Uczestników przywitał w Kaplicy Matki Bożej o. Stanisław Rudziński, który przypomniał, że 40 lat temu na Jasną Górę przybył Jan Paweł II, który powiedział: „Spełnia się matczyna wola Pani Jasnogórskiej – jestem tutaj”. Jako papież pielgrzymował tutaj sześć razy, a podczas ostatniej pielgrzymki wypowiedział pamiętne słowa, że Jasna Góra jest ołtarzem i konfesjonałem narodu. Jak podkreślił o. Rudziński, Jasnogórskie Spotkania AA są otwarte dla wszystkich, ale dotyczą zwłaszcza tych, którzy chcą się spotkać z Bogiem Miłosiernym w konfesjonale i w taki sposób stanąć przed ołtarzem.
– Niech wszystkie te treści, które zawarte są w tym naszym programie „Matka na mojej drodze do trzeźwości” stają się nam bliskie, niech spotkanie z Matką będzie jednym z najcudowniejszych spotkań, jakie przeżywać chcemy wspólnie – podkreślił o. Ryszard Bortkiewicz, paulin, organizator spotkania.
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Reklama
Modlitewny program tegorocznych spotkań AA to Droga Krzyżowa na Wałach Jasnogórskich, Msza św. na placu przed Szczytem pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, Apel Jasnogórski oraz Zawierzenie w Kaplicy Matki Bożej. Duże znaczenia dla uczestników i ich rodzin mają mitingi poszczególnych grup, gdzie dzielą się świadectwami o swojej drodze uzależnienia oraz drodze wytrwania w trzeźwym życiu. Oprócz mitingu dla AA, który tradycyjnie odbył się w Kaplicy św Józefa, odbyły się również mitingi grup dla rodzin alkoholików: Al-Anon dla osób dorosłych żyjących z uzależnionymi, DDA – dla dorosłych dzieci alkoholików, Al-Ateen dla młodszych dzieci alkoholików oraz Anonimowych Narkomanów, SA – osób uzależnionych od żądzy, Anonimowych Przemocowców, Anonimowych Hazardzistów oraz – po raz pierwszy – Anonimowych Dłużników. Odbyło się również spotkanie Wspólnoty św. Jakuba i zespołu programu TV „Ocaleni”. Wspólnota św. Jakuba poprowadziła nocne czuwanie w kaplicy Matki Bożej.
W Polsce istnieje ok. 2,3 tys. grupa AA. Uczestnictwo w nich jest anonimowe i całkowicie bezpłatne, nie wymaga jakichkolwiek skierowań czy dokumentów. O przynależności decyduje jedynie fakt uzależnienia od alkoholu i wola zerwania z nałogiem. Grupy proponują podjęcie programu 12 kroków AA, który w wielu przypadkach okazuje się skuteczny.
Jasnogórskie Spotkania AA są otwarte dla wszystkich, wiele przyjeżdża tutaj co roku, bo – jak powiedziała Grażyna, żona alkoholika, należąca do grupy Al-Anon – tutaj prosimy o łaski, tutaj zdobywamy siłę i moc do pokonywania tego uzależnienia i współuzależnienia. Od kilku lat do grup AA i ich rodzin dołączają grupy osób dotkniętych innymi uzależnieniami: stosowaniem przemocy, hazardem, czy zaciąganiem długów. W wielu przypadkach uzależnienia te łączą się ze sobą. Podczas tegorocznych spotkań wielokrotnie nawiązywano do 40. rocznicy Jana Pawła II do Polski i jego obecności na Jasnej Górze.
Reklama
W intencji uczestników XXXI Spotkań AA na placu przed Szczytem została odprawiona Msza św. pod przewodnictwem bp. Antoniego Długosza, który w homilii przypomniał najważniejsze przesłania nauczania Jana Pawła II: zawarty w jego katechezach chrystocentryzm, słynne słowa „człowiek jest drogą Kościoła”, prawo do życia, pielgrzymki pokoju na całym świecie, przypominanie prawdy o Bożym Miłosierdziu, ekumenizm i troska o jedność chrześcijan, jego maryjność, a także wrażliwość na cierpienie osób chorych, wynikająca z jego własnego cierpienia fizycznego.
Jak podkreślił biskup, tworzenie wspólnot pomagających wychodzić z uzależnień wynika z faktu, że mamy otwarte oczy na problemy drugiego człowieka. W obliczu niepowodzeń na tej drodze nie możemy popadać w depresję, pamiętajmy, że Bóg zawsze nas kocha – Zawsze patrzmy na Ojca pełnego miłosierdzia i powtarzajmy: Jezu, ufam Tobie!
Jak co roku podczas spotkań była możliwość prezentacji twórczości artystycznej o tematyce związanej z ruchem AA, były to m.in. książki, płyty muzyczne i dzieła plastyczne.