Reklama

Niedziela Wrocławska

Rajd Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej

Podczas tego weekendu Służby Porządkowe Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę wraz z lektorami z parafii św. Elżbiety we Wrocławiu wzięli udział w 26. Rajdzie Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej. Miejscem tych wyjątkowych rekolekcji była już po raz trzeci miejscowość Josefův Důl po czeskiej stronie Gór Izerskich. Uczestnicy mieli tam raj na ziemi. Przeczytajcie, dlaczego!

[ TEMATY ]

rajd

Wiesław Wowk

To spotkanie wywodzi się z rajdu lektorów parafii św. Elżbiety na ul. Grabiszyńskiej, który zapoczątkował Karol Żeromski. Główny Porządkowy Pieszej Pielgrzymki Wrocławskiej na Jasną Górę po 13 latach wpadł na pomysł, aby połączyć grupę lektorów z Grabiszyna ze Służbami Porządkowymi PPW. Był to więc 26. Rajd Lektora i Służby Porządkowej Pielgrzymki Wrocławskiej, a jednocześnie 39. Rajd Lektora z Parafii św. Elżbiety, który trwa od samych początków pielgrzymki wrocławskiej. Szef porządkowych nie tylko dba o odpowiednie przeszkolenie służb pielgrzymkowych, angażuje się także całym sobą w ich formację duchową.

W piątek 21.06 około 40 uczestników rajdu o godz. 4:50 wyruszyło z Wrocławia pociągiem w stronę Czech. Taki środek komunikacji został wybrany nie przypadkowo.Organizatorom bardzo zależało na integracyjnym charakterze rajdu, więc od samego początku dbali o to, aby mężczyźni nawet podróż mogli spędzić wspólnie. Po przyjeździe do pensjonatu Raj, wszyscy wybrali się w góry, aby, jak sami mówią, "nabrać kondycji przed zbliżającą się pielgrzymką". Po przebyciu malowniczej trasy, zdobyli górę Paličník. W codziennym planie rajdu była oczywiście Msza św. oraz cykl konferencji, które wygłosił o. Piotr Bęza CMF, Prowincjał Polskiej Prowincji Misjonarzy Klaretynów.

Reklama

W sobotę rano po przejściu 7 km. nasi pielgrzymi wjechali wyciągiem na Tanvaldsky Spicak, gdzie o. Piotr wygłosił kolejną konferencję. Po południu uczestnicy rajdu wzięli udział we Mszy św. z procesją Bożego Ciała w parafii p.w. Przemienienia Pańskiego w miejscowości Josefův Důl. Idąc ulicami miasta z Panem Jezusem w Najświętszym Sakramencie dali niesamowite świadectwo wiary Czechom. Przed procesją nasze służby pomagały także w budowaniu ołtarzy i sprzątaniu kościoła.

Konferencje głoszone przez o. Piotra w pierwszych dwóch dniach spotkania nosiły tytuł "Kościół niełatwej miłości".

-Niełatwo kochać ludzi Kościoła, a przecież Kościół to my. Pan Bóg nas takich trudnych kocha-mówił o. Piotr.

Reklama

Ostatnia wyjazdowa konferencja poświęcona była ascezie i samoograniczeniu w życiu mężczyzny. W takim gronie można było sobie pozwolić na absolutną szczerość. To był szczególny wyjazd, ponieważ kilku porządkowych i lektorów postanowiło zabrać w tym roku również swoich synów. W ten sposób spędzili wyjątkowo dzisiejszy Dzień Ojca.

W niedzielę po Mszy św. służby wraz z lektorami około godz. 17:00 wyjechały pociągiem z Czech, a o godz. 22:00 wszyscy napełnieni nowymi siłami i ożywieni Duchem Świętym dotarli na Dworzec Główny we Wrocławiu. O. Piotr uważa, że ich kondycja jest tak dobra, iż mogliby wyruszyć na pielgrzymi szlak nawet juro!

Dla służb i lektorów był to iście rajski wyjazd i to nie tylko ze względu na nazwę pensjonatu, w którym mieszkali przez trzy dni. Doświadczyli piękna natury i wspólnie poszukiwali narzędzi, które zapewnią im też piękno duchowe. Ach, w tym zapachu lata tak bardzo czuć już nasza pielgrzymkę!

2019-06-23 22:06

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Motocyklowy Rajd Piaśnicki

[ TEMATY ]

rajd

Wejherowo

Mat. prasowy

Głównym celem rajdu jest rozwijanie wiedzy i świadomości o zbrodni dokonanej w Lesie Piaśnickim wśród mieszkańców Pomorza, tak aby pamięć o ofiarach zbrodni ludobójstwa przetrwała i była przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Uczestnicy to motocykliści, którym na sercu leży propagowanie wiedzy o Martyrologii Piaśnicy z wielu miejsc naszego województwa i kraju. Najliczniejszą grupę stanowią uczestnicy z powiatu wejherowskiego, puckiego i kartuskiego.

Termin i miejsce Rajdu:

6 września (niedziela). Wyjazd o godz. 14:00 z „Bramy Piaśnickiej” w Wejherowie do nekropolii w Lesie Piaśnickim.

Przebieg Rajdu:

Uczestnicy rozpoczynają rajd o godz. 14:00 z „Bramy Piaśnickiej” w Wejherowie Przemieszczają się zwartą kolumną motocyklową w kierunku Lasu Piaśnickiego.

Na miejscu o godz. 15:00 odprawiona zostanie Msza Święta.

Wszelką korespondencję i rejestrację dotyczącą Rajdu należy kierować do 1 września 2020 roku pod adresem:

Przewodniczącego Kapituły Motocyklowego Rajdu Piaśnickiego:

Mrp.wejherowo@wp.pl

Marcin Drewa – Wejherowo.

W czasie przejazdu obowiązuje cisza, kultura osobista i jednakowy ubiór (specjalna koszulka uczestnika rajdu). Ważne jest również, przestrzeganie zasad zawartych w Kodeksie Ruchu Drogowego.

CZYTAJ DALEJ

Tatry: Trwają poszukiwania 40-latki z Warszawy

2020-09-30 18:03

[ TEMATY ]

tatry

Bożena Sztajner

Od 10 dni w Tatrach prowadzone są poszukiwania zaginionej 40-latki z Warszawy, która wyszła z pensjonatu w Zakopanem kierując się w góry. Do poszukiwań wykorzystywany był śmigłowiec TOPR-u, policyjne drony oraz psy poszukiwawczo-ratownicze – poinformowało w środę biuro prasowe małopolskiej policji.

Patrole skupiają się na przeszukiwaniu niedostępnych terenów w pobliżu szlaków turystycznych oraz inne niebezpieczne miejsca w rejonie Hali Gąsienicowej w Tatrach. Tam bowiem poszukiwana została uchwycona przez kamery monitoringu schroniska Murowaniec 20 września ok. godz. 11.30.

Z informacji ratowników TOPR wynika, że kobieta ze schroniska ruszyła w kierunku rozwidlenia szlaków prowadzących na Czarny Staw, Kasprowy Wierch i w kierunku Kuźnic. TOPR apeluje do turystów, którzy w niedzielę 20 września byli w tym rejonie, aby prześledzili swoje zdjęcia. Być może ktoś uchwycił poszukiwaną 40-latkę o wzroście 175 cm i krótkich jasnych włosach. Kobieta wychodząc ze schroniska była ubrana w niebieską koszulkę i niebieską bluzę dresową. Miała przy sobie nieduży, niebieski plecak. Dzięki informacjom ratownicy będą mogli zawęzić rejon poszukiwań.

"W poszukiwaniach biorą udział policjanci z różnych wydziałów zakopiańskiej komendy policji wraz z Ratownikami Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego i policjantami Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. W działaniach oprócz policjantów udział biorą funkcjonariusze straży pożarnej oraz strażacy ochotnicy. Ponadto na apel o pomoc licznie odpowiedzieli ratownicy Grup Ratowniczo-Poszukiwawczych. Do działań wykorzystywane są specjalistyczne policyjne drony oraz śmigłowiec TOPR-u" – czytamy w komunikacie policji. Ekipy poszukiwawcze wspomagają także specjalnie wyszkolone psy tropiące wraz z przewodnikami.(PAP)

autor: Szymon Bafia

szb/ mark/

CZYTAJ DALEJ

Rycerze Kolumba zapraszają do modlitwy w intencji ochrony życia

2020-10-01 20:10

[ TEMATY ]

modlitwa

ochrona życia

Rycerze Kolumba

WD

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba z bp. Janem Piotrowskim

Rycerze Kolumba zachęcają do wspólnej modlitwy o zaprzestanie aborcji, eutanazji i wielu innych przejawów społecznego zła. Proponują w dniach 4-12 października br. nowennę, której rozważania będą oparte na nauczaniu papieża Franciszka i św. Jana Pawła II.

"Nasz Zakon obrał Matkę Bożą z Guadalupe - Patronkę Życia Poczętego, jako swoją patronkę. Dodatkowo w USA - gdzie powstała nasza organizacja - wiele środowisk obchodzi październik, jako +Miesiąc Świętości Życia+. W związku z tym, chcemy w dniach 4-12 października przyzywać orędownictwa Najświętszej Maryi Panny" modląc się o zaprzestanie aborcji, eutanazji i wielu innych przejawów społecznego zła, które niosą choroby, rozpad rodziny i przedwczesną śmierć" - podano w informacji przekazanej w czwartek PAP.

Przywołano słowa Najwyższego Rycerza Carl Anderson z pisma skierowanego do przywódców Rycerzy Kolumba we wszystkich krajach, w których podkreśla on, że "w obecnych czasach członkowie organizacji są wezwani, by częściej i gorliwiej modlić się o to, by życie każdego człowieka było cenione, chronione i było przedmiotem troski". "Jako przywódcy ruchu na rzecz obrony życia w czasie tych dziewięciu dni nowenny módlmy się o to, by życie na każdym etapie i w każdych warunkach podlegało ochronie" – dodał Carl Anderson.

Nowenna będzie składała się z dziesiątki różańca, refleksji nad nauczaniem papieża Franciszka dotyczącym świętości życia (cytaty z adhortacji Evangelii Gaudium, Gaudete et Exsultate, oraz homilii, listów, czy tweedów) oraz modlitwy św. Jana Pawła II z encykliki Evangelium Vitae.

"Będzie ona miała formę modlitwy prywatnej, tak żeby - m.in. ze względu na pandemię COVID-19 - umożliwić wszystkim katolikom na całym świecie wspólną, rodzinną modlitwę, aby ludzkie życie zawsze było otaczane należną mu czcią" - wyjaśnił PAP delegat stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce Krzysztof Zuba.

Rycerze Kolumba są międzynarodową organizacją katolickich mężczyzn. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony członków. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą ponad 6 tysięcy członków, działających w 128 radach, na terenie 30 diecezji. Zasadami Rycerzy Kolumba są Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Organizację założył ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. 27 maja 2020 roku papież Franciszek zatwierdził cud przypisywany wstawiennictwu ks. McGivney'a, czym zakończył jego proces beatyfikacyjny. Ks. McGivney zostanie ogłoszony błogosławionym Kościoła katolickiego 31 października 2020 roku w Katedrze św. Józefa w Hartford w stanie Connecticut. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mhr/

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję