu VI w., Akatyst ku czci Zwiastowania Przenajświętszej Bogurodzicy i inne hymny Maryjne. Całość zakończyła pieśń „Czarna Madonna”.

Narodowy Honorowy Akademicki Ukraiński Ludowy Chór Ukrainy im. G. G. Wierowki został założony w 1943 roku w Charkowie przez Grigorija G. Wierowkę, ukraińskiego kompozytora, dyrygenta chóralnego i nauczyciela.

Od 2015 roku zespół liczący ponad 150 osób jest największym ukraińskim chórem zawodowym. Ma trzy grupy: chóralną, orkiestrę i choreografię. W repertuarze chóru znajdują się utwory ukraińskiego folkloru, pieśni i tańce innych narodów, a także kolęd i pieśni sakralne.

Natomiast wieczorem w Miejskim Domu Kultury wystąpili Colin Williams & Gabi Gąsior z zespołem Celebrate Gospel (Wielka Brytania), którzy wykonali muzykę gospel.

- Dla nas wiara ma bardzo duże znaczenie. Wierzymy w Jezusa. Wiemy, że Ewangelia daje nam dużą siłę. Jezus jest naszą mocą i nie wstydzimy się Ewangelii- mówił do zgromadzonej publiczności Colin Williams

Polsko-brytyjski projekt Celebrate Gospel tworzy grupa utalentowanych wokalistów: Colin Williams, mający za sobą występy między innymi z The London Community Gospel Choir czy The Harlem Gospel Choir oraz Gabriela Gąsior, wokalistka, autorka albumu gospel „Bez Ciebie nie ma mnie”.

Celebrate Gospel w swoim repertuarze przedstawia różnorodność muzyki gospel, sięgającej tradycją początków XIX wieku, a będącej kolebką oraz inspiracją dla wielu nowo powstałych gatunków muzycznych.

Reklama

Podczas koncertu artyści wykonali tradycyjne pieśni gospel, jak i nowoczesne autorskie kompozycje, a wszystko z towarzyszeniem znakomitych instrumentalistów oraz czarnoskórego zespołu wokalnego z Wielkiej Brytanii z Colinem Williamsem na czele.

Warto podkreślić, że inspiracją dla zespołu są tacy artyści, jak Hezekiah Walker, Walter and Edwin Hawkins, Ray Charles, Ed Sheeran, Kierra Sheard, Mali Music, Kirk Franklin to Richard Smallwood. Sam Colin Williams ma bogate, ponad 30-letnie doświadczenie w śpiewaniu muzyki gospel. Natomiast

Gabi Gąsior to polska wokalistka, autorka tekstów i muzyki, instruktorka gospel, nauczycielka śpiewu; absolwentka wokalistyki jazzowej katowickiego Wydziału Jazzu. Prowadzi warsztaty muzyki gospel w kraju i za granicą.

Muzyka gospel to rodzaj chrześcijańskiej muzyki obrzędowej (sakralnej), mającej swój rodowód w XIX-wiecznej kulturze czarnoskórych mieszkańców Stanów Zjednoczonych Charakteryzuje się dominacją wokalu, teksty mają charakter chrześcijański. Gospel jako gatunek muzyczny wiąże się ściśle z negro spirituals (pieśni tworzone przez niewolników murzyńskich, mające treść i charakter religijny). Także jazz ma swoją genezę w tej muzyce.

Muzyka gospel na Festiwalu Muzyki Sakralnej w Częstochowie ma już swoją długa historię. W ubiegłym latach w Częstochowie ten rodzaj muzyki zaprezentowali m. in. Chór muzyki gospel IDMC (Individuals Dedicated to the Ministry of Christ) z Wielkiej Brytanii, Grupa „Black Voices”, London Community Gospel Choir, ACM Gospel Choir.

2018-05-04 21:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

29. Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”

[ TEMATY ]

Gaude Mater

Krzysztof Świertok

Wystawy oraz koncerty muzyki sakralnej, m.in. kompozycji Henryka Mikołaja Góreckiego oraz Wojciecha Kilara znalazły się w programie tegorocznego 29. Międzynarodowego Festiwal Muzyki Sakralnej „Gaude Mater”, który odbędzie się w Częstochowie w dniach 4-6 maja br.

CZYTAJ DALEJ

Kto napisze dokument końcowy zgromadzenia kontynentalnego w Pradze?

2023-02-05 19:03

[ TEMATY ]

synod

Karol Porwich/Niedziela

Sześć osób, w tym jeden Polak, ks. Mirosław Tykfer, znalazło się w komitecie redakcyjnym, który napisze dokument końcowy europejskiego synodalnego zgromadzenia kontynentalnego, jakie rozpocznie się dziś wieczorem w stolicy Czech, Pradze.

Listę członków komitetu otwiera o. Giacomo Costa, włoski jezuita, konsultor Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów, który kierował ekipą przygotowującą dokument roboczy na etap kontynentalny. W 2018 roku był sekretarzem specjalnym zgromadzenia Synodu Biskupów na temat młodzieży.

CZYTAJ DALEJ

Franciszek do katolików Sudanu Pd.: nadawajcie swej ojczyźnie smak Ewangelii

2023-02-05 11:58

[ TEMATY ]

Franciszek w Kongo i Sudanie

PAP/EPA/CIRO FUSCO

„Życzę wam, abyście byli solą, która rozprzestrzenia się i rozpuszcza z hojnością, aby nadać Sudanowi Południowemu braterski smak Ewangelii; abyście byli świetlistymi wspólnotami chrześcijańskimi, które, jak miasta wzniesione wysoko, rzucą światło dobra na wszystkich i pokażą, że piękne i możliwe jest życie bezinteresowne, posiadanie nadziei, wspólne budowanie pojednanej przyszłości” – powiedział papież podczas Mszy św. sprawowanej na terenie Mauzoleum Johna Garanga w stolicy Sudanu Południowego, Dżubie.

Słowa z drugiego czytania, które apostoł Paweł skierował do wspólnoty w Koryncie, chciałbym dziś uczynić swoimi i powtórzyć je przed wami: „przyszedłszy do was, nie przybyłem, aby błyszcząc słowem i mądrością, głosić wam świadectwo Boże. Postanowiłem bowiem, będąc wśród was, nie znać niczego więcej, jak tylko Jezusa Chrystusa, i to ukrzyżowanego” (1 Kor 2, 1-2). Tak, trwoga Pawła jest również moją, będąc tutaj z wami w imię Jezusa Chrystusa, Boga miłości, Boga, który wprowadził pokój przez swój krzyż; Jezusa, Boga ukrzyżowanego za nas wszystkich; Jezusa, ukrzyżowanego w tych, którzy cierpią; Jezusa, ukrzyżowanego w życiu tak wielu z was, w życiu tak wielu ludzi w tym kraju; Jezusa Zmartwychwstałego, zwycięzcy nad złem i śmiercią. Przychodzę do was, aby Go głosić, aby was w Nim utwierdzić, ponieważ głoszenie Chrystusa jest głoszeniem nadziei: On bowiem zna udręki i oczekiwania, które nosicie w swoich sercach, radości i trudy, które naznaczają wasze życie, ciemności, które was gnębią i wiarę, którą jak wieczorną pieśń wznosicie do nieba. Jezus zna was i kocha; jeśli trwamy w Nim, nie musimy się lękać, bo i dla nas każdy krzyż przemieni się w zmartwychwstanie, każdy smutek w nadzieję, każdy lament w taniec.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję