Reklama

Świat

Sobór Biskupi Rosji podkreślił znaczenie Wspólnego Przesłania do Narodów Polski i Rosji

[ TEMATY ]

Polska

ARTUR STELMASIAK

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisują abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl I. Warszawa, 17 sierpnia 2012 r.

Wspólne przesłanie do narodów Polski i Rosji podpisują abp Józef Michalik i patriarcha Cyryl I. Warszawa, 17 sierpnia 2012 r.

Za „pozytywny przykład współdziałania międzychrześcijańskiego” rosyjscy biskupi prawosławni uznali podpisanie w ub. roku przez patriarchę Cyryla i przewodniczącego episkopatu Polski Wspólnego Przesłania do narodów Rosji i Polski o pojednaniu między nimi. Fakt ten przypomniano w Postanowieniach, uchwalonych na zakończenie Uświęconego Soboru Biskupiego Rosyjskiego Kościoła Prawosławnego (RKP), który obradował w Moskwie w dniach 2-5 lutego.

Hierarchowie, którzy zgromadzili się w Sali Soborów Kościelnych stołecznej świątyni Chrystusa Zbawiciela, podkreślili, że wspomniany dokument wzywa do „działań na rzecz wzajemnego przebaczenia win i uzdrowienia ran przeszłości, do zbliżenia w obliczu wspólnych wyzwań współczesnego, zeświecczonego świata oraz tworzenia pokojowej przyszłości”.

Wzmianka o porozumienia polsko-rosyjskim i katolicko-prawosławnym znalazła się w 64. punkcie 68-punktowych Postanowień. Dotyczą one całokształtu życia religijnego i społecznego współczesnej Rosji, a częściowo także sąsiednich narodów i państw, na które rozciąga się jurysdykcja Patriarchatu Moskiewskiego.

Reklama

W pracach obecnego Soboru (poprzedni obradował w dniach 2-4 lutego 2011) wzięło udział 280 spośród 290 hierarchów z 247 eparchii (diecezji), tworzących episkopat RKP. Przybyli oni zarówno z Rosji, jak i z pozostałych byłych republik, dziś niepodległych państw, wchodzących niegdyś w skład ZSRR, a także z krajów tzw. „dalekiej zagranicy”, w których istnieją zagraniczne eparchie RKP, i z Japonii. Istniejący tam Kościół prawosławny ma status autonomicznego, którego Kościołem macierzystym jest Patriarchat Moskiewski. 88 biskupów, przybyłych na Sobór, otrzymało sakrę w ciągu ostatnich 4 lat, czyli od czasu, gdy patriarchą moskiewskim i całej Rusi został Cyryl.

1 lutego minęła 4. rocznica jego intronizacji i tegoż dnia przewodniczył on uroczystej liturgii w świątyni Chrystusa Zbawiciela, po czym jego i ojców soborowych przyjął prezydent Władimir Putin. Następnego dnia rozpoczęły się obrady, które otworzył obszernym referatem o życiu i działalności Kościoła jego zwierzchnik. Poruszył w nim bardzo szeroki krąg zagadnień wewnątrzkościelnych, stosunków między RKP a państwem i społeczeństwem na całym kanonicznym obszarze Patriarchatu, a więc w Rosji i w innych krajach, zwłaszcza na Białorusi, Ukrainie i w Mołdawii. Wspomniał również o stosunkach z innymi Kościołami i wyznaniami chrześcijańskimi oraz religiami niechrześcijańskimi. Podkreślił coraz lepszą współpracę z Kościołem katolickim, zwłaszcza w zakresie obrony podstawowych wartości duchowych i moralności.

Przedstawiając najnowsze statystyki, dotyczące Kościoła patriarcha zwrócił uwagę, że po raz pierwszy zastosowano nowe kryteria gromadzenia danych o liczbie cerkwi. Podzielono je na takie, w których liturgia sprawowana jest częściej niż raz na tydzień – na koniec 2012 było ich 11731, takie, w których odprawia się ją raz na tydzień – 12644, nie rzadziej niż raz na miesiąc – 9114 i rzadziej niż raz w miesiącu – 2530. Oznacza to, że na wspomnianym terytorium kanonicznym istniało 33489 świątyń, w których przynajmniej raz na miesiąc była sprawowana liturgia. Na początku 2011 w RKP było 30675 parafii – dodał Cyryl.

2013-02-07 12:21

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Turyn: Polacy w czołówce pielgrzymów modlących się przed Całunem

[ TEMATY ]

turystyka

Polska

Monika Książek

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie

Katedra Metropolitalna Św. Jana Chrzciciela w Turynie

Pielgrzymi z Polski stanowią jedną z najliczniejszych grup narodowościowych przybywających do Turynu, by zatrzymać się i pomodlić przed Całunem, jedną z najbardziej czczonych relikwii chrześcijaństwa – podaje na Twitterze międzynarodowe biuro prasowe tego wydarzenia. Od 19 kwietnia Całun wystawiony jest na widok publiczny.

Najliczniej (26 475 osób) przybyli dotychczas pielgrzymi z Francji, z Polski przybyło 21 715 osób, zaś z Niemiec nieco mniej niż połowa tej liczby (10 487 osób) – podano na koncie holyshroud2015.

CZYTAJ DALEJ

Anglia i Walia: mniej niż połowa mieszkańców to chrześcijanie

2022-11-29 16:01

[ TEMATY ]

Wielka Brytania

Karol Porwich/Niedziela

Chrześcijanie stanowią dziś mniej niż połowę mieszkańców Anglii i Walii. Wzrasta natomiast liczba wyznawców innych religii i osób bez przynależności religijnej – wynika z danych zebranych podczas spisu powszechnego w 2021 roku, które opublikował brytyjski krajowy urząd statystyczny.

Po raz pierwszy w historii liczba osób deklarujących się jako chrześcijanie spadła poniżej 50 proc. i wyniosła 46,2 proc., czyli 27,5 mln. Oznacza to spadek o 13,1 proc. w stosunku do 2011 roku, gdy za chrześcijan uznało się 59,3 proc. mieszkańców Anglii i Walii, czyli 33,3 mln.

CZYTAJ DALEJ

MRiPS przedstawia założenia nowej edycji programu "Maluch plus"

2022-11-30 10:54

Ministerstwo Rodziny

Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej informuje:

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Zarząd Instytutu NIEDZIELA wyznaczył w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję