Reklama

Świat

Sobór Biskupi Rosji podkreślił znaczenie Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji

[ TEMATY ]

Polska

ARTUR STELMASIAK

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisują abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl I. Warszawa, 17 sierpnia 2012 r.

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisują abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl I. Warszawa, 17 sierpnia 2012 r.

Za „pozytywny przykład współdziałania międzychrześcijańskiego” rosyjscy biskupi prawosławni uznali podpisanie w ub. roku przez patriarchę Cyryla i przewodniczącego episkopatu Polski Wspólnego Przesłania do narodów Rosji i Polski o pojednaniu między nimi. Fakt ten przypomniano w Postanowieniach, uchwalonych na zakończenie Uświęconego Soboru Biskupiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), który obradował w Moskwie w dniach 2-5 lutego.

Hierarchowie, którzy zgromadzili się w Sali Soborów Kościelnych stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela, podkreślili, że wspomniany dokument wzywa do „działań na rzecz wzajemnego przebaczenia win i uzdrowienia ran przeszłości, do zbliżenia w obliczu wspólnych wyzwań współczesnego, zeświecczonego świata oraz tworzenia pokojowej przyszłości”.

Wzmianka o porozumienia polsko-rosyjskim i katolicko-prawosławnym znalazła się w 64. punkcie 68-punktowych Postanowień. Dotyczą one całokształtu życia religijnego i społecznego współczesnej Rosji, a częściowo także sąsiednich narodów i państw, na które rozciąga się jurysdykcja Patriarchatu Moskiewskiego.

Reklama

W pracach obecnego Soboru (poprzedni obradował w dniach 2-4 lutego 2011) wzięło udział 280 spośród 290 hierarchów z 247 eparchii (diecezji), tworzących episkopat RKP. Przybyli oni zarówno z Rosji, jak i z pozostałych byłych republik, dziś niepodległych państw, wchodzących niegdyś w skład ZSRR, a także z krajów tzw. „dalekiej zagranicy”, w których istnieją zagraniczne eparchie RKP, i z Japonii. Istniejący tam Kościół prawosławny ma status autonomicznego, którego Kościołem macierzystym jest Patriarchat Moskiewski. 88 biskupów, przybyłych na Sobór, otrzymało sakrę w ciągu ostatnich 4 lat, czyli od czasu, gdy patriarchą moskiewskim i całej Rusi został Cyryl.

1 lutego minęła 4. rocznica jego intronizacji i tegoż dnia przewodniczył on uroczystej liturgii w świątyni Chrystusa Zbawiciela, po czym jego i ojców soborowych przyjął prezydent Władimir Putin. Następnego dnia rozpoczęły się obrady, które otworzył obszernym referatem o życiu i działalności Kościoła jego zwierzchnik. Poruszył w nim bardzo szeroki krąg zagadnień wewnątrzkościelnych, stosunków między RKP a państwem i społeczeństwem na całym kanonicznym obszarze Patriarchatu, a więc w Rosji i w innych krajach, zwłaszcza na Białorusi, Ukrainie i w Mołdawii. Wspomniał również o stosunkach z innymi Kościołami i wyznaniami chrześcijańskimi oraz religiami niechrześcijańskimi. Podkreślił coraz lepszą współpracę z Kościołem katolickim, zwłaszcza w zakresie obrony podstawowych wartości duchowych i moralności.

Przedstawiając najnowsze statystyki, dotyczące Kościoła patriarcha zwrócił uwagę, że po raz pierwszy zastosowano nowe kryteria gromadzenia danych o liczbie cerkwi. Podzielono je na takie, w których liturgia sprawowana jest częściej niż raz na tydzień – na koniec 2012 było ich 11731, takie, w których odprawia się ją raz na tydzień – 12644, nie rzadziej niż raz na miesiąc – 9114 i rzadziej niż raz w miesiącu – 2530. Oznacza to, że na wspomnianym terytorium kanonicznym istniało 33489 świątyń, w których przynajmniej raz na miesiąc była sprawowana liturgia. Na początku 2011 w RKP było 30675 parafii – dodał Cyryl.

2013-02-07 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Metropolita Hilarion: Konieczna jest żmudna, wspólna praca społeczeństw Rosji i Polski, i naszych Kościołów

[ TEMATY ]

wywiad

Kościół

Polska

Rosja

LordByron2004/pl.wikipedia.org

"Konieczna jest żmudna, wspólna praca zarówno społeczeństwa obywatelskiego Rosji i Polski, jak i naszych Kościołów. Na szczęście zarówno Rosyjski Kościół Prawosławny, jak i Kościół rzymskokatolicki w Polsce mają takie same lub bardzo zbliżone podejścia do bieżących zagadnień współczesności" - powiedział metropolita wołokołamski Hilarion w wywiadzie dla KAI. Prawosławny hierarcha mówi m.in. o pozytywnym przyjęciu ubiegłorocznego orędzia patriarchy Cyryla i abp. Józefa Michalika, oznakach poprawy we wzajemnych relacjach, wyzwaniach współczesności przed jakimi stają nasze Kościoły a także dużym prawdopodobieństwie spotkania papieża Franciszka z patriarchą Cyrylem.

CZYTAJ DALEJ

120 lat temu urodził się Aleksander Kamiński

2023-01-28 08:08

[ TEMATY ]

Armia Krajowa

wikipedia.org

120 lat temu, 28 stycznia 1903 r., urodził się Aleksander Kamiński, harcmistrz, pedagog, żołnierz Armii Krajowej i jeden z dowódców Szarych Szeregów. Autor książki "Kamienie na szaniec", opisującej dzieje 23. Warszawskiej Drużyny Harcerskiej i jej członków - "Alka", "Zośki" i "Rudego".

Aleksander Kamiński ps. Kamyk urodził się 28 stycznia 1903 r. w Warszawie. Dwa lata później jego rodzina przeniosła się do Kijowa. Tam też Kamiński kształcił się w rosyjskiej szkole powszechnej. W 1911 r. zmarł jego ojciec, co postawiło matkę w trudnej sytuacji materialnej. Aby pomóc matce, Aleksander przerwał edukację i zdobył posadę bankowego gońca. Z czasem otrzymał awans i jako urzędnik przepisywał bankową korespondencję na maszynie.

CZYTAJ DALEJ

Św. Tomasz z Akwinu jest nam potrzebny

Uroczysta Msza św. pod przewodnictwem abp. Wacława Depo, metropolity częstochowskiego w kaplicy seminaryjnej pw. Zesłania Ducha Świętego oraz wykład tomistyczny złożyły się na „Dzień św. Tomasza z Akwinu” 28 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie.

Na początku Mszy św. ks. prał. Ryszard Selejdak, rektor seminarium przypomniał słowa, które św. Tomasz z Akwinu powiedział 5 marca 1274 r. w opactwie w Fossanuova, na kilka dni przed swoją śmiercią: „ Przyjmuję Cię, ceno zbawienia mojej duszy. Przyjmuję Cię Wiatyku mego pielgrzymowania. Dla Twej miłości studiowałem, czuwałem, pracowałem i nauczałem. Nie powiedziałem nigdy niczego przeciw Tobie, a jeśli coś w niewiedzy powiedziałem, to przy błędzie swym nie obstaję. Jeśli czegoś błędnie nauczałem powierzam wszystko pod osąd rzymskiego Kościoła”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję