Reklama

Jasna Góra

Jasna Góra: będzie lepsza ochrona Obrazu Matki Bożej

[ TEMATY ]

Jasna Góra

obraz

BOŻENA SZTAJNER

Przygotowania do montażu nowej kasety na Cudowny Obraz to najważniejszy element kończących się prac konserwacyjno-remontowych Kaplicy Matki Bożej na Jasnej Górze. Zainstalowana zostanie specjalna skrzynia z urządzeniami zapewniającymi odpowiedni mikroklimat dla historycznej Ikony. Prace związane z montażem nowej kasety planowane były już dużo wcześniej i tylko przypadkowo zbiegły się w czasie z profanacją Obrazu, jaka miała miejsce 9 grudnia br.

„Nowa kaseta ma izolować Obraz od klimatu samej kaplicy” – powiedział prof. Wojciech Kurpik, długoletni konserwator jasnogórskiego Wizerunku. Zdaniem konserwatora otoczenie Obrazu hermetyczną atmosferą z uwzględnieniem wszystkich wymogów bezpieczeństwa będzie „lepszym zabezpieczeniem przed wybrykami, z jakimi mieliśmy do czynienia ostatnio”.

Reklama

Po zainstalowaniu nowej kasety Obraz Matki Bożej będzie miał warunki podobne do tych, w jakie wyposażone są najwybitniejsze dzieła sztuki w najlepszych muzeach. „Nowa kaseta wytworzy klimat o idealnych parametrach, w jakich drewno powinno się znajdować i jeśli wtedy nastąpi pogorszenie stanu Obrazu, będzie to świadczyć o tym, że trzeba szukać przyczyn w samej jego materii ” – powiedział prof. Kurpik.

Przy okazji obecnych prac Cudowny Obraz Matki Bożej poddany został konserwacji. Jego stan jest dobry i stabilny – zapewnił prof. Kurpik.

Jego zdaniem warto było przyjechać i przyjrzeć się Obrazowi, tym bardziej, że ostatnie oględziny nie wypadły najlepiej. „Miniona zima była bardzo sucha, czego skutki od razu mogliśmy zauważyć. W tej chwili nie ma nic groźnego, jedynie pojawiły się niewielkie, drobne odspojenia, które natychmiast zostały naprawione” – poinformował konserwator. Przestrzegł, że przed Obrazem jest najtrudniejszy okres czyli zima. „Wtedy, gdy są mrozy i ogrzewa się pomieszczenie, powietrze jest bardzo suche i odbiera wilgoć ze wszystkiego: ze ścian, z ubrań, i oczywiście z drewna, skutkiem czego ono się kurczy. To rzutuje na stan polichromii i warstw malarskich” – tłumaczył prof. Kurpik.

Zdaniem konserwatora stan Obrazu jest stabilny. Tym razem, jak poinformował prof. Kurpik, konieczne było wykonanie kilka zastrzyków by wprowadzić substancję klejącą w szczeliny, powstałe w skutek odspojenia warstw wierzchnich. Na czas wykonywanych prac Kaplica była zamknięta od poniedziałku, 17 grudnia. Montaż kasety jest planowany na początek przyszłego, 2013 roku.

2012-12-22 10:29

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Pierwszy wizerunek

Niedziela podlaska 8/2019, str. VII

[ TEMATY ]

obraz

obraz

Ks. Zenon Czumaj

Obraz Miłosierdzia Bożego z sanktuarium w Bielsku Podlaskim

Obraz Miłosierdzia Bożego z sanktuarium w Bielsku Podlaskim

W niedzielę 22 lutego 1931 r. w klasztorze w Płocku św. Faustyna Kowalska po raz pierwszy ujrzała postać Chrystusa. Z Jego Serca rozchodziły się promienie. Dokładnie trzy lata później w Wilnie trwały już od kilku tygodni prace malarskie, aby tę wizję „zmaterializować” w formie obrazu

Krakowski spowiednik s. Faustyny – o. Józef Andrasz – utwierdził ją w staraniach o nowy wizerunek Jezusa, ale do jego namalowania przyczynił się jej drugi kierownik duchowy – ks. Michał Sopoćko z Wilna. Ten zwrócił się do miejscowego malarza Eugeniusza Kazimirowskiego. Prace trwały kilka miesięcy, gdyż malarza nie zadawalały wskazówki zakonnicy. Z kolei ona, zobaczywszy ukończone dzieło, rozpłakała się z żalu.

CZYTAJ DALEJ

1 sierpnia o godzinie 17.00 zabiją dzwony w kościołach stolicy

2021-07-28 07:29

[ TEMATY ]

Powstanie Warszawskie

dzwon

Bożena Sztajner/Niedziela

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia o godzinie 17.00 w kościołach stolicy zabiją dzwony. Decyzję w tej sprawie wydali metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz i ordynariusz warszawsko-praski bp Romuald Kamiński.

W 77. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego, zgodnie z wieloletnią tradycją, w niedzielę 1 sierpnia o godzinie 17.00, godzinie W, prosimy o włączenie dzwonów we wszystkich świątyniach diecezji warszawsko-praskiej. Włączymy się w ten sposób w hołd oddawany poległym powstańcom – żołnierzom i mieszkańcom Miasta Nieujarzmionego" – czytamy w komunikacie na stronie internetowej diecezji.

CZYTAJ DALEJ

Błażej Kmieciak prostuje fałszywą tezę mediów o skali pedofilii wśród duchownych

2021-07-28 12:51

[ TEMATY ]

raport

Adobe Stock

Raport Państwowej Komisji ds. Pedofilii nie daje podstaw do wniosku, że 30% pedofilów to duchowni - podkreśla w rozmowie z KAI szef Komisji Błażej Kmieciak, prostując tezę prezentowaną wczoraj przez wiele mediów. Wedle badań przytoczonych w ogłoszonym wczoraj Raporcie, duchowni są sprawcami około 1 procenta przestępstw pedofilskich.

Publikujemy treść rozmowy:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję